Still Alive… and Well?

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Still, Alive... and Well?“
Компилациски албум од Мегадет
Издаден 10 септември, 2002
Снимен 17 ноември, 2001
Жанр Хеви метал, хард рок, треш метал
Траење 61:27
Издавачка куќа Сануктари
Продуцент Дејв Мастејн, Бил Кенеди
Мегадет — Хронологија
Rude Awakening
(2002)
Still, Alive... and Well?
(2002)
The System Has Failed
(2004)

Still Alive… and Well? е компилациски албум на хеви метал бендот Мегадет, издаден на 10 септември, 2002 год. Ова воедно е и последниот албум на кој се појавил басистот Дејвид Елефсон, пред неговото заминување од Мегадет истата година. Албумот бил издаден со цел групата да го испочитува неодамна потпишаниот договор со Сануктари Рекордс, откако Дејв Мастејн објавил дека го распушта бендот поради тешката повреда на раката. Даденото име на овој албум бил одговорот на Мастејн кога еден новинар го прашал што би сакал да му биде врежано на неговата надгробна плоча.

Првите шест нумери (од кои две биле прв пат изведени) биле снимени за време на концертот во Феникс, Аризона на 17 ноември, 2001 год. Останатите шест песни биле по избор од претходниот студиски албум The World Needs a Hero.[1]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Бр. Наслов Траење
1. „Time: the Beginning/Use the Man“ (во живо) 6:27
2. „The Conjuring“ (во живо) 5:26
3. In My Darkest Hour(во живо) 5:29
4. Sweating Bullets(во живо) 4:43
5. Symphony of Destruction(во живо) 5:24
6. Holy Wars... The Punishment Due(во живо) 8:51
7. Moto Psycho“   3:05
8. Dread and the Fugitive Mind“   4:24
9. „Promises“   4:26
10. „The World Needs a Hero“   3:52
11. „Burning Bridges“   5:20
12. „Return to Hangar“   4:00
Вк. траење:
61:27

Музички персонал[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]