Прејди на содржината

So Far, So Good... So What!

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Liar)
„So Far, So Good... So What!“
Студиски албум од Megadeth
Издаден19 Јануари, 1988 г.
Снимен1987 г.
ЖанрТреш метал
Траење34:42
54:20 (ремикс)
Издавачка куќаКомбат, Капитол
ПродуцентДејв Мастејн, Пол Лени
Megadeth — Хронологија
Peace Sells... but Who's Buying?
(1986)
So Far, So Good... So What!
(1988)
Rust in Peace
(1990)

So Far, So Good… So What! е третиот студиски албум на треш метал бендот Megadeth. Издаден бил во 1988 г. во издаваштво на Капитол Рекордс. Во 2004 бил реиздаден со четири ремиксувани песни. Ова е единственото издание на бендот на кое се појавуваат Џеф Јанг и Чак Белер. По промотивната турнеја на албумот, тие си заминале од групата.

На овој диск се наоѓа една од првите песни кои воопшто ги напишал Мастејн, а тоа е втората нумера „Set The World Afire“. Тоа била првата негова песна која ја составил по напуштањето на Металика, а во едно интервју открил дека ја компонирал додека бил во автобусот со кој си заминувал дома.

In My Darkest Hour“ е балада посветена на Клиф Бартон, кој бил колега на Мастејн од времето кога тој бил во Металика. Бартон починал во сообраќајна несреќа една година пред објавувањето на албумот. Ова е исто така последниот албум на Мегадет на кој била поставена преработена верзија од некоја постара песна на друг музичар.

 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 2.5/5 ѕвездички[1]
Robert Christgau B−[2]
Rolling Stone 3/5 ѕвездички[3]
Sputnikmusic 3/5[4]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите песни се напишани и компонирани од Дејв Мастејн, додека Дејвид Елефсон помогнал со текстот во нумерите 4 и 6, а напишал и дел од музиката за траките 7 и 8.

Бр. НасловТекстМузика Траење
1. „Into the Lungs of Hell“ (инструментална)   3:23
2. „Set the World Afire“     5:48
3. „Anarchy in the U.K.“ (преработка на Секс Пистолс)РотенРотен, Џонс, Матлок, Кук 3:01
4. Mary Jane“  Мастејн, Елефсон  4:25
5. „502“     3:29
6. In My Darkest Hour(6:26 на реизданието од 2004)Мастејн, Елефсон  6:20
7. Liar“   Мастејн, Елефсон 3:20
8. Hook in Mouth“   Мастејн, Елефсон 4:49
Вк. траење:
34:42
Бонус песни од 2004
Бр. НасловТекстМузика Траење
9. „Into the Lungs of Hell“ (микс на Пол Лени)   3:32
10. „Set the World Afire“ (микс на Пол Лени)   5:53
11. „Mary Jane“ (микс на Пол Лени)Мастејн, Елефсон  4:08
12. „In My Darkest Hour“ (микс на Пол Лени)Мастејн, Елефсон  6:11

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Allmusic review
  2. Robert Christgau Consumer Guide
  3. „Rolling Stone review“. Архивирано од изворникот 2007-10-01. Посетено на 2007-10-01.
  4. Stagno, Mike (25 April 2007). „Megadeth - So Far, So Good... So What! (staff review)“. Sputnikmusic. Посетено на 15 July 2012.