2011 УС Опен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
УС Опен 2011
{{{величина лога}}}
Датум:  
Издание:   130то
Категорија:   Гренд Слем (ITF)
Локација:   Њујорк, САД
Шампиони
Мажи Сингл
Србија Новак Џоковиќ
Жени Сингл
Австралија Саманта Стосур
Мажи Дабл
Австрија Јурген Мелцер / Германија Филип Пецшнер
Жени Дабл
САД Лизел Хубер / САД Лиса Рејмонд
Мешано Дабл
САД Мелани Удин / САД Џек Сок
УС Опен
 < 2010 2012 > 

2011 УС Опен e тениски турнир кој се игра на тврда подлога на отворено од 29 август до 12 септември (првично 11 септември, но беше одложено поради дожд), во Њујорк, САД.

Бодови и парични награди[уреди | уреди извор]

Распределба на бодови[уреди | уреди извор]

Ниво Мажи поединечно[1] Мажи двојки[1] Жени поединечно[2] Жени двојки[2]
Шампиони 2000
Вице-шампион 1200 1400
Полуфинале 720 900
Четвртфинале 360 500
Рунда од 16 180 280
Рунда од 32 90 160
Рунда од 64 45 0 100 5
Рунда од 128 10 5
Кваификант 25 60
Квалификации 3та рунда 16 50
Квалификации 2ра рунда 8 40
Квалификации 1ва рунда 0 2

Парични награди[уреди | уреди извор]

Органиаторите на УС Опен изјавија дека паричние награди се зголемени за 1 милион долари за да се достигнат рекордни вкупни $23.7 милиони. Во продолжение на буџетот за парични награди, најдобрите три машки и женски играчи во Олимпус УС Опен серијата можат да добија вкупно $2.6 додатни милиони во бонус парични награди на УС Опен, така да вкупната сума на наградите би била на потенцијални $26.3 милиони. И женскиот и машкиот победник на УС Опен ќе добијат по $1.8 милиони со можност да добијата $1 милиони во бонуси (за вкупна потенцијана награда од $2.8 милиони) засновани на нивните перформанси во Олимпус УС Опен Серијата.[3] Подолу е лситата за парични награди што ќе му бидат доделени на секој играч, кој влегол во главната жрепка од професионалните натпреварувања; сите парични наградо се во Американски Долари (US$); паричните награди за двојките се поделуваат на парот.[4]

2011 УС Опен Финиш Мажи и Жени поединечно Мажи и Жени двојки Мешани двојки
Шампион $1,800,000 $420,000 $150,000
Финалист $900,000 $210,000 $70,000
Полуфиналист $450,000 $105,000 $30,000
Четвртфиналист $225,000 $50,000 $15,000
Рунда од 16 $110,000 $25,000 $10,000
Рунда од 32 $55,000 $15,000 $5,000
Рунда од 64 $31,000 $10,000
Рунда од 128 $19,000
Квалификант $8,000
2ра рунда квалификации $5,625
1ва рунда квалификации $3,000

Додатни парични награди[уреди | уреди извор]

2011 УС Опен Финиш Распоред на 2011 Олимпус УС Опен Серијата.[5]
1во место 2ро место 3то место
Шампион $1,000,000 $500,000 $250,000
Финалист $500,000 $250,000 $125,000
Полуфиналист $250,000 $125,000 $62,500
Четвртфиналист $125,000 $62,500 $31,250
Рунда од 16 $70,000 $35,000 $17,500
Рунда од 32 $40,000 $20,000 $10,000
Рунда од 64 $25,000 $12,500 $6,250
Рунда од 128 $15,000 $7,500 $3,750
Награди САД Мерди Фиш $70,000 Србија Новак Џоковиќ $500,000 САД Џон Инсер $31,250
САД Серена Вилијамс $500,000 Полска Агнешка Радванска $12,500 Русија Марија Шарапова $10,000

Сингл играчи[уреди | уреди извор]

Мажи поединечно

Жени поединечно

Играч(и) на денот[уреди | уреди извор]

