Џејмс Мекдонаф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џејмс Мекдонаф
На сцена со Мегадет во 2005.
Животописни податоци
Роден(а)3 април 1970
Џексонвил (Флорида), САД
Жанровихеви метал, треш метал, хард рок, спид метал, пауер метал
Занимањамузичар
ИнструментиБас
Период на активност1995–денес
СоработнициIced Earth, Мегадет, Nevermore, Strapping Young Lad

Џејмс Мекдонаф (англиски: James MacDonough) е некогашен басист на треш метал групата Мегадет. Во бендот членувал нецели три години (2004-2006), но не се појавува на ниеден студиски албум. Преку порака на еден од обожавателските мрежни места објавил дека го напушта бендот, а нешто подоцна ќе им се приклучи на хеви метал составот Nevermore.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „James MacDonough“. Архивирано од изворникот на 2009-10-25. Посетено на 2009-10-25.
  2. „www.jamesmacdonough.net“. Архивирано од изворникот на 2007-03-21. Посетено на 2013-05-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]