Прејди на содржината

Отворено првенство на Австралија (2012)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Австралијан Опен 2012
Датум:   16 - 29 јануари
Издание:   100-то
Категорија:   Гренд Слем (ИТФ)
Локација:   Мелбурн, Викторија, Австралија
Шампиони
Мажи поединечно
Србија Новак Ѓоковиќ
Жени поединечно
Белорусија Викторија Азаренка
Мажи двојки
Индија Леандер Пас / Чешка Радек Штепанек
Жени двојки
Русија Светлана Кузнецова / Русија Вера Звонарева
Мешано Дабл
САД Бетани Матек-Сандс / Романија Хорија Течау
Австралијан Опен
 < 2011 2013 > 

Австралијан Опен 2012 е тениски турнир, кој се одржува во Мелбурн Парк во Мелбурн, Австралија од 16 јануари до 29 јануари 2012. Тоа е 100-то издание на Австралијан Опен и првиот гренд слем настан оваа година.

Турнир[уреди | уреди извор]

Австралијан Опен 2012 ќе се одржи во јануари 2012 и ќе биде одржан на Мелбурн Парк. Секцијата поединечно за мажи ќе се одржи по 100-ти пат. Има 59 различни претходни победници и 100-то издание ќе се обележано со специјална монета и првакот за 2012 ќе добие специјален медалјон. Турнирот исто така ќе одбележи 50 години од првата победа на првиот Гренд слем на Род Лејвер.[1] За првпат Хоук-окото ќе биде користено на теренот Маргарет,[2] додека Кен Флечер ќе влезе во куќата на славните во австралискиот тенис.[3]

Бодови и награден фонд[уреди | уреди извор]

Поделба на бодовите[уреди | уреди извор]

Подолу се серија на табели за секоја од натпреварувањата, прикажувајќи ги можните бодови за секој настан.

Сениорски бодови[уреди | уреди извор]

Настан Мажи поединечно[4] Мажи двојки[4] Жени поединечно[5] Жени двојки[5]
Шампион 2000
Вице шампион 1200 1400
Полуфинале 720 900
Четврт-финале 360 500
Четврто коло 180 280
Трето коло 90 160
Второ коло 45 0 100 5
Прво коло 10 5
Квалификант 25 60
Квалификациско 3то коло 16 50
Квалификациско 2ро коло 8 40
Квалификациско 1во коло 0 2

Награден фонд[уреди | уреди извор]

Австралијан Опен 2012 ќе биде најбогатиот гренд слем турнит во историјата, со награди за шампионите во поединечна конкуренција од 2,3 милиони долари.[6] Сите награди се во австралиски долари (AUD); наградите за двојките се делат по пар.

Мажи и Жени поединечно[уреди | уреди извор]

 • Победници: $2.300.000
 • Вице шампиони: $1.150.000
 • Полуфиналисти: $437.000
 • Четвртфиналисти: $218.500
 • Четврто коло: $109.250
 • Трето коло: $54.625
 • Второ коло: $33.300
 • Прво коло: $20.000

Мажи и жени двојки[уреди | уреди извор]

 • Победници: $454.500
 • Вице шампиони: $227.250
 • Полуфиналисти: $113.000
 • Четвртфиналисти: $56.000
 • Трето коло: $31.500
 • Второ коло: $17.200
 • Прво коло: $9.600

Мешани двојки[уреди | уреди извор]

 • Победници: $135.500
 • Вице шампиони: $67.500
 • Полуфиналисти: $33.900
 • Четвртфиналисти: $15.500
 • Второ коло: $7.800
 • Прво коло: $3.800

Поединечни играчи[уреди | уреди извор]

Мажи поединечно

Жени поединечно

Преглед ден по ден[уреди | уреди извор]