 • Ден 1: САД Медисон Кис – 16-годишната Медисон Кис ја победи 21-годишната сонародничка Џил Крајбас со 6-2, 6-4 во првниот нивен меѓусебен двобој, со што тенисерката со потекло од Флорида ја забележа првата победа на УС Опен.[6]
 • Ден 2: Романија Симона Халеп – 19-годишната Симона Халеп и Светски Рекет бр. 52 ја победи победничката на Роланд Гарос и шестиот носител Ли На со 6–2, 7–5 во нивниот прв меѓусебен двобој.[7]
 • Ден 3: Франција Жулиен Бенето – Французинот, кој беше поканет од организаторите го победи 10тиот носите, Шпанецот Николас Алмагро во 3 сета.[8]
 • Ден 4: Шпанија Хуан Карлос Фереро – Неносителот Фереро, искусен АТП тенисер и втор најстар играч со 31 година, го победи седмиот носител Гаел Монфилс во необичен меч во пет сета и се квалификува во третата рунда.[9]
 • Ден 5: Италија Флавија Пенета – Дваесеттата носителка, двапати четвртфиналистка и поранешен број 10 ја изненади третата носителка, шампионката на УС Опен од 2006 и поранешниот број 1 Марија Шарапова во три сета, 6–3, 3–6, 6–4, за да продолжи во четвртата рунда.[10]
 • Ден 6: Италија Франческа Скијавоне – 31-годишната седма носителка успеаа да спаси меч топка и подоцна да победи против Светскиот рекет бр. 81, Шанел Шиперс, и да победи, 5–7, 7–6, 6–3, за да продолжи во четвртата рунда.[11]
 • Ден 7: САД Доналд Јан – 22-годишниот Американец и првпат учесник на Гренд Слем, го победи 24тиот носител Хуан Игнасио Чела во третата рунда во три сета со резултат од 7–5, 6–4, 6–3. Тој стигна до четвртата рунда од Гренд Слем за првпат во неговата кариета, откако ги победи Чела и четиринаесеттиот носител Станислас Вавринка во втората рунда.[12]
 • Ден 8: Русија Анастасија Павличенкова – Русинката, која е 17ти носител стигна до нејзиното прво четвртфинале откако ја победи Франческа Скијавоне во тесни сета, 5–7, 6–3, 6–4.[13]
 • Ден 9: Немаше завршени натпревари поради дожд.
 • Ден 10: Немаше завршени натпревари поради дожд.
 • Ден 11: САД Џон Иснер – Американецот, кој е 28 носител го изненади дванаесеттиот носител, Французинот Жил Симон, 7–6(7–2), 3–6, 7–6(7–2), 7–6(7–4), за да стигне до првото Гренд Слем Четвртфинале во неговата кариера.[14]
 • Ден 12: Шпанија Рафаел Надал – Тој стигна до своето четврто последователно полуфинале на УС Опен, откако го победи Американецот, Енди Родик во три сета, 6–2, 6–1, 6–3, во помалку од 2 часа.[15]
 • Ден 13: Австралија Саманта Стосур – Таа стана првата Австралијка после Венди Трнбол во 1977 која стигнала до финалето на УС Опен, откако ј победи неносителката Германката Анжелик Кербер во три сета во полуфиналниот натпревар, 6–3, 2–6, 6–2.[16]
 • Ден 14: Австралија Саманта Стосур – Австралијката ја победи Американката Серена Вилијамс, трикратната победничка на УС Опен во три сета, 6–2, 6–3 (губејќи само пет гема),и ова е нејзина прва поголема титула.[17]
 • Ден 15: Србија Новак Џоковиќ – Српскиот играч ја зголеми својата одлична серија со освојувањето на првиот за него УС Опен и него трет Гренд Слем оваа година, со што по шести пат го победи Рафаел Надал, анителот на титулата во 2011.[18]

Дневни резимеа[уреди | уреди извор]

