Прејди на содржината

Endgame

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Endgame“
Студиски албум од Megadeth
Издаден9 септември 2009
Снимен7 јануари 2009 – 19 мај, 2009 во студиото Vic's Garage во Сан Маркос (Калифорнија)
ЖанрХеви метал, треш метал
Траење44:42
Издавачка куќаРоудранер
ПродуцентДејв Мастејн, Енди Снип
Megadeth — Хронологија
United Abominations
(2007)
Endgame
(2009)
Thirteen
(2011)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
About.com 4.5/5 ѕвездички
Allmusic 3.5/5 ѕвездички
BBC Music задоволително
Blabbermouth.net 8.5/10[1]
Brave Words & Bloody Knuckles 10/10[2]
Consequence of Sound 3.5/5 ѕвездички[3]
Metal Hammer 9/10[4]
PopMatters 8/10
The Quietus задоволително
Sputnikmusic 4.5/5[5]

Endgame е дванаесеттиот студиски албум на треш метал бендот Megadeth. Бил издаден на 9 септември 2009, во дистрибуција на Роудранер Рекордс. Метал заедницата го смета за еден од ретките вистински треш остварувања на 21. век.

На овој албум дебитирал гитаристот Крис Бродерик, а бил последен за басистот Џејмс Ломензо. Продуцент бил Енди Снип, а албумот бил тематски насочен на прашања како криминалот, насилството и психичката нестабилност. Сингловите „Head Crusher“ и „The Right to Go Insane“ биле номинирани за Греми, но не го добиле признанието. Албумот бил комерцијално успешен, искачувајки се на 9. место на Билборд 200 табелата, и успевајќи да продаде 150.000 примероци за 6 месеци од неговото издавање во САД.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите песни се напишани и компонирани од Дејв Мастејн, освен нумера 8 во соработка со Крис Бродерик и нумера 9 во соработка со Шон Дровер.

Бр. НасловТекстописци Траење
1. Dialectic Chaos(инструментална)  2:26
2. This Day We Fight!“    3:27
3. 44 Minutes“    4:37
4. „1,320'“    3:50
5. „Bite the Hand“    4:01
6. „Bodies“    3:34
7. „Endgame“    5:57
8. The Hardest Part of Letting Go... Sealed With a Kiss“  Мастејн, Крис Бродерик 4:42
9. Head Crusher“  Мастејн, Шон Дровер 3:26
10. „How the Story Ends“    4:29
11. The Right to Go Insane“    4:18
Вк. траење:
44:42

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ogle, Ryan. „Megadeth – Endgame (Roadrunner)“. Blabbermouth.net. Архивирано од изворникот на 2012-11-03. Посетено на October 30, 2011.
  2. Lawson, Dom. „Hardwares: Megadeth – Endgame (Roadrunner)“. Brave Words & Bloody Knuckles. Архивирано од изворникот на 2013-12-27. Посетено на October 30, 2011.
  3. Buchanan, David (2009-10-01). „Album Review: Megadeth – Endgame“. Consequence of Sound. Посетено на 2012-04-04.
  4. terrybezer (September 23, 2009). „Megadeth 'Endgame' Review“. Metal Hammer. Посетено на November 12, 2012.
  5. Spencer, Trey (September 10, 2009). „Megadeth – Endgame“. Sputnikmusic. Посетено на October 30, 2011.