Ден 1 (16 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 1во коло Белорусија Викторија Азаренка [3] Обединето Кралство Хедер Вотсон 6–1, 6–0
Мажи поединечно 1во коло Австралија Бернар Томик Шпанија Фернандо Вердаско [22] 4–6, 6–7(3–7), 6–4, 6–2, 7–5
Жени поединечно 1во коло Белгија Ким Клајстерс [11] Португалија Марија Жоао Келер 7–5, 6–1
Мажи поединечно 1во коло Швајцарија Роџер Федерер [3] Русија Александар Кудрјавцев 7–5, 6–2, 6–2
Жени поединечно 1во коло Данска Каролина Возњацки [1] Австралија Анастасија Родионова 6–2, 6–1
Натпревари на Арена Хајсенс
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 1во коло Аргентина Хуан Мартин дел Потро [11] Франција Адријан Манарино 2–6, 6–1, 7–5, 6–4
Жени поединечно 1во коло Кина Ли На [5] Казахстан Ксенија Первак 6–3, 6–1
Жени поединечно 1во коло Италија Франческа Скјавоне [10] Шпанија Лаура Пус Тио 6–1, 6–3
Мажи поединечно 1во коло Шпанија Рафаел Надал [2] САД Алекс Кузнецов 6–4, 6–1, 6–1
Натпревари на Арена Маргарет
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 1во коло Австралија Кеси Делаква Србија Бојана Јовановски 6–3, 6–2
Мажи поединечно 1во коло Чешка Томаш Бердих [7] Шпанија Алберт Рамос 7–5, 4–6, 6–2, 6–3
Мажи поединечно 1во коло Украина Александар Долгополов [13] Австралија Грег Џонс 1–6, 4–6, 6–1, 6–1, 6–2
Жени поединечно 1во коло Србија Јелена Јанковиќ [13] Обединето Кралство Лаура Робсон 6–2, 6–0
Мажи поединечно 1во коло Аргентина Давид Налбандијан Финска Јарко Ниеминен 6–4, 5–2 предаден
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 2 (17 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 1во коло Чешка Петра Квитова [2] Русија Вера Душевина 6–2, 6–0
Мажи поединечно 1во коло Србија Новак Ѓоковиќ [1] Италија Паоло Лоренци 6–2, 6–0, 6–0
Жени поединечно 1во коло Романија Сорана Кирстеа Австралија Саманта Стосур [6] 7–6(7–2), 6–3
Мажи поединечно 1во коло Австралија Лејтон Хјуит Германија Кедрик-Марсел Штебе 7–5, 6–4, 3–6, 7–5
Жени поединечно 1во коло САД Серена Вилијамс [12] Австрија Тамира Пашек 6–3, 6–2
Натпревари на Арена Хајсенс
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 1во коло Русија Марија Кириленко [27] Австралија Џармила Гајдошова 6–4, 6–2
Жени поединечно 1во коло Русија Марија Шарапова [4] Аргентина Ѓизела Дулко 6–0, 6–1
Мажи поединечно 1во коло Обединето Кралство Енди Мареј [4] САД Рајан Харисон 4–6, 6–3, 6–4, 6–2
Мажи поединечно 1во коло САД Енди Родик [15] Холандија Робин Хасе 6–3, 6–4, 6–1
Натпревари на Арена Маргарет
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 1во коло Шпанија Давид Ферер [5] Португалија Руи Мачадо 6–1, 6–4, 6–2
Жени поединечно 1во коло Австралија Јелена Докиќ Русија Ана Чакветаѕе 6–2, 6–1
Мажи поединечно 1во коло Франција Гаел Монфис [14] Австралија Маринко Матосевиќ 7–6(7–5), 6–3, 6–3
Жени поединечно 1во коло Русија Светлана Кузнецова [18] ЈАР Шанел Шиперс 6–3, 3–6, 6–0
Мажи поединечно 1во коло Франција Жо-Вилфред Цонга [6] Узбекистан Денис Истомин 6–4, 3–6, 6–2, 7–5
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 3 (18 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ро коло Кина Ли На [5] Австралија Оливија Роговска 6–2, 6–2