Ден 1(29 август)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Стадионот Артур Аше
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 1ва рунда САД Мерди Фиш [8] Германија Тобиас Камке 6–2, 6–2, 6–1
Жени поединечно 1ва рунда Русија Марија Шарапова [3] Обединето Кралство Хитер Ватсон 3–6, 7–5, 6–3
Жени поединечно 1ва рунда САД Венус Вилијамс Русија Весна Долонтс 6–4, 6–3
Мажи поединечно 1ва рунда Швајцарија Роџер Федерер [3] Колумбија Сантјаго Гиралдо 6–4, 6–3, 6–2
Натпревари на Стадионот Луис Армстронг
Мажи поединечно 1ва рунда Хрватска Марин Чилич [27] САД Рајан Харисон [WC] 6–2, 7–5, 7–68–6
Жени поединечно 1ва рунда Романија Александра Дулгеру Чешка Петра Квитова [5] 7–67–3, 6–3
Жени поединечно 1ва рунда Русија Вера Ѕвонарева [2] Франција Стефани Форец Гакон [Q] 6–3, 6–0
Жени поединечно 1ва рунда Франција Марион Бартоли [8] Русија Алекандра Панова [Q] 7–5, 6–3
Мажи поединечно 1ва рунда Франција Гаел Монфилс [7] Бугарија Григор Димитров 7–67–4, 6–3, 6–4
Натпревари на Големата Трибина
Мажи поединечно 1ва рунда Чешка Томаш Бердих [9] Франција Ромаин Жуан [Q] 6–2, 7–67–4, 6–1
Жени поединечно 1ва рунда САД Медисон Кис [WC] САД Џил Крајбас [WC] 6–2, 6–4
Мажи поединечно 1ва рунда Колумбија Алехандро Фаља Србија Виктор Троицки [15] 3–6, 6–3, 4–6, 7–5, 7–5
Жени поединечно 1ва рунда Словенија Полона Херцог САД Бетани Матек-Сандс 6–1, 6–3
Обоената позадина ги означува ноќните натпревари

Ден 2(30 август)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Стадионот Артур Аше
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 1ва рунда Белорусија Викториј Азаренка [4] Шведска Јохана Ларсон 6–1, 6–3
Жени поединечно 1ва рунда Данска Каролине Возниацки [1] Шпанија Нурија Љагостера Вивес 6–3, 6–1
Мажи поединечно 1ва рунда Србија Новак Џоковиќ [1] Ирска Конор Ниланд [Q] 6–0, 5–1, retired
Жени поединечно 1ва рунда Србија Ана Ивановиќ [16] Русија Ксенија Первак 6–4, 6–2
Мажи поединечно 1ва рунда Шпанија Рафаел Надал [2] Казахстан Андреј Голубев 6–3, 7–67–1, 7–5
Жени поединечно 1ва рунда САД Серена Вилијамс [28] Србија Бојана Јовановски 6–1, 6–1
Натпревари на Стадионот Луис Армстронг
Мажи поединечно 1ва рунда Шпанија Давид Ферер [5] Русија Игор Андреев 2–6, 6–3, 6–0, 6–4
Жени поединечно 1ва рунда Италија Франческа Скијавоне [7] Казахстан Галина Воскобаева [Q] 6–3, 1–6, 6–4
Жени поединечно 1ва рунда Романија Симона Халеп Кина Ли На [6] 6–2, 7–5
Мажи поединечно 1ва рунда САД Џејмс Блејк Холандија Џесе Хута Галунг [Q] 6–4, 6–2, 4–6, 6–4
Натпревари на Големата Трибина
Мажи поединечно 1ва рунда Франција Жо-Вилфред Цонга [11] Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Лу Јен-хсун 6–4, 6–4, 6–4
Жени поединечно 1ва рунда Србија Јелена Јанковиќ [11] САД Алисон Риске [WC] 6–2, 6–0
Мажи поединечно 1ва рунда Шпанија Фернадо Вердаско [19] Финска Јарко Ниемиен 3–6, 6–4, 6–1, 6–4
Обоената позадина ги означува ноќните натпревари

