Moto Psycho

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Moto Psycho“
Moto Psycho.jpg
Сингл од Мегадет
од албумот The World Needs a Hero
Издаден април, 2001 г.
Формат ЦД сингл, дигитално спуштање
Снимен 2000-2001
Жанр Хеви метал
Должина 3:06
Издавачка куќа Капитол
Композитор Дејв Мастејн
Продуцент Дејв Мастејн и Бил Кенеди
Хронологија на синглови на Мегадет
Breadline
(2000)
Moto Psycho
(2001)
Dread and the Fugitive Mind
(2001)

Moto Psycho“ е песна на Мегадет од нивниот деветти студиски албум The World Needs a Hero. Песната била издадена како промотивен сингл за претстојниот албум, а исто така бил снимен и видео запис за оваа тема. Песната е посветена на луѓето кои секојдневно минуваат голема километража со автомобилите до работа и назад.

Moto Psycho е песна за патувањето, поточно за човек кој станува, оди на работа, се враќа дома, и се така до бескрај. Половина ден го троши на патот, а другата половина на работа или спиење. Машина на две нозе.

Дејв Мастејн, 2001 г.[1]

Moto Psycho“ била носечка мелодија на компјутерската игра Heavy Metal: Geomatrix, една аркадна боречка анимација.[2][3]

Песни на винил изданието од Moto Psycho[уреди | уреди извор]

  1. „Moto Psycho“ (верзија од албумот) - 3:06
  2. „Dread and the Fugitive Mind“ (верзија од албумот) - 4:26
Капитол Рекордс 2001 г.[4]

Музички персонал[уреди | уреди извор]

Пласман на табелите[уреди | уреди извор]

Мастејн на концерт (2007)
Ранг (2001) Највисок
пласман
Рок нумери (Билборд) 22

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „megadeth.rockmetal.art.pl“. Архивирано од изворникот на 2013-11-18. Посетено на 2012-11-29.
  2. „Дискографија на Мегадет“. Архивирано од изворникот на 2010-12-06. Посетено на 2012-11-29.
  3. Moto Psycho онлајн
  4. „Encyclopaedia Metallum“. Архивирано од изворникот на 2012-08-27. Посетено на 2012-11-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]