Жени поединечно 2ро коло Белгија Ким Клајстерс [11] Франција Стефани Форец Гакон 6–0, 6–1
Мажи поединечно 2ро коло Шпанија Рафаел Надал [2] Германија Томи Хас 6–4, 6–3, 6-4
Мажи поединечно 2ро коло Австралија Бернард Томик САД Сем Квери 3–6, 6–3, 7–6(7–3), 6–3
Жени поединечно 2ро коло Белорусија Викторија Азаренка [3] Австралија Кејси Делаква 6–1, 6–0
Натпревари на Арена Хајсенс
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 2ро коло Чешка Томаш Бердих [7] Белгија Оливие Рохас 6–1, 6–0, 7–6(7–4)
Жени поединечно 2ро коло Србија Јелена Јанковиќ [13] Чанг Кај-чен 6–4, 6–2
Жени поединечно 2ро коло Данска Каролина Возњацки [1] Грузија Ана Татишвили 6–1, 7–6(7–4)
Мажи поединечно 2ро коло Украина Александар Долгополов [13] Германија Тобијас Камке 4–6, 6–1, 6–1, 3–6, 8–6
Мажи поединечно 2ро коло Швајцарија Роџер Федерер [3] Германија Андреас Бек предаден
Натпревари на Арена Маргарет
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ро коло Словачка Даниела Хантукова [20] Украина Лесија Цуренко 4–6, 6–4, 6–3
Жени поединечно 2ро коло Италија Ромина Опранди Италија Франческа Скјавоне [10] 6–4, 6–3
Мажи поединечно 2ро коло САД Џон Иснер [16] Аргентина Давид Налбандијан 4–6, 6–3, 2–6, 7–6(7–5), 10–8
Мажи поединечно 2ро коло Швајцарија Станислас Вавринка [21] Кипар Маркос Багдатис 7–6(7–3), 6–4, 5–7, 6–1
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 4 (19 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ро коло Русија Марија Шарапова [4] САД Џејми Хемптон 6–0, 6–1
Жени поединечно 2ро коло САД Серена Вилијамс [12] Чешка Барбора Захлавова-Стрикова 6–0, 6–4
Мажи поединечно 2ро коло Србија Новак Ѓоковиќ [1] Колумбија Сантјаго Гиралдо 6–3, 6–2, 6–1
Жени поединечно 2ро коло Франција Марион Бартоли [9] Австралија Јелена Докиќ 6–3, 6–2
Мажи поединечно 2ро коло Австралија Лејтон Хјуит САД Енди Родик [15] 3–6, 6–3, 6–4 предаден
Натпревари на Арена Хајсенс
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ро коло Србија Ана Ивановиќ [21] Холандија Михаела Крајицек 6–2, 6–3
Мажи поединечно 2ро коло Франција Жо-Вилфред Цонга [6] Бразил Рикардо Мело 7–5, 6–4, 6–4
Жени поединечно 2ро коло Чешка Петра Квитова [2] Шпанија Карла Суарез Наваро 6–2, 2–6, 6–4
Мажи поединечно 2ро коло Обединето Кралство Енди Мареј [4] Франција Едуард Роџер-Васелин 6–1, 6–4, 6–4
Натпревари на Арена Маргарет
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ро коло Русија Вера Звонарева [7] Чешка Луси Храдека 6–1, 7–6(7–3)
Мажи поединечно 2ро коло Србија Јанко Типсаревиќ [9] Австралија Џејмс Дакворт 3–6, 6–2, 7–6(7–5), 6–4
Мажи поединечно 2ро коло Јапонија Кеи Нишикори [24] Австралија Метју Ебден 3–6, 1–6, 6–4, 6–1, 6–1
Мажи поединечно 2ро коло Франција Гаел Монфис [14] Бразил Томаз Белучи 2–6, 6–0, 6–4, 6–2
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 5 (20 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Побеник Губитник Резултат
Мажи поединечно 3то коло Шпанија Рафаел Надал [2] Словачка Лукаш Лако 6–2, 6–4, 6–2
Мажи поединечно 3то коло Швајцарија Роџер Федерер [3] Хрватска Иво Карловиќ 7–6(8–6), 7–5, 6–3
Жени поединечно 3то коло Србија Јелена Јанковиќ [13] САД Кристина Мекхол 6–2, 6–0
Мажи поединечно 3то коло Австралија Бернард Томиќ Украина Александар Долгополов [13] 4–6, 7–6(7–0), 7–6(8–6), 2–6, 6–3