Ден 3(31 август)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Стадионот Артур Аше
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ра рунда Русија Вера Ѕвонарева [2] Украина Катерина Бондаренко 7–5, 3–6, 6–3
Мажи поединечно 1ва рунда Обединето Кралство Енди Мареј [4] Индија Сомдев Деварман 7–67–5, 6–2, 6–3
Жени поединечно 2ра рунда Германија Сабине Лисицки [22] САД Венус Вилијамс walkover
Жени поединечно 2ра рунда САД Ирина Фалкони Словачка Доминика Цибулкова [14] 2–6, 6–3, 7–5
Мажи поединечно 1ва рунда САД Енди Родик [21] САД мајкл Расел 6–2, 6–4, 4–6, 7–5
Жени поединечно 2ра рунда Русија Марија Шарапова [3] Белорусија Анастасија Јакимова 6–1, 6–1
Натпревари на Стадионот Луис Армстронг
Жени поединечно 2ра рунда Чешка Луси Шафарова [27] САД Медисон Кис [WC] 3–6, 7–5, 6–4
Мажи поединечно 1ва рунда Аргентина Хуан мартин дел Потро [18] Италија Филипо Воландри 6–3, 6–1, 6–1
Жени поединечно 2ра рунда Австралија Саманта Стосур [9] САД Коко Вандервеге 6–3, 6–4
Мажи поединечно 1ва рунда САД Џон Иснер [28] Кипар Маркос Багатис 7–67–2, 7–613–11, 2–6, 6–4
Натпревари на Големата Трибина
Мажи поединечно 1ва рунда Бразил Роџерио Дутра да Силва [LL] Ирска Лук Соренсен [Q] 6–0, 3–6, 6–4, 1–0, retired
Жени поединечно 2ра рунда САД Кристина МекХејл Франција Марион Бартоли [8] 7–67–2, 6–2
Мажи поединечно 1ва рунда САД Роби Џинепри [WC] Бразил Жоао Соуза [Q] 6–3, 6–4, 6–75–7, 6–1
Жени поединечно 2ра рунда Германија Анџелика Кербер Полска Агнешка Радванска [12] 6–3, 4–6, 6–3
Обоената позадина ги означува ноќните натпревари

Ден 4 (1 септември)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Стадионот Артур Аше
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ра рунда Италија Франческа Скијавоне [7] Хрватска Мирјана Лучич 6–1, 6–1
Мажи поединечно 2ра рунда Швајцарија Роџер Федерер [3] Израел Дуди Села 6–3, 6–2, 6–2
Жени поединечно 2ра рунда САД Серена Вилијамс [28] Холандија Михаела Крајичек [Q] 6–0, 6–1
Жени поединечно 2ра рунда Данска Каролине Возниацки [1] Холандија Аранткса Рус 6–2, 6–0
Мажи поединечно 2ра рунда Србија Новак Џоковиќ [1] Аргентина Карлос Берлок 6–0, 6–0, 6–2
Натпревари на Стадионот Луис Армстронг
Жени поединечно 2ра рунда Србија Јелена Јанковиќ [11] Австралија Јелена Докич 6–3, 6–4
Мажи поединечно 2ра рунда Шпанија Хуан Карлос Фереро Франција Гаел Монфилс [7] 7–6(7–5), 5–7, 6–7(5–7), 6–4, 6–4
Мажи поединечно 2ра рунда САД Мерди Фиш [8] Тунис Малек Јазири [Q] 6–2, 6–2, 6–4
Жени поединечно 2ра рунда Белорусија Викторија Азаренка [4] Аргентина Гизела Дулко 6–4, 6–3
Натпревари на Големата Трибина
Мажи поединечно 2ра рунда Чешка Томаш Бердих [9] Италија Фабио Фоњини 7–5, 6–0, 6–0
Жени поединечно 2ра рунда Германија Андреа Петкович [10] Кина Зенг Ји 3–6, 6–3, 6–3
Мажи поединечно 2ра рунда Франција Жо-Вилфред Цонга [11] Украина Сергеј Бубка [Q] 6–3, 7–5, 6–2
Жени поединечно 2ра рунда САД Слоан Стефенс [WC] Израел Шахар Пеер [23] 6–1, 7–6(7–4)
Обоената позадина ги означува ноќните натпревари

