Џими Деграсо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џими Деграсо
Џими Деграсо настапува во 2004 год.
Биографски податоци
Роден(а) 16 март 1963
Потекло Пенсилванија, САД
Жанрови хард рок, хеви метал, треш метал, спид метал, кросовер треш, хардкор панк
Занимања Тапанар
Инструменти Тапани
Период на активност 1984–денес
Соработници Мегадет, Лита Форд, Ози Озборн, White Lion,[1] Suicidal Tendencies, Алис Купер, MD.45, Министри, F5
Мреж. место www.jimmydegrasso.com

Џими Деграсо (англиски: Jimmy DeGrasso) е бивш тапанар на хеви метал бендот Мегадет.[2] Со Дејв Мастејн претходно соработувал во бендот MD.45 и на негово барање се приклучил на Мегадет во 1998 година. Со нив ги издал студиските албуми Risk во 1999 и The World Needs A Hero во 2001. По распуштањето на бендот во 2002 и тој си заминал од составот. Позначаен проект по неговото заминување е членството во метал бендот Министри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Prato, Greg. „Biography: White Lion“. Allmusic. http://www.allmusic.com/artist/white-lion-p5817/biography. посет. 19 октомври, 2010 г. 
  2. Erlewine, Stephen Thomas. „Biography: Megadeth“. Allmusic. http://www.allmusic.com/artist/megadeth-p4885/biography. посет. 19 октомври, 2010 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]