Жени поединечно 3то коло Кина Ли На [5] Шпанија Анабел Медина Гаригес [26] 3–0 предаден
Натпревари на Арена Хајсенс
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3то коло Белорусија Викторија Азаренка [3] Германија Мона Бартел 6–2, 6–4
Жени поединечно 3то коло Данска Каролина Возњацки [1] Романија Моника Никулеску [31] 6–2, 6–2
Мажи поединечно 3то коло Шпанија Феличано Лопес [18] САД Џон Иснер [16] 6–3, 6–7(3–7), 6–4, 6–7(0–7), 6–1
Жени поединечно 3то коло Белгија Ким Клајстерс [11] Словачка Даниела Хантукова [20] 6–3, 6–2
Мажи поединечно 3то коло Аргентина Хуан Мартин дел Потро [11] Лу Јен-хсун 6–2, 6–3, 6–0
Натпревари на Арена Маргарет
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3то коло Полска Агнишка Радванска [8] Казахстан Галина Воскобоева 6–2, 6–2
Мажи поединечно 3то коло Чешка Томаш Бердих [7] ЈАР Кевин Андерсон [30] 7–6(7–5), 7–6(7–1), 6–1
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 6 (21 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3то коло Чешка Петра Квитова [2] Русија Марија Кириленко [27] 6–0, 1–0 предаден
Жени поединечно 3то коло Русија Марија Шарапова [4] Германија Ангелик Кербер [30] 6–1, 6–2
Мажи поединечно 3то коло Србија Новак Ѓоковиќ [1] Франција Николас Махут 6–0, 6–1, 6–1
Жени поединечно 3то коло САД Серена Вилијамс [12] Унгарија Грета Арн 6–1, 6–1
Мажи поединечно 3то коло Австралија Лејтон Хјуит Канада Милош Раониќ [23] 4–6, 6–3, 7–6(7–5), 6–3
Натпревари на Арена Хајсенс
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 3то коло Франција Жо-Вилфред Цонга [6] Португалија Фредерико Гил 6–2, 6–2, 6–2
Жени поединечно 3то коло Србија Ана Ивановиќ [21] САД Вања Кинг 6–3, 6–4
Жени поединечно 3то коло Германија Забине Лисицки [14] Русија Светлана Кузнецова [18] 2–6, 6–4, 6–2
Мажи поединечно 3то коло Обединето Кралство Енди Мареј [4] Франција Мишел Лодра 6–4, 6–2, 6–0
Натпревари на Арена Маргарет
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3то коло Русија Екатерина Макарова Русија Вера Звонарева [7] 7–6(9–7), 6–1
Мажи поединечно 3то коло Франција Ришар Гаске [17] Србија Јанко Типсаревиќ [9] 6–3, 6–3, 6–1
Мажи поединечно 3то коло Казахстан Михаил Кукушкин Франција Гаел Монфис [14] 6–2, 7–5, 5–7, 1–6, 6–4
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 7 (22 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 4то коло Белорусија Викторија Азаренка [3] Чешка Ивета Бенешова 6–2, 6–2
Мажи поединечно 4то коло Шпанија Рафаел Надал [2] Шпанија Феличано Лопес [18] 6–4, 6–4, 6–2
Жени поединечно 4то коло Белгија Ким Клајстерс [11] Кина Ли На [5] 4–6, 7–6(8–6), 6–4
Мажи поединечно 4то коло Швајцарија Роџер Федерер [3] Австралија Бернард Томиќ 6–4, 6–2, 6–2
Жени поединечно 4то коло Данска Каролина Возњацки [1] Србија Јелена Јанковиќ [13] 6–0, 7–5
Натпревари на Арена Хајсенс
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 4то коло Полска Агнешка Радванска [8] Германија Јулија Гергес [22] 6–1, 6–1
Мажи поединечно 4то коло Чешка Томаш Бердих [7] Шпанија Николас Алмагро [10] 4–6, 7–6(7–5), 7–6(7–3), 7–6(7–2)
Натпревари на Арена Маргарет