Ден 5 (2 септември)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Стадионот Артур Аше
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3та рунда Русија Вера Звонарева [2] Шпанија Анабел Медина Гаригес [30] 6–4, 7–5
Жени поединечно 3та рунда Италија Флавија Пенета [26] Русија Марија Шарапова [3] 6–3, 3–6, 6–4
Мажи поединечно 2ра рунда Шпанија Рафаел Надал [2] Франција Николас Махут 6–2, 6–2, предаден
Жени поединечно 3та рунда Русија Марија Кириленко [25] САД Кристна МекХејл 6–2, 6–3
Мажи поединечно 2ра рунда САД Енди Родик [21] САД Џек Сок 6–3, 6–3, 6–4
Натпревари на Стадионот Луис Армстронг
Жени поединечно 3та рунда Романија Моника Никулеску Чешка Луси Шафарова [27] 6–0, 6–1
Мажи поединечно 2ра рунда САД Џон Иснер [28] САД Роби Џинепри [WC] 6–4, 6–3, 6–4
Мажи поединечно 2ра рунда Обединето Кралство Енди Мареј [4] Холандија Робин Хасе 6–7(5–7), 2–6, 6–2, 6–0, 6–4
Жени поединечно 3та рунда Австралија Саманта Стосур [9] Русија Надја Петрова [24] 7–6(7–5), 6–7(5–7), 7–5
Натпревари на Големата Трибина
Мажи поединечно 2ра рунда Аргентина Хуан мартин дел Потро [18] Аргентина Диего Жанкуера 6–2, 6–1, 7–5
Жени поединечно 3та рунда Кина Пенг Шуи [13] Германија Џулиај Горгес [19] 6–4, 7–6(7–1)
Жени поединечно 3та рунда Германија Сабине Лисицки [22] САД Ирина Фалкони 6–0, 6–1
Мажи поединечно 2ра рунда Шпанија Давид Ферер [5] САД Џејмс Блејк 6–4, 6–3, 6–4
Обоената позадина ги означува ноќните натпревари

Ден 6 (3 септември)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Стадионот Артур Аше
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3та рунда Данска Каролине Возниацки [1] САД Ваниа Кинг 6–2, 6–4
Мажи поединечно 3та рунда Швајцарија Роџер Федерер [3] Хрватска Марин Чилич [27] 6–3, 4–6, 6–4, 6–2
Жени поединечно 3та рунда САД Серена Вилијамс [28] Белорусија Викторија Азаренка [4] 6–1, 7–6(7–5)
Жени поединечно 3та рунда Србија Ана Ивановиќ [16] САД Слоан Стефенс [WC] 6–3, 6–4
Мажи поединечно 3та рунда Србија Новак Џоковиќ [1] Русија Николај Давиденко 6–3, 6–4, 6–2
Натпревари на Стадионот Луис Армстронг
Мажи поединечно 3та рунда Србија Јанко Типсаревиќ [20] Чешка Томаш Бердих [9] 6–4, 5–0, предадено
Жени поединечно 3та рунда Русија Анастасија Павличенкова [17] Србија Јелена Јанковиќ [11] 6–4, 6–4
Мажи поединечно 3та рунда САД Мерди Фиш [8] Јужна Африка Кевин Андерсон 6–4, 7–6(7–4), 7–6(7–3)
Жени поединечно 3та рунда Русија Светлана Кузнецова [15] Узбекистан Акгул Аманмурадова 6–4, 6–2
Натпревари на Големата Трибина
Жени поединечно 3та рунда Италија Франческа Скијавоне [7] Јужна Африка Шанел Шиперс 5–7, 7–6(7–5), 6–3
Жени поединечно 3та рунда Германија Андреа Петкович [10] Италија Роберта Винчи [18] 6–4, 6–0
Мажи поединечно 3та рунда Аргентина Хуан Монако Германија Томи Хас [PR] 6–7(3–7), 6–3, 6–2, 6–3
Мажи поединечно 3та рунда Франција Жо-Вилфред Цонга [11] Шпанија Фернандо Вердаско [19] 6–3, 7–5, 6–4
Обоената позадина ги означува ноќните натпревари

