Чак Белер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чак Белер
слика на Белер
Биографски податоци
Роден(а) 13 јуни 1965
Мичиген, САД
Жанрови хеви метал, треш метал, спид метал
Занимања музичар
Инструменти тапани
Период на активност 1987–1989
Издавачи Капитол
Соработници Мегадет, The Meanies, Sinclair, Massacre

Чак Белер (англиски: Chuck Behler) е поранешен тапанар на треш метал бендот Мегадет. Во групата членувал две години (1988-1990) и за тоа време со нив го објавил албумот So Far, So Good... So What!.[1] По заминувањето од Мегадет престанал активно да се занимава со музика. Денес живее во Детроит и е во блиски односи со останатите колеги од бендот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Erlewine, Stephen Thomas. „Biography: Megadeth“. Allmusic. http://www.allmusic.com/artist/p4885. посет. 3 мај 2010 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]