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 4то коло Аргентина Хуан Мартин дел Потро [11] Германија Филип Колшрајбер 6–4, 6–2, 6–1
Означените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 8 (23 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 4то коло Чешка Петра Квитова [2] Србија Ана Ивановиќ [21] 6–2, 7–6(7–2)
Мажи поединечно 4то коло Обединето Кралство Енди Мареј [4] Казахстан Михаил Кукушкин 6–1, 6–1, 1–0 предаден
Жени поединечно 4то коло Русија Екатерина Макарова САД Серена Вилијамс [12] 6–2, 6–3
Жени поединечно 4то коло Русија Марија Шарапова [4] Германија Забине Лисицки [14] 3–6, 6–2, 6–3
Мажи поединечно 4то коло Србија Новак Ѓоковиќ [1] Австралија Лејтон Хјуит [ВК] 6–1, 6–3, 4–6, 6–3
Натпревари на Арена Хајсенс
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 4то коло Јапонија Кеи Нишикори [24] Франција Жо-Вилфред Цонга [6] 2–6, 6–2, 6–1, 3–6, 6–3
Мажи поединечно 4то коло Шпанија Давид Ферер [5] Франција Ришар Гаске [17] 6–4, 6–4, 6–1
Натпревари на Арена Маргарет
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 4то коло Италија Сара Ерани Кина Женг Жи 6–2, 6–1
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 9 (24 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно четвртфинале Белорусија Викторија Азаренка [3] Полска Агнешка Радванска [8] 6–7(0–7), 6–0, 6–2
Жени поединечно четвртфинале Белгија Ким Клајстерс [11] Данска Каролина Возњацки [1] 6–3, 7–6(7–4)
Мажи поединечно четвртфинале Швајцарија Роџер Федерер [3] Аргентина Хуан Мартин дел Потро [11] 6–4, 6–3, 6–2
Мажи поединечно четвртфинале Шпанија Рафаел Надал [2] Чешка Томаш Бердих [7] 6–7(5–7), 7–6(8–6), 6–4, 6–3
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 10 (25 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно четвртфинале Чешка Петра Квитова [2] Италија Сара Ерани 6–4, 6–4
Жени поединечно четвртфинале Русија Марија Шарапова [4] Русија Екатерина Макарова 6–2, 6–3
Мажи поединечно четвртфинале Обединето Кралство Енди Мареј [4] Јапонија Кеи Нишикори [24] 6–3, 6–3, 6–1
Мажи поединечно четвртфинале Србија Новак Ѓоковиќ [1] Шпанија Давид Ферер [5] 6–4, 7–6(7–4), 6–1
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 11 (26 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно полуфинале Белорусија Викторија Азаренка [3] Белгија Ким Клајстерс [11] 6–4, 1–6, 6–3
Жени поединечно полуфинале Русија Марија Шарапова [4] Чешка Петра Квитова [2] 6–2, 3–6, 6–4
Мажи поединечно полуфинале Шпанија Рафаел Надал [2] Швајцарија Роџер Федерер [3] 6–7(5–7), 6–2, 7–6(7–5), 6–4
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 12 (27 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно полуфинале Србија Новак Ѓоковиќ [1] Обединето Кралство Енди Мареј [4] 6–3, 3–6, 6–7(4–7), 6–1, 7–5
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 13 (28 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно финале Белорусија Викторија Азаренка [3] Русија Марија Шарапова [4] 6–3, 6–0
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 14 (29 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно Финале Србија Новак Ѓоковиќ [1] Шпанија Рафаел Надал [2] 5–7, 6–4, 6–2, 6–7(7–5), 7–5
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Список на носители[уреди | уреди извор]

