Youthanasia

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Youthanasia“
Студиски албум од Megadeth
Издаден1 ноември, 1994 г.
Снимен1994 во Финикс
Жанрхеви метал
Траење50:02
Издавачка куќаКапитол
ПродуцентМакс Норман, Дејв Мастејн
Megadeth — Хронологија
Countdown to Extinction
(1992)
Youthanasia
(1994)
Cryptic Writings
(1997)

Youthanasia е шестиот студиски албум на треш метал бендот Megadeth. Издаден е во 1994 год. и следи по комерцијалниот пробив со претходниот нивни албум. Во 2004 година бил направен ремикс на албумот и биле додадени четири бонус нумери.

Името Youthanasia е спој од англиските зборови „youth“ (младина) и „euthanasia“ (евтаназија - убиство од милосрдие). Насловот ги одразува личните убедувања на Мастејн, кој смета дека општеството деструктивно влијае врз младите. На омотот е прикажана жена како остава новороденчиња да се исушат во дворот, што симболично го открива значењето на насловот.

 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
AllMusic 3/5 ѕвездички[1]
Blender 3/5 ѕвездички
Entertainment Weekly B−[2]
Q 4/5 ѕвездички[3]
Rolling Stone favorable[4]
The Rolling Stone Album Guide 3/5 ѕвездички[5]
Sputnikmusic 4/5[6]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите песни се напишани и компонирани од Дејв Мастејн, освен обележаните каде свој удел имале и останатите членови.

Бр. НасловТекстМузика Траење
1. „Reckoning Day“  Мастејн, ЕлефсонМастејн, Фридмен 4:34
2. Train of Consequences“     3:31
3. „Addicted to Chaos“     5:26
4. A Tout le Monde“     4:28
5. „Elysian Fields“  Мастејн, Елефсон  4:03
6. „The Killing Road“     3:57
7. „Blood of Heroes“     3:57
8. „Family Tree“   Мастејн, Елефсон, Менза 4:07
9. „Youthanasia“     4:09
10. „I Thought I Knew It All“   Мастејн, Фридмен, Елефсон, Менза 3:44
11. „Black Curtains“   Мастејн, Фридмен 3:39
12. „Victory“     4:27
Вк. траење:
50:02
Бонус песни од 2004
Бр. НасловТекстМузика Траење
13. „Millennium of the Blind“ (претходно необјавена)МастејнМастејн, Фридмен 2:15
14. New World Order(демо)Мастејн, МензаМастејн, Фридмен, Елефсон 3:45
15. „Absolution“ (инструментална) Мастејн, Фридмен 3:27
16. „À Tout le Monde“ (демо)   6:20

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Erlewine, Stephen Thomas. „Youthanasia - Megadeth“. AllMusic. конс. 2012-03-03. 
  2. Sinclair, Tom (1994-11-04). „Music Review: 'Youthanasia Review'. Entertainment Weekly. конс. 2012-11-11. 
  3. „Megadeth - Youthanasia CD Album“. CD Universe. конс. 2012-11-11. 
  4. Corio, Paul (29 декември 1994 г). Megadeth:Youthanasia : Album Reviews. „Rolling Stone“: 173. http://www.rollingstone.com/artists/megadeth/albums/album/105479/review/5946140/youthanasia. посет. 11 ноември 2012 г. 
  5. Brackett, Nathan; Christian Hoard (2004). The Rolling Stone Album Guide. New York City, New York: Simon and Schuster. стр. 534. ISBN 0-7432-0169-8. http://books.google.com/books?id=t9eocwUfoSoC&pg=PA534&lpg=PA534&dq=rolling+stone+megadeth+album+guide&source=bl&ots=BiMiro0QU6&sig=plRgqNuSgji5Y1HSyi7KxzwB81c&hl=en&sa=X&ei=fsWeUJL9OdKo0AG2-oCwBQ&sqi=2&ved=0CCsQ6AEwAA#v=onepage&q=rolling%20stone%20megadeth%20album%20guide&f=false. 
  6. Stagno, Mike (2006-11-15). „Megadeth - Youthanasia (staff reviews)“. Sputnikmusic. конс. 2012-03-03.