Прејди на содржината

Whose Life (Is It Anyways?)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Whose Life (Is It Anyways?)“
Сингл од Мегадет
од албумот Thirteen
Издаден 17 октомври 2011
Формат ЦД сингл, дигитално спуштање
Снимен мај - јуни 2011
Жанр Хеви метал
Должина 3:50
Издавачка куќа Роудранер
Композитор Дејв Мастејн
Продуцент Џони Кеј, Дејв Мастејн
Хронологија на синглови на Мегадет
Public Enemy No. 1
(2011)
Whose Life (Is It Anyways?)
(2011)

Whose Life (Is It Anyways?) е вториот сингл на Мегадет од нивниот последен студиски албум Thirteen. Песната е трета по редослед на споменатиот албум, а текстот и музиката ги напишал Дејв Мастејн. Официјалниот датум на издавање бил 17 октомври 2011, а на 2 мај 2012 бил промовиран и видео запис како поткрепа за синглот.[1]

Песната добила номинација за Греми наградите (2013) во категоријата „Најдобра хард рок/хеви метал изведба“, каде освен оваа, во конкуренција биле уште 5 композиции.[2]

Видео запис[уреди | уреди извор]

Спотот бил поставен на YouTube страницата од Роудранер Рекордс. Во филмот е вметнат и текстот од песната, а дејството е борба помеѓу група изреволтирани луѓе и вооружени единици.

Коментари од бендот во врска со песната[уреди | уреди извор]

Имате луѓе кои ни кажуваат како да го живееме животот и на крајот на денот, чиј живот е тоа, сепак, ова е мој. Јас сум оној кој треба да се запраша кога сè е во ред, ако јас донесам уште една погрешна одлука, тоа е сум јас кој ги плаќа сметките. Многу време во нашиот бизнис, знаеш, постојат луѓе кои работат со нас и за нас и кога ќе им снема крв, тие се на следната жртва. И тоа е тажно.

Дејв Мастејн, 2011 г.[3]

Ова е една од моите омилени нумери на бас гитара. Иако не многу очигледно, звучи како еден вид панк рок мелодија. Отидов со многу ентузијазам и се обидов да не мислам она што не треба, туку се сконцентрирав на она што го правев.

Дејвид Елефсон, 2011 г.[4]

Дигитално издание[уреди | уреди извор]

  1. „Whose Life (Is It Anyways?)“ – 3:50

Музички персонал[уреди | уреди извор]

Мегадет[уреди | уреди извор]

Технички персонал[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Megadeth.com - News - May 2, 2012“. Megadeth.com. Архивирано од изворникот на 2012-05-07. Посетено на 15 јули 2012.
  2. „Iron Maiden, Megadeth, Anthrax, Lamb of God Among Grammy Awards Nominees - Dec. 5, 2012“. Blabbermouth.net. Roadrunner Records. Архивирано од изворникот на 2013-01-11. Посетено на 6 декември 2012.
  3. „Dave Mustaine discusses new album“. loudwire.com. Посетено на 11 февруари 2013.
  4. „Full album preview“. musicradar.com. Архивирано од изворникот на 2014-01-12. Посетено на 11 февруари 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]