Ден 7 (4 септември)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Стадионот Артур Аше
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 3та рунда Шпанија Рафаел Надал [2] Аргентина Давид Налбандијан 7–6(7–5), 6–1, 7–5
Мажи поединечно 3та рунда САД Енди Родик [21] Франција Жулиен Бенето [WC] 6–1, 6–4, 7–6(7–5)
Мажи поединечно 3та рунда Обединето Кралство Енди Мареј [4] Шпанија Фелисиано Лопез [25] 6–1, 6–4, 6–2
Жени поединечно 4та рунда Русија Вера Звонарева [2] Германија Сабине Лисицки [22] 6–2, 6–3
Натпревари на Стадионот Луис Армстронг
Жени поединечно 4та рунда Италија Флавија Пенета [26] Кина Шуи Пенг [13] 6–4, 7–6(8–6)
Мажи поединечно 3та рунда Франција Жил Симон [12] Аргентина Хуан мартин дел Потро [18] 4–6, 7–6(7–5), 6–2, 7–6(7–3)
Мажи поединечно 3та рунда САД Џон Иснер [28] САД Алекс Богомолов 7–6(11–9), 6–4, 6–4
Натпревари на Големата Трибина
Мажи поединечно 3та рунда Луксембург Жил Милер Русија Игор Кунитсин 6–1, 6–4, 6–4
Мажи поединечно 3та рунда САД Доналд Јанг [WC] Аргентина Хуан Игнасио Чека [24] 7–5, 6–4, 6–3
Жени двојки 3та рунда САД Лизел Хубер
САД Лиса Рејмонд [4]
Австралија Јармила Гајдошова
САД Бетани Матек-Сандс [16]
6–2, 7–6(7–5)
Жени поединечно 4та рунда Австралија Саманта Стосур [9] Русија Марија Кирленко [25] 6–2, 6–7(15–17), 6–3
Обоената позадина ги означува ноќните натпревари

Ден 8 (5 септември)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Стадионот Артур Аше
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 4та рунда Русија Анастасија Павличенкова [17] Италија Франческа Скијавоне [7] 5–7, 6–3, 6–4
Жени поединечно 4та рунда САД Серена Вилијамс [28] Србија Ана Ивановиќ [16] 6–3, 6–4
Мажи поединечно 4та рунда Франција Жо-Вилфред Цонга [11] САД Мерди Фиш [8] 6–4, 6–7(5–7), 3–6, 6–4, 6–2
Жени поединечно 4та рунда Данска Каролине Возниацки [1] Русија Светлина Кузнецова [15] 6–7(6–8), 7–5, 6–1
Мажи поединечно 4та рунда Швајцарија Роџер Федерер [3] Аргентина Хуан Монако 6–1, 6–2, 6–0
Натпревари на Стадионот Луис Армстронг
Мажи поединечно 4та рунда Србија Јанко Типсаревиќ [20] Шпанија Хуан Карлос Фереро 7–5, 6–7(3–7), 7–5, 6–2
Мажи поединечно 4та рунда Србија Новак Џоковиќ [1] Украина Александр Долгопогов [22] 7–6(16–14), 6–4, 6–2
Жени поединечно 4та рунда Германија Андреа Петкович [10] Шпанија Карла Суарез Наваро 6–1, 6–4
Натпревари на Големата Трибина
Жени двојки 3та рунда Италија Сара Ерани [15]
Италија Роберт Винчи [15]
Аргентина Гизела Дулко [2]
Италија Флавија Пенета [2]
4–6, 7–5, 6–2
Мажи двојки 3та рунда Индија Махеш Бупати [4]
Индија Леандер Паез [4]
Индија Сомдев Деварман
Филипини Трет Хондрад Куеј
6–4, 7–5
Мешани двојки Четвртфинале Аргентина Гизела Дулко [8]
Аргентина Едуардо Шванк [8]
Австралија Јармила Гајдошова
Бразил Бруно Соарес
3–6, 6–3, [10–8]
Мажи двојки 3та рунда Шпанија Давид Мореро
Италија Андреас Сепи
Франција Михаел Љодра [3]
Србија Ненад Зимојниќ [3]
7–6(7–4), 6–4
Обоената позадина ги означува ноќните натпревари

Ден 9 (6 септември)[уреди | уреди извор]

Сите натпревари кои требаш да се играат на овој ден, беа одложени поради постојан дожд.

