Дејвид Елефсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дејвид Елефсон
Дејвид Елефсон на сцена во Москва, Русија, во јули 2010
Животописни податоци
Родено имеДејвид Ворен Елефсон
Познат(а) и какоЈуниор
Роден(а)12 ноември 1964
Џексонвил (Минесота), САД
ЖанровиХеви метал, треш метал, спид метал, хард рок
ЗанимањаМузичар, композитор
ИнструментиБас, гитара, придружен вокал, пијано
Период на активност1983–денес
СоработнициMegadeth, Soulfly, Avian, Temple of Brutality, F5, Killing Machine, Ministry, Hail
Мреж. местоМрежно место на Дејвид Елефсон
Значајни инструменти
BC Rich Basses
Peavey Basses
Jackson basses
1978 Fender Precision Bass
Modulus Quantum Basses

Дејвид Елефсон (англиски: David Ellefson) е басист на треш метал групата Megadeth. Со Мегадет е од неговото основање, па сѐ до привремениот распад до 2002 г. Во 2010 г. се враќа во поставата за снимање на албумот Thirteen.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Интервју со Дејвид Елефсон, кој се враќа во [[Megadeth]], а ги напушта [[Killing Machine]], Архивирано од изворникот на 2011-10-05, Посетено на 2010-05-09 На |first= му недостасува |last= (help); URL–wikilink conflict (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]