Прејди на содржината

Greatest Hits: Back to the Start

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Greatest Hits: Back to the Start“
Компилација со најголеми хитови од Мегадет
Издаден28 јуни, 2005
Снимен1984-2000
ЖанрТреш метал, хеви метал, спид метал, хард рок
Траење78:04
Издавачка куќаКапитол, ЕМИ
Мегадет — Хронологија
The System Has Failed
(2004)
Greatest Hits: Back to the Start
(2005)
Gigantour
(2006)

Greatest Hits: Back to the Start е втората компилација со најголеми хитови на треш метал бендот Мегадет. Ова издание беше објавено во 2005 г. од издавачката куќа Капитол Рекордс. Изборот им беше препуштен на обожавателите, кои имаа можност да гласаат за нивните омилени песни на официјалното мрежно место на бендот. Сите песни кои се нашле на овој диск се дигитално преработени и со подобрена акустика.

Албумот бил награден со златен сертификат од Американската музичка индустрија за достигнување тираж од 500 илјади копии. На омотот од албумот е прикажан јадрениот облак со форма на печурка наречен замокот Ромео, последица на американскиот јадрен тест од 1954 г. На оваа компилација се вклучени песни од сите дотогашни студиски албуми на Мегадет, со додаток на „Angry Again“ од музичкиот материјал наменет за акциониот филм „Last Action Hero“.

Насловот Back to the Start е извадок од песната „Rust in Peace...Polaris“ од истоимениот албум издаден 1990 г.

Список на песни

[уреди | уреди извор]
 1. Holy Wars... The Punishment Due – 6:32
 2. In My Darkest Hour – 6:26
 3. Peace Sells – 4:02
 4. Sweating Bullets– 5:26
 5. Angry Again – 3:47
 6. À Tout le Monde – 4:25
 7. Trust – 5:12
 8. Kill the King – 3:42
 9. Symphony of Destruction – 4:06
 10. Mechanix– 4:21
 11. Train of Consequences – 3:30
 12. Wake Up Dead – 3:38
 13. Hangar 18 – 5:12
 14. Dread and the Fugitive Mind – 4:23
 15. Skin o' My Teeth – 3:15
 16. She-Wolf – 3:39
 17. Prince of Darkness – 6:28

Музички персонал

[уреди | уреди извор]

На ДВД изданието се прикажани инсерти од концерт на кој настапува поставата во следниов редослед: Дејв Мастејн, Дејвид Елефсон, Марти Фридмен и Џими Деграсо.