Прејди на содржината

Mary Jane

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Mary Jane“
Сингл од Мегадет
од албумот So Far, So Good... So What!
Издаден 19 јануари 1988
Формат ЦД сингл, дигитално спуштање
Снимен 1987 г.
Жанр Треш метал
Должина 4:25
Издавачка куќа Капитол
Композитор Дејв Мастејн, Дејвид Елефсон
Продуцент Дејв Мастејн
Хронологија на синглови на Мегадет
Anarchy in the U.K.
(1988)
Mary Jane
(1988)
In My Darkest Hour
(1988)

Mary Jane е првиот издаден сингл на Мегадет од нивниот трет студиски албум So Far, So Good... So What!. Автори на песната се Дејв Мастејн и Дејвид Елефсон.

Песната „Mary Jane“ не е за марихуана, како што првично се мислело. Се работи за една девојка што се занимава со маѓесништво, која потоа бара за прошка од нејзиниот татко да биде жива погребана. Текстот говори за човек кој е прогонуван од магиите на девојката.[1] Ненамерно или промислено, музиката завршува точно на 4:20 минута од песната, што го симболизира датумот на марихуаната (20 април).[2]

Музичката критика забележала дека нумерата има уникатна, мрачна мелодија, каде водечката гитара свири според невообичаени нотни записи.[3]

Список на песни

[уреди | уреди извор]
Бр. Наслов Траење
1. „Mary Jane“   4:24
2. „Hook in Mouth“   4:48
3. „My Last Words“   4:55
Вк. траење:
14:07

Музички персонал

[уреди | уреди извор]

Пласман на табелите

[уреди | уреди извор]
Година Наслов Табела Место
1988 „Mary Jane“ Рок нумери (САД) 46
  1. „www.MEGADETH.com » Scorpion Archive“. Архивирано од изворникот на 2011-05-19. Посетено на 2013-02-14.
  2. Mary Jane information songfacts.com. Проверено на 29 август 2006.
  3. Garza, Janiss (4 јули 1998). „Megadeth Matures, Fans Follow“. Los Angeles Times. стр. 2. Посетено на 25 мај 2008.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]