Killing Is My Business... and Business Is Good!

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Killing Is My Business… and Business Is Good!“
Студиски албум од Megadeth
Издаден19 јуни, 1985 г.
СнименIndigo Ranch Studios, Малибу (Калифорнија), декември 1984 - јануари 1985
ЖанрТреш метал, спид метал
Траење31:25
Издавачка куќаКомбат
ПродуцентДејв Мастејн, Карат Фаје
Megadeth — Хронологија
Killing Is My Business… and Business Is Good!
(1985)
Peace Sells... but Who's Buying?
(1986)

Killing Is My Business… and Business Is Good! е првиот студиски албум на треш метал бендот Megadeth. Издаден е во 1985 г. од Combat Records. Реиздаден е во 2002 година, а на ова реиздадено издание ќе има нов омот и ќе бидат додадени бонус песни.

Албумот обработува многу контровирзни теми, од кои најчести се смртта, насилството, сексот и социјалните прашања. Бил добро прифатен од хеви метал заедницата, и претставувал совршен спој на треш и спид метал. Во осумте песни кои се нашле на оригиналното издание, спаѓаат преработката на познатиот хит од 60-тите These Boots Are Made for Walkin' од Ненси Синатра, како и една песна која се нашла на првото демо на Металика - Mechanix.[1][2]

Постојнава облога на горната слика требаше да биде и на изданието од 1985 година, кога Дејв Мастејн им дал скица од Вик Ретлхед на неговата продукциска куќа. Но од таму ја загубиле, па биле приморани да експериментираат и да постават нивни цртеж. Групата била фрапирана од непрофесионалниот однос на Комбат Рекордс, па затоа по излегувањето на албумот си заминале оттаму. При дигиталниот ремикс во 2002 година, фронтменот Мастејн се решил да го врати стариот цртеж како насловна илустрација.

Mechanix е постојан дел од концертите на Мегадет, додека останатите песни скоро и да не се изведуваат. Во 2010 година, за време на еден концерт во Лос Анџелес, првпат по 26 години Кери Кинг од Slayer застанал на сцената заедно со останатите членови на бендот. Тие заедно ја отсвиреле Rattlehead, што било оживување на сеќавањата од 1984 година, кога Кинг бил привремен гитарист на групата.

 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3/5 ѕвездички[3]
The Rolling Stone Album Guide 3/5 ѕвездички[4]
Sputnikmusic (4/5)[5]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите песни се напишани и компонирани од Дејв Мастејн, освен „These Boots“ од Ли Хазелвуд

Првото издание (1985)
Бр. Наслов Траење
1. „Last Rites/Loved to Deth“   4:42
2. „Killing Is My Business... and Business Is Good!“   3:02
3. „The Skull Beneath the Skin“   3:48
4. These Boots“   3:40
5. „Rattlehead“   3:43
6. „Chosen Ones“   2:56
7. „Looking Down the Cross“   5:03
8. Mechanix“   4:25
Вк. траење:
31:25
Реизданието од 2002
Бр. Наслов Траење
1. „Last Rites/Loved to Deth“   4:42
2. „Killing Is My Business... and Business Is Good!“   3:08
3. „The Skull Beneath the Skin“   3:48
4. „Rattlehead“   3:43
5. „Chosen Ones“   2:56
6. „Looking Down the Cross“   5:03
7. „Mechanix“   4:25
8. „These Boots“ (Секоја промена во текстот од страна на Мастејн е цензурирана) 4:39
9. „Last Rites/Loved to Death“ (демо) 4:16
10. „Mechanix“ (демо) 3:59
11. „The Skull Beneath the Skin“ (демо) 3:11

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Metal Archives "Критички осврт на деби албумот на Мегадет" Encyclopaedia Metallum
  2. Dark Lyrics "Текстови на песните од албумот" Megadeth Lyrics
  3. Huey, Steve. „Killing Is My Business... and Business is Good! - Megadeth“. Allmusic. Посетено на 2012-03-03.
  4. Brackett, Nathan; Christian Hoard (2004). The Rolling Stone Album Guide. New York City, New York: Simon and Schuster. стр. 534. ISBN 0-7432-0169-8.
  5. Stagno, Mike (2007-01-01). „Killing Is My Business... and Business is Good! - Megadeth“. Sputnikmusic. Посетено на 2012-03-03.