Гар Семјуелсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гар Семјуелсон
Биографски податоци
Родено име Гери Семјуелсон
Роден(а) 18 февруари 1958.
Њујорк, САД
Починал(а) 14 јули 1999
Флорида, САД
Жанрови џез, хеви метал, спид метал, треш метал
Занимања музичар
Инструменти тапани
Период на активност 1983–1999
Издавачи Капитол, Комбат
Соработници Мегадет, Fatal Opera

Гар Семјуелсон (англиски: Gar Samuelson) е поренешен тапанар на хеви метал бендот Мегадет. Тој беше активен член на групата во периодот од нејзиното формирање во 1984 година, па се до крајот на 1987 год. Активно учествувал во снимањето на првите два студиски албуми на Мегадет, и тоа Killing Is My Business... and Business Is Good! и Peace Sells... but Who's Buying?.[1]

Имал препознатлива техника на изведба на тапани, доста невообичаена за треш метал тапанарите. Поради тешка зависност од хероин, основачот Дејв Мастејн го тргнал од поставата на групата. Починал во 1999 год. (на возраст од 41 г.) поради откажување на работата на бубрезите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Allmusic credits on albums Samuelson's entire discography

Надворешни врски[уреди | уреди извор]