Cryptic Writings

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Cryptic Writings“
Студиски албум од Megadeth
Издаден 17 јуни, 1997 г.
Снимен The Tracking Room, во Нешвил
Жанр Хеви метал
Траење 49:22
61:13 (ремикс)
Издавачка куќа Капитол
Продуцент Ден Хаф, Дејв Мастејн
Megadeth — Хронологија
Youthanasia
(1994)
Cryptic Writings
(1997)
Risk
(1999)

Cryptic Writings е седмиот студиски албум на треш метал бендот Megadeth. Бил издаден на 17 јуни, 1997 год. Овој албум го продолжува комерцијалниот тренд на Мегадет, и содржи песни што се наменети за пошироката публика.

Ова бил последниот студиски албум каде на тапани настапувал Ник Менза. Со тоа воедно се растурила „класичната постава“ на Мегадет, во состав Мастејн, Елефсон, Фридмен и Менза. Тие заеднички изработиле четири албуми, почнувајќи од Rust in Peace (1990) па се до овој.

Занимливо, ова е единствениот албум од целокупниот музички каталог на бендот каде Вик Ретлхед не се појавил ниту на омотот, ниту пак во книшката со текстовите на песните. Преработената верзија е издадена во 2004, заедно со другите постари албуми.

 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 2.5/5 ѕвездички[1]
Metal Forces 7/10[2]
Rock Hard 8/10[3]
Rolling Stone 3.5/5 ѕвездички[4]
Piero Scaruffi 4/10[5]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите песни се напишани и компонирани од Дејв Мастејн, освен обележаните каде свој удел имале и останатите членови.

Бр. Наслов Текст Музика Траење
1. Trust“     Мастејн, Фридмен 5:12
2. Almost Honest“     Мастејн, Фридмен 4:03
3. Use the Man(4:04 на изданието од 2004)   Мастејн, Фридмен 4:36
4. „Mastermind“       3:48
5. „The Disintegrators“ (3:05 на изданието од 2004)     2:50
6. „I'll Get Even“   Мастејн, Фридмен, Елефсон, Хоу Мастејн, Фридмен, Елефсон, Хоу 4:19
7. „Sin“   Мастејн, Елефсон, Менза Мастејн, Елефсон, Менза 3:06
8. A Secret Place“       5:25
9. „Have Cool, Will Travel“ (3:40 на изданието од 2004)     3:29
10. „She-Wolf“       3:38
11. „Vortex“ (3:23 на изданието од 2004)     3:38
12. „FFF“ (2:47 на изданието од 2004)   Мастејн, Фридмен, Елефсон, Менза 2:39
Вк. траење:
46:43
Бонус нумера (во јапонските изданија)
Бр. Наслов Текст Музика Траење
13. „One Thing“       4:38
Бонус песни од 2004
Бр. Наслов Текст Музика Траење
13. „Trust“ (на шпански)   Мастејн, Фридмен 5:12
14. „Evil That's Within“ (алтернативна верзија на „Sin“) Мастејн, Елефсон, Менза Мастејн, Елефсон, Менза 3:22
15. „Vortex“ (алтернативна верзија)     3:30
16. „Bullprick“ (алтернативна верзија на „FFF“)   Мастејн, Фридмен, Менза, Елефсон 2:47

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Erlewine, Stephen Thomas. „Megadeth: Cryptic Writings“. Review. AllMusic. http://www.allmusic.com/album/cryptic-writings-bonus-tracks-mw0000023863. посет. 12 јули 2013 г. 
  2. Arnold, Neil. „Megadeth: Cryptic Writings“. Metal Forces. http://www.metalforcesmagazine.com/site/album-review-megadeth-cryptic-writings/. посет. 8 август 2013 г. 
  3. Schäfer, Wolfgang. „Megadeth: Cryptic Writings“. Rock Hard. http://www.rockhard.de/megazine/reviewarchiv/review-anzeigen/11224-cryptic-writings.html. посет. 8 август 2013 г. 
  4. Wiederhorn, Jon. „Megadeth: Cryptic Writings“. Review. Rolling Stone. http://web.archive.org/web/20071107093810/http://www.rollingstone.com/artists/megadeth/albums/album/258853/review/5946247/cryptic_writings. посет. 12 јули 2013 г. 
  5. Scaruffi, Piero (1999). „Megadeth“. pieroscaruffi.com. http://www.scaruffi.com/vol4/megadeth.html. посет. 6 август 2013 г.