Натпревари на главните терени
Натпревари на Стадионот Артур Аше
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 4та рунда САД Доналд Јанг [WC] против Обединето Кралство Енди Мареј [4] Одложени
Мажи поединечно 4та рунда Луксембург Жил Милер против Шпанија Рафаел Надал [2]
Мажи поединечно 4та рунда Шпанија Давид Ферер [5] против САД Енди Родик [21] Одложени
Мешани двојки Полуфинале САД Мелани Удин [WC] / САД Џек Сок [WC] против
Русија Елена Веснина [7] / Индија Леандер Паез [7]
Натпревари на Стадионот Луис Армстронг
Мажи поединечно 4та рунда САД Џон Иснер [28] против Франција Жил Симон [12] Одложени
Жени поединечно Четвртфинале Германија Анжелик Кербер против ИталијаФлавија Пенета [26]
Жени поединечно Четвртфинале Австралија Саманта Стосур [9] против Русија Вера Звонарева [2]
Натпревари на Големата Трибина
Мажи двојки Четвртфинале Италија Симоне Болели / Италија Фабио Фоњини против
Шведска Роберт Линдштед [7] / Романија Хориа Текау [7]
Одложени
Жени двојки Четвртфинале Словачка Даниела Хантукоа / ПолскаАгнешка Радванска против
Италија Сара Ерани [15] /Италија Роберта Винчи [15]
Мажи двојки Четвртфинале Полска Мариуш Фирстенберг [6] / ПолскаМацин Марковски [6] против
Индија Махеш Бупати [4] /Индија Леандер Паез [4]
Мажи двојки Четвртфинале Шпанија Давид Мореро / Италија Андреас Сепи против
Австрија Јурген Мелцер [9] / Германија Филип Пецшнер [9]
Обоената позадина ги означува ноќните натпревари

Ден 10 (7 септември)[уреди | уреди извор]

Поради дождливото време, дневните и ноќните сесии на Денот 10 беа откажани. Играта ќе продолжи на Ден 11 (8 септември), доколку дозволи времето.[19]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Стадионот Артур Аше
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 4та рунда Луксембург Жил Милер против Шпанија Рафаел Надал [2] 3–0, прекинат
Мажи поединечно Четвртфинале Србија Новак Џоковиќ [1] против Србија Јанко Типсаревиќ [20] Одложени
Жени поединечно Четвртфинале САД Серена Вилијамс [28] против Русија Анастасија Павличенкова [17] Одложени
Мажи поединечно Четвртфинале Швајцарија Роџер Федерер [3] против Франција Жо-Вилфред Цонга [11] Одложени
Натпревари на Стадионот Луис Армстронг
Мажи поединечно 4та рунда Шпанија Давид Ферер [5] против САД Енди Родик [21] 1–3, прекинат
Жени поединечно Четвртфинале Австралија Саманта Стосур [9] против Русија Вера Ѕвонарева [2] Одложени
Жени поединечно Четвртфинале Данска Каролине Возниацки [1] против Германија Андреа Петкович [10] Одложени
Натпревари на Големата Трибина
Мажи поединечно 4та рунда САД Доналд Јанг [WC] против Обединето Кралство Енди Мареј [4] 2–1, прекинат
Мажи поединечно 4та рунда САД Џон Иснер [28] против Франција Жил Симон [12] Одложени
Жени поединечно Четвртфинале Германија Анжелик Кербер против Италија Флавија Пенета [26] Одложени
Обоената позадина ги означува ноќните натпревари

Ден 11 (8 септември)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Стадионот Артур Аше
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 4та рунда Шпанија Рафаел Надал [2] Луксембург Жил Милер 7–6(7–1), 6–1, 6–2
Жени поединечно Четвртфинале САД Серена Вилијамс [28] Русија Анастасија Павличенкова [17] 7-5, 6-1
Мажи поединечно Четвртфинале Србија Новак Џоковиќ [1] Србија Јанко Типсаревиќ [20] 7–6(7–2), 6–7(3–7), 6–0, 3–0, предадена
Мажи поединечно Четвртфинале Швајцарија Роџер Федерер [3] Франција Жо-Вилфред Цонга [11] 6–4, 6–3, 6–3
Натпревари на Големата Трибина
Мажи поединечно 4та рунда Обединето Кралство Енди Мареј [4] САД Доналд Јанг [WC] 6–2, 6–3, 6–3
Жени поединечно Четвртфинале Австралија Саманта Стосур [9] Русија Вера Звонарева [2] 6-3, 6-3
Мешани двојки Полуфинале САД Мелани Удин [WC]
САД Џек Сок [WC]
Русија Елена Веснина [7]
Индија Леандер Паез [7]
Предадена
Жени двојки Четвртфинале Словачка Даниела Хантукова
Полска Агнешка Радванска
Италија Сара Ерани [15]
Италија Роберта Винчи [15]
6–3, 7–6(7–3)
Обоената позадина ги означува ноќните натпревари

