Прејди на содржината

Крис Бродерик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крис Бродерик
Бродерик настапува на Металманија, 2008 г.
Животописни податоци
Родено имеКристофер Бродерик
Роден(а)6 март 1970
ПотеклоКолорадо, САД
ЖанровиТреш метал, спид метал, хеви метал, пауер метал, прогресивен метал, класична музика
ЗанимањаМузичар, композитор, гитарист
ИнструментиГитара, клавијатури
Период на активност1990 - денес
Мреж. местоwww.chrisbroderick.com
Значајни инструменти
Ibanez RG1527 Prestige 7 String

Крис Бродерик (англиски: Chris Broderick) е гитарист на треш метал бендот Megadeth.[1] Претходно има свирено во бендовите Jag Panzer, Mechanized Warfarе и Casting the Stones.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dave Mustaine: 'Chris Broderick Is The Best Guitarist Megadeth Has Ever Had'. Roadrunnerrecords.com. Архивирано од изворникот на 2009-03-11. Посетено на 2012-02-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]