Прејди на содржината

Thirteen

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Thirteen“
Студиски албум од Megadeth
Издаден1 ноември 2011 г.
Снименмај – јуни 2011 во студиото Vic's Garage во Сан Маркос (Калифорнија)
ЖанрХеви метал, треш метал
Траење57:30
Издавачка куќаРоудранер
ПродуцентЏони Кеј и Дејв Мастејн
Megadeth — Хронологија
Endgame
(2009)
Thirteen
(2011)
Super Collider
(2013)
 Професионални оценки
Средна оценка
Извор Оценка
Metacritic 71/100
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3.5/5 ѕвездички
Artistdirect 4.5/5 ѕвездички[1]
BBC mixed
The Guardian 4/5 ѕвездички[2]
MusicOMH 3.5/5 ѕвездички[3]
Music Review 83/100
PopMatters 7/10[4]
Rock Sound 7/10
Spin 7/10
Sputnikmusic 3.5/5 [5]
Thrash Hits 5/6 ѕвездички

Thirteen е тринесеттиот студиски албум на треш метал бендот Megadeth. Бил издаден на 1 ноември 2011. Дејв Мастејн се решил за ова име поради чудната поврзаност на бројот 13 со неговиот живот. За првпат по 10 години пауза, во бендот се вратил басистот Дејвид Елефсон, откако ги расчистил сите недоразбирања со Мастејн.

Ова бил последниот албум кој Мегадет го издале под продуцентската куќа Роудранер Рекордс. Од албумот биле објавени два синглови, и тоа „Public Enemy No. 1“ и „Whose Life (Is It Anyways?)“ кои биле номинирани за Греми, но не ја освоиле наградата. По еден и пол месец од неговото излегување, албумот бил продаден во 120.000 примероци во САД.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите песни се напишани и компонирани од Дејв Мастејн, додека траките 7 и 11 се направени заедно со Дејвид Елефсон, Марти Фридмен и Ник Менза.[6][7]

Бр. НасловТекстМузика Траење
1. Sudden Death“  Дејв МастејнМастејн 5:09
2. Public Enemy No. 1“  Mастејн, Џони КејMастејн, Џони Кеј 4:15
3. Whose Life (Is It Anyways?)“  МастејнМастејн 3:50
4. „We the People“  Mастејн, Џони КејMастејн, Џони Кеј 4:33
5. „Guns, Drugs, & Money“  Mастејн, Џони КејMастејн, Џони Кеј 4:19
6. „Never Dead“  МастејнМастејн 4:32
7. New World Order“  Мастејн, Ник МензаМастејн, Дејвид Елефсон, Марти Фридмен 3:56
8. „Fast Lane“  Mастејн, Џони КејMастејн, Џони Кеј 4:04
9. „Black Swan“  МастејнМастејн 4:10
10. „Wrecker“  МастејнМастејн 3:51
11. „Millennium of the Blind“  Mастејн, Џони КејМастејн, Фридмен, Џони Кеј 4:15
12. „Deadly Nightshade“  МастејнМастејн 4:55
13. „13“  Mастејн, Џони КејMастејн, Џони Кеј 5:53
Вк. траење:
57:30
Бонус нумера (во дигиталните изданија)
Бр. НасловТекстМузика Траење
14. Head Crusher(во живо)МастејнМастејн, Дровер 3:56
Бонус нумера (во јапонските изданија)
Бр. НасловТекстМузика Траење
14. Public Enemy No. 1(во живо)Мастејн, Џони КејМастејн, Џони Кеј 4:11

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Florino, Rick (November 2, 2011). „Megadeth — "Th1rt3en" Review 4.5 out of 5 stars“. Artistdirect. Архивирано од изворникот на 2012-01-03. Посетено на November 3, 2011.
  2. Lawson, Dom (November 3, 2011). „Megadeth: Th1rt3en – review“. Guardian.co.uk. The Guardian. Посетено на November 5, 2011.
  3. Shepherd, Sam (2011-10-31). „Megadeth - Th1rt3en“. MusicOMH. Архивирано од изворникот на 2013-07-22. Посетено на 2012-04-04.
  4. Colgan, Chris (November 3, 2011). „Megadeth: Th1rt3en“. PopMatters. Архивирано од изворникот на 2013-07-22. Посетено на November 4, 2011.
  5. Stagno, Mike (2011-11-01). „Th1rt3en - Megadeth“. Sputnikmusic. Посетено на 2012-02-26.
  6. Thirteen liner notes. Roadrunner Records. 2011. стр. 3, 14.
  7. „Th1rt3en – by Megadeth [Pre-order]“. iTunes. Apple iTunes Store. Посетено на October 19, 2011.