Thirteen

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Thirteen“
Студиски албум од Megadeth
Издаден 1 Ноември, 2011 г.
Снимен мај – јуни 2011 во студиото Vic's Garage во Сан Маркос (Калифорнија)
Жанр Хеви метал, треш метал
Траење 57:30
Издавачка куќа Роудранер
Продуцент Џони Кеј и Дејв Мастејн
Megadeth — Хронологија
Endgame
(2009)
Thirteen
(2011)
Super Collider
(2013)
 Професионални оценки
Средна оценка
Извор Оценка
Metacritic 71/100
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3.5/5 ѕвездички
Artistdirect 4.5/5 ѕвездички[1]
BBC mixed
The Guardian 4/5 ѕвездички[2]
MusicOMH 3.5/5 ѕвездички[3]
Music Review 83/100
PopMatters 7/10[4]
Rock Sound 7/10
Spin 7/10
Sputnikmusic 3.5/5 [5]
Thrash Hits 5/6 ѕвездички

Thirteen е тринесеттиот студиски албум на треш метал бендот Megadeth. Бил издаден на 1 ноември 2011. Дејв Мастејн се решил за ова име поради чудната поврзаност на бројот 13 со неговиот живот. За првпат по 10 години пауза, во бендот се вратил басистот Дејвид Елефсон, откако ги расчистил сите недоразбирања со Мастејн.

Ова бил последниот албум кој Мегадет го издале под продуцентската куќа Роудранер Рекордс. Од албумот биле објавени два синглови, и тоа „Public Enemy No. 1“ и „Whose Life (Is It Anyways?)“ кои биле номинирани за Греми, но не ја освоиле наградата. По еден и пол месец од неговото излегување, албумот бил продаден во 120.000 примероци во САД.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите песни се напишани и компонирани од Дејв Мастејн, додека траките 7 и 11 се направени заедно со Дејвид Елефсон, Марти Фридмен и Ник Менза.[6][7]

Бр. Наслов Текст Музика Траење
1. Sudden Death“   Дејв Мастејн Мастејн 5:09
2. Public Enemy No. 1“   Mастејн, Џони Кеј Mастејн, Џони Кеј 4:15
3. Whose Life (Is It Anyways?)“   Мастејн Мастејн 3:50
4. „We the People“   Mастејн, Џони Кеј Mастејн, Џони Кеј 4:33
5. „Guns, Drugs, & Money“   Mастејн, Џони Кеј Mастејн, Џони Кеј 4:19
6. „Never Dead“   Мастејн Мастејн 4:32
7. New World Order“   Мастејн, Ник Менза Мастејн, Дејвид Елефсон, Марти Фридмен 3:56
8. „Fast Lane“   Mастејн, Џони Кеј Mастејн, Џони Кеј 4:04
9. „Black Swan“   Мастејн Мастејн 4:10
10. „Wrecker“   Мастејн Мастејн 3:51
11. „Millennium of the Blind“   Mастејн, Џони Кеј Мастејн, Фридмен, Џони Кеј 4:15
12. „Deadly Nightshade“   Мастејн Мастејн 4:55
13. „13“   Mастејн, Џони Кеј Mастејн, Џони Кеј 5:53
Вк. траење:
57:30
Бонус нумера (во дигиталните изданија)
Бр. Наслов Текст Музика Траење
14. Head Crusher(во живо) Мастејн Мастејн, Дровер 3:56
Бонус нумера (во јапонските изданија)
Бр. Наслов Текст Музика Траење
14. Public Enemy No. 1(во живо) Мастејн, Џони Кеј Мастејн, Џони Кеј 4:11

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Florino, Rick (2 ноември 2011). „Megadeth — "Th1rt3en" Review 4.5 out of 5 stars“. Artistdirect. http://www.artistdirect.com/entertainment-news/article/megadeth-th1rt3en-review-4-5-out-of-5-stars/9745229. посет. 3 ноември 2011 г. 
  2. Lawson, Dom (3 ноември 2011). „Megadeth: Th1rt3en – review“. Guardian.co.uk. The Guardian. http://www.guardian.co.uk/music/2011/nov/03/megadeth-th1rt3en-review. посет. 5 ноември 2011 г. 
  3. Shepherd, Sam (31 октомври 2011). „Megadeth - Th1rt3en“. MusicOMH. http://www.musicomh.com/albums/megadeth-3_1011.htm. посет. 4 април 2012 г. 
  4. Colgan, Chris (3 ноември 2011). „Megadeth: Th1rt3en“. PopMatters. http://www.popmatters.com/pm/review/150720-megadeth-th1rt3en/. посет. 4 ноември 2011 г. 
  5. Stagno, Mike (1 ноември 2011). „Th1rt3en - Megadeth“. Sputnikmusic. http://www.sputnikmusic.com/review/46326/Megadeth-Th1rt3en/. посет. 26 февруари 2012 г. 
  6. Thirteen liner notes. Roadrunner Records. 2011. стр. 3, 14. 
  7. „Th1rt3en – by Megadeth [Pre-order“]. iTunes. Apple iTunes Store. http://itunes.apple.com/us/preorder/th1rt3en/id469993651. посет. 19 октомври 2011 г.