Прејди на содржината

Глен Дровер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глен Дровер
Глен Дровер (првиот лево) на концерт со Queensryche, 2011 г.
Животописни податоци
Роден(а)25 мај 1969
Мисисауга, Онтарио, Канада
Жанровитреш метал, прогресивен метал, пауер метал
Занимањамузичар, текстописец
ИнструментиГитара, тапани, синтисајзер, бас
Период на активност1979–денес
ИздавачиРоудранер, Санктуари
СоработнициEidolon, King Diamond, Мегадет, Тестамент, Шон Дровер
Мреж. местоglendrover.ca

Глен Дровер (англиски: Glen Drover) е поренешен водечки гитарист на треш метал бендот Мегадет. Со нив го направил студискиот албум United Abominations во 2007 г. и ги придружувал на светската турнеја. Поради семејни причини го напуштил бендот, а на негово место бил повикан Крис Бродерик.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Glen Drover: 'I Have A Lot Of Great Memories' From My Time With Megadeth“. Blabbermouth.net. 2008-01-14. Архивирано од изворникот на 2008-02-12. Посетено на 2008-02-03.
  2. Glen Drover talks about his tenure with Megadeth Komodorock.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]