Гар Семјуелсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гар Семјуелсон
Животописни податоци
Родено имеГери Семјуелсон
Роден(а)18 февруари 1958.
Њујорк, САД
Починал(а)14 јули 1999
Флорида, САД
Жанровиџез, хеви метал, спид метал, треш метал
Занимањамузичар
Инструментитапани
Период на активност1983–1999
ИздавачиКапитол, Комбат
СоработнициМегадет, Fatal Opera

Гар Семјуелсон (англиски: Gar Samuelson) е поренешен тапанар на хеви метал бендот Мегадет. Тој беше активен член на групата во периодот од нејзиното формирање во 1984 година, па сè до крајот на 1987 г. Активно учествувал во снимањето на првите два студиски албуми на Мегадет, и тоа Killing Is My Business... and Business Is Good! и Peace Sells... but Who's Buying?.[1]

Имал препознатлива техника на изведба на тапани, доста невообичаена за треш метал тапанарите. Поради тешка зависност од хероин, основачот Дејв Мастејн го тргнал од поставата на групата. Починал во 1999 г. (на возраст од 41 г.) поради откажување на работата на бубрезите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Allmusic credits on albums Samuelson's entire discography

Надворешни врски[уреди | уреди извор]