Списокот на носители и ранкингот се од 9 јануари 2012 и бодовите се од 16 јануари 2012.[7]

Мажи поединечно[уреди | уреди извор]

СП РК[8] Играч[9] Бодови[8]
Бранени
бодови
Освоени бодови Нови бодови Статус
1 1 Србија Новак Ѓоковиќ
13.630
2.000
(1.200)
13.630
Шампион, победил во финалето vs. Шпанија Рафаел Надал [2]
2 2 Шпанија Рафаел Надал
9.595
360
(1.200)
10.435
Вицешампион, изгубил во финалето vs. Србија Новак Ѓоковиќ
3 3 Швајцарија Роџер Федерер
8.010
720
(720)
8.010
Полуфинале изгубил од Шпанија Рафаел Надал [2]
4 4 Обединето Кралство Енди Мареј
7.380
1.200
(720)
6.900
Полуфинале изгубил од Србија Новак Ѓоковиќ [1]
5 5 Шпанија Давид Ферер
4.925
720
(360)
4.565
Четвртфинале изгубил од Србија Новак Ѓоковиќ [1]
6 6 Франција Жо-Вилфред Цонга
4.335
90
(180)
4.425
Четврто коло изгубил од Јапонија Кеи Нишикори [24]
7 7 Чешка Томаш Бердих
3,700
360
(360)
3.700
Четвртфинале изгубил од Шпанија Рафаел Надал [2]
8 8 САД Марди Фиш
2.965
45
45
2.965
Второ коло изгубил од Колумбија Алехандро Фала
9 9 Србија Јанко Типсаревиќ
2.655
45
(90)
2.700
Трето коло изгубил од Франција Ришар Гаске [17]
10 10 Шпанија Николас Алмагро
2.380
180
(180)
2.380
Четврто коло изгубил од Чешка Томаш Бердих [7]
11 11 Аргентина Хуан Мартин дел Потро
2.315
45
(360)
2.630
Четвртфинале изгубил од Швајцарија Роџер Федерер [3]
12 12 Франција Жил Симон
2.005
45
45
2.005
Второ коло изгубил од Франција Жулиен Бенето
13 14 Украина Александар Долгополов
2.030
360
(90)
1.760
Трето коло изгубил од Австралија Бернард Томиќ
14 15 Франција Гаел Монфис
1.970
90
(90)
1.970
Трето коло изгубил од Казахстан Михаил Кукушкин
15 16 САД Енди Родик
1.880
180
45
1.745
Второ коло се предал против Австралија Лејтон Хјуит [ВК]
16 17 САД Џон Иснер
1.800
90
(90)
1.800
Трето коло изгубил од Шпанија Феличано Лопес [18]
17 18 Франција Ришар Гаске
1.765
90
(180)
1.855
Четврто коло изгубил од Шпанија Давид Ферер [5]
18 19 Шпанија Феличано Лопес
1.665
45
(180)
1.800
Четврто коло изгубил од Шпанија Рафаел Надал [2]
19 21 Србија Виктор Троицки
1.595
90
45
1.550
Второ коло изгубил од Казахстан Михаил Кукушкин
20 22 Германија Флоријан Мајер
1.630
45
0
1.585
предаден поради неговиот колк[10]
21 23 Швајцарија Станислас Вавринка
1.615
360
(90)
1.345
Трето коло изгубил од Шпанија Николас Алмагро [10]
22 24 Шпанија Фернандо Вердаско
1.550
180
10
1.380
Прво коло изгубил од Австралија Бернард Томик
23 25 Канада Милош Раониќ
1.460
205
(90)
1.345
Трето коло изгубил од Австралија Лејтон Хјуит [ВК]
24 26 Јапонија Кеи Нишикори
1.410
90
(360)
1.680
Четвртфинале изгубил од Обединето Кралство Енди Мареј [4]
25 27 Аргентина Хуан Монако
1.335
45
10
1.300
Прво коло изгубил од Германија Филип Колшрајбер
26 28 Шпанија Марсел Гранолерс
1.325
10
45
1.360
Второ коло изгубил од Португалија Фредерико Гил
27 29 Аргентина Хуан Игнасио Чела
1.270
10
(90)
1.350
Трето коло изгубил од Шпанија Давид Ферер [5]
28 30 Хрватска Иван Љубичиќ
1.270
90
10
1.190
Прво коло изгубил од Словачка Лукаш Лако [К]
29 31 Чешка Радек Штепанек
1.230
45
10
1.195
Прво коло изгубил од Франција Никола Махут
30 32 ЈАР Кевин Андерсон
1.190
10
(90)
1.270
Трето коло изгубил од Чешка Томаш Бердих [7]
31 33 Австрија Јирген Мелцер
1.170
180
10
1.000
Прво коло изгубил од Хрватска Иво Карловиќ
32 34 Русија Алекс Богомолов
1.135
(45)
45
1.135
Второ коло изгубил од Франција Мишел Лодра

