Прејди на содржината

Maximum Megadeth

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Maximum Megadeth“
мини албум од Мегадет
Издаден8 април 1991
Снимен1986-1990
ЖанрТреш метал
Траење36:18
Издавачка куќаКапитол
ПродуцентДејв Мастејн, Мајк Клинк
Мегадет — Хронологија
Rust in Peace
(1990)
Maximum Megadeth
(1991)
Countdown to Extinction
(1992)

Maximum Megadeth е промотивен мини албум од треш метал бендот Мегадет. Беше издаден во 1991 г. од издавачката куќа Капитол Рекордс. Овој мини албум, за разлика од Hidden Treasures бил достапен само во музичките продавници од САД. Следел веднаш по култниот Rust in Peace, а во албумот биле вклучени песни од претходните четири студиски албуми.[1] Две песни, и тоа „Hangar 18“ и „Anarchy in the UK“ биле снимени за време на нивниот концерт во Лондон.[2]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Нумерите во живо беа снимени на концертот одржан на Вембли во Лондон, 14 октомври 1990 г. како дел од турнејата Clash of the Titans.

Бр. Наслов Траење
1. Peace Sells“   4:03
2. Hangar 18(во живо) 7:17
3. In My Darkest Hour“   6:17
4. Holy Wars... The Punishment Due“   6:34
5. Anarchy in the UK(во живо) 3:12
6. Wake Up Dead“   3:39
7. Hook in Mouth“   4:40
8. „Lucretia“   3:57
Вк. траење:
36:18

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. megadeth.rockmetal.art.pl. Архивирано од изворникот на 2011-05-26. Посетено на 2012-11-24.
  2. www.discogs.com