Црква Свети Димитар (Солун)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Свети Димитар
Ιερός ναός Αγίου Δημητρίου Θεσσαλονίκης
*
Светско наследство на УНЕСКО

Saint Demetrius Salonica 3.jpg
Црквата Свети Димитар
Тип културно
Критериуми i, ii, iv
Навод 456
Регион** Културно наследство во Европа
Координати 40°38′ СГШ 22°57′ ИГД / 
Записно минато
Запис 1988  (12th заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Црквата Свети Димитар (грчки: Ιερός ναός Αγίου Δημητρίου Θεσσαλονίκης) — црква која се наоѓа во Солун, Грција. Црквата е посветена на Свети Димитар Солунски — светец и заштитник на градот Солун. Црквата датира од времето кога градот бил втор го големина и значајност во Византија. Црквата Свети Димитар е вклучена во списокот на Светско и културно наследство на УНЕСКО од 1988 година.

Првата црква била изградена во почетокот на IV век,[1] заменувајќи ја римската терма која стоела на истото место. Црквата се смета дека била изградена на местото каде бил погубен Свети Димитар. По еден век, оваа црква била доградена и претворена во поголема базилика. Во текот на 7 век, црквата била опожарена и по ова реновирана и реконструирана во уште поголем христијански храм. Таа била еден од најголермите рамови во градот, поголема и од катедралата, која денеска сѐ уште не се знае каде била точно сместена.

Во црквата се наоѓаат неколку мозаици кои датираат од 8 век. На еден од мозаиците е насликан Свети Димитар. Исто така во црквата се наоѓаат и моштите на Свети Димитар.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Папахатзис Н. Памятники Салоник. С. 80
  2. Святой Димитрий СолунскийНадворешни врски[уреди | уреди извор]