Откажани играчи[уреди | уреди извор]

Ранг Играч Бодови
Бранени бодови
Нови бодови Откажан поради
13 Шведска Робин Седерлинг
2.120
180
1.940
мононуклеоза [11]
20 Хрватска Марин Чилиќ
1.665
180
1.485
повреда на жила[12]

Жени поединечно[уреди | уреди извор]

СП РК[8] Играч[9] Бодови[8]
Бранени
бодови
Освоени бодови Нови бодови Статус
1 1 Данска Каролина Возњацки
7.485
900
(500)
7.085
Четвртфинале изгубила од Белгија Ким Клајстерс [11]
2 2 Чешка Петра Квитова
7.290
500
(900)
7.690
Полуфинале изгубила од Русија Марија Шарапова [4]
3 3 Белорусија Викторија Азаренка
6.865
280
(2.000)
8.585
Шампион, победила во финалето vs. Русија Марија Шарапова [4]
4 4 Русија Марија Шарапова
6.440
280
(1.400)
7.560
Вицешампион, изгубила во финалето од Белорусија Викторија Азаренка [3]
5 5 Кина Ли На
5.570
1.400
280
4.450
Четврто коло изгубила од Белгија Ким Клајстерс [11]
6 6 Австралија Саманта Стосур
5.585
160
5
5.430
Прво коло изгубила од Романија Сорана Кирстеа
7 7 Русија Вера Звонарева
5.435
900
160
4.695
Трето коло изгубила од Русија Екатерина Макарова
8 8 Полска Агнишка Радванска
5.330
500
(500)
5.330
Четвртфинале изгубила од Белорусија Викторија Азаренка [3]
9 9 Франција Марион Бартоли
4.710
100
160
4.770
Трето коло изгубила од Кина Женг Жи
10 11 Италија Франческа Скјавоне
4.040
500
100
3.640
Второ коло изгубила од Италија Ромина Опранди
11 12 Белгија Ким Клајстерс
3.041
2.000
(900)
1.941
Полуфинале изгубила од Белорусија Викторија Азаренка [3]
12 13 САД Серена Вилијамс
3.300
0
(280)
3.580
Четврто коло изгубила од Русија Екатерина Макарова
13 14 Србија Јелена Јанковиќ
3.115
100
(280)
3.295
Четврто коло изгубила од Данска Каролина Возњацки [1]
14 15 Германија Забине Лисицки
2.903
(40)
(280)
3.143
Четврто коло изгубила од Русија Марија Шарапова [4]
15 16 Русија Анастасија Павличенкова
2.795
160
100
2.735
Второ коло изгубила од САД Вања Кинг
16 17 Кина Пенг Шуаи
2.760
280
100
2.580
Второ коло изгубила од Чешка Ивета Бенешова
17 18 Словачка Доминика Цибулкова
2.695
160
100
2.635
Второ коло изгубила од Унгарија Грета Арн
18 19 Русија Светлана Кузнецова
2.646
280
160
2.526
Трето коло изгубила од Германија Забине Лисицки [14]
19 20 Италија Флавија Пенета
2.570
280
5
2.295
Прво коло изгубила од Русија Нина Братчикова [К]
20 21 Словачка Даниела Хантукова
2.295
5
160
2.450
Трето коло изгубила од Белгија Ким Клајстерс [11]
21 22 Србија Ана Ивановиќ
2.260
5
(280)
2.535
Четврто коло изгубила од Чешка Петра Квитова [2]
22 23 Германија Јулија Гергес
2.225
160
(280)
2.345
Четврто коло изгубила од Полска Агнишка Радванска [8]
23 24 Италија Роберта Винчи
2.115
5
100
2.210
Второ коло изгубила од Кина Женг Жи
24 25 Чешка Луси Шафарова
2.120
160
5
1.965
Прво коло изгубила од САД Кристина Мекхол
25 26 Естонија Каја Канепи
2.049
100
100
2.049
Второ коло изгубила од Русија Екатерина Макарова
26 27 Шпанија Анабел Медина Гаригес
1.950
5
160
2.105
Трето коло се предала против Кина Ли На [5]
27 28 Русија Марија Кириленко
1.930
100
160
1.990
Трето коло се предала против Чешка Петра Квитова [2]
28 29 Белгија Јанина Викмајер
2.050
100
5
1.955
Прво коло изгубила од Казахстан Галина Воскобоева
29 30 Русија Надја Петрова
1.765
160
100
1.705
Второ коло изгубила од Италија Сара Ерани
30 31 Германија Ангелик Кербер
1.810
5
160
1.965
Трето коло изгубила од Русија Марија Шарапова [4]
31 32 Романија Моника Никулеску
1.725
160
160
1.725
Трето коло изгубила од Данска Каролина Возњацки [1]
32 33 Чешка Петра Цетковска
1.666
(18)
100
1.748
Второ коло изгубила од Германија Мона Бартел

Откажани играчи[уреди | уреди извор]

Ранг Играч Бодови
Бранени бодови
Ново бодови Откажана поради
10 Германија Андреа Петковиќ
4.500
500
4.000
фрактура[13]

Поканети учесници (Вајлд-карта)[уреди | уреди извор]

Мажи поединечно[уреди | уреди извор]

Жени поединечно[уреди | уреди извор]

Преку квалификации[уреди | уреди извор]

Мажи поединечно[уреди | уреди извор]

Жени поединечно[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

Сениори[уреди | уреди извор]

Мажи поединечно[уреди | уреди извор]

Жени поединечно[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „И еден прави 100“. Australianopen.com. 2011-10-04. Посетено на 2012-01-14.
 2. „Австралијан Опен 2012 - Подготвени? Играј!“. Australianopen.com. 2011-10-04. Посетено на 2012-01-14.
 3. „Давање почит на големиот Флеч“. Australianopen.com. 2011-10-04. Посетено на 2012-01-14.
 4. 4,0 4,1 „Ранкинг explained“. atpworldtour.com. Посетено на 8 јануари 2011.
 5. 5,0 5,1 „WTA Tour правила“ (PDF). wtatour.com. стр. 210. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-01-24. Посетено на 8 јануари 2011.
 6. „Награден фонд“. Australianopen.com. Посетено на 2012-01-14.
 7. „AO 2012 seedings announced“. Australianopen.com. 2012-01-09. Посетено на 2012-01-14.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 „WTA tour notes for week commencing 17 January 2011(PDF)“ (PDF). wtatour.com. Посетено на 25 јануари 2011.[мртва врска] Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „WTA Points pre“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 9. 9,0 9,1 Tennis Australia (13 January 2011). „Список на носители за мажи и жени“. australianopen.com. Посетено на 28 March 2011. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „seeds“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 10. „20th-seeded Mayer pulls out of Aussie“. Associated Press (AP). Fox Sports. 15-01-2012. Архивирано од изворникот на 2012-07-17. Посетено на 15-01-2012. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 11. „Седерлинг нема да игра на Австралијан Опен“. TENNIS.com. Santa Monica, CA , USA: Miller Sports Group LLC. 8 декември 2011. Архивирано од изворникот на 2012-04-06. Посетено на 9 декември 2011.
 12. „Поранешниот шампион Чилиќ надвор од Ченаи Опен“. indiatimes.com. Ченаи, Индија: The Times Group. 13 декември 2011. Посетено на 13 декември 2011.
 13. „Петковиќ надвор од игра“. Australianopen.com. 2011-01-30. Посетено на 2012-01-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Отворено првенство на Австралија 2011
Отворено првенство на Австралија Наследник
Отворено првенство на Австралија 2013
Претходник
УС Опен 2011
Гренд слемови Наследник
Ролан Гарос 2012