Ден 12 (9 септември)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Стадионот Артур Аше
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно Четвртфинале Обединето Кралство Енди Мареј [4] САД Џон Иснер [28] 7−5, 6−4, 3−6, 7−6(7−2)
Мажи поединечно Четвртфинале Шпанија Рафаел Надал [2] САД Енди Родик [21] 6–2, 6–1, 6–3
Мешани двојки Финале САД Мелани Удин [WC]
САД Џек Сок [WC]
Аргентина Гизела Дулко [8]
Аргентина Едуардо Шванк [8]
7–6(7–4), 4–6, [10–8]
Натпревари на Големата Трибина
Мажи двојки Полуфинале Австрија Јурген Мелцер [9]
Германија Филип Пецшнер [9]
Италија Симоне Болели
Италија Фабио Фоњини
6−4, 6−7(3−7), 6−1
Жени двојки Полуфинале САД Лизел Хубер [4]
САД Лиса Рејмонд [4]
Словачка Даниела Хантукова
Полска Агнешка Радванска
6−2, 6−4
Мажи двојки Полуфинале Полска Мариуш Фирстенберг [6]
Полска Марцин Матковски [6]
Индија Рохан Бопана [5]
Пакистан Аисам-ул-Хак Куреши [5]
6−2, 7−6(7−4)
Жени двојки Полуфинале САД Ваниа Кинг [3]
Казахстан Јарослава Шведова [3]
Русија Марија Кириленко [5]
Русија Надја Петрова [5]
7–6(9–7), 2–6, 6–3
Обоената позадина ги означува ноќните натпревари

Ден 13 (10 септември)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Стадионот Артур Аше
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно Полуфинале Србија Новак Џоковиќ [1] Швајцарија Роџер Федерер [3] 6–7(7–9), 4–6, 6–3, 6–2, 7–5
Мажи поединечно Полуфинале Шпанија Рафаел Надал [2] Обединето Кралство Енди Мареј [4] 6–4, 6–2, 3–6, 6–2
Жени поединечно Полуфинале САД Серена Вилијамс [28] 6–2, 6–4
Мажи двојки Финале Австрија Јурген Мелцер [9]
Германија Филип Пецшнер [9]
Полска Мариуш Фирстенберг [6]
Полска Марцин Матковски [6]
6–2, 6–2
Натпревари на Големата Трибина
Жени поединечно Полуфинале Австралија Саманта Стосур [9] Германија Анжелик Кербер 6–3, 2–6, 6–2
Обоената позадина ги означува ноќните натпревари

Ден 14 (11 септември)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Стадионот Артур Аше
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи двојки Финале САД Лизел Хубер [4]
САД Лиса Рејмонд [4]
САД Ваниа Кинг [3]
Казахстан
Јаролава Шведова [3]
4–6, 7–6(7–5), 7–6(7–3)
Жени поединечно Финале Австралија Саманта Стосур [9] САД Серена Вилијамс [28] 6–2, 6–3

Ден 15 (12 септември)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Стадионот Артур Аше
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно Финале Србија Новак Џоковиќ [1] Шпанија Рафаел Надал [2] 6–2, 6–4, 6–7(3–7), 6–1

Настани[уреди | уреди извор]

Мажи поединечно[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „2011 УС Опен – Мажи поединечно.

Србија Новак Џоковиќ го победи Шпанија Рафаел Надал, 6–2, 6–4, 6–7(3–7), 6–1

 • Ова е 10та титула на Џоковиќ оваа сезона и 28ма во неговата кариера. Ова е негов 3ет Гренд Слем оваа година и 4рт во неговата кариера. Ова не негова прва титула на УС Опен.

Жени поединечно[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „2011 УС Опен – Жени поединечно.

Австралија Саманта Стосур ја победи САД Серена Вилијамс, 6–2, 6–3

 • Ова е прва Гренд Слем титула на Стосур и 3та во нејзината кариера.

Мажи двојки[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „2011 УС Опен – Мажи двојки.

Австрија Јурген Мелцер / Германија Филип Пецшнер ги победија Полска Мариуш Фирстенберг / Полска Марцин Матковски, 6–2, 6–2

Жени двојки[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „2011 УС Опен – Жени двојки.

САД Лизел Хубер / САД Лиса Рејмонд ги победија САД Ваниа Кинг / Казахстан Јарослава Шведова, 4–6, 7–6(7–5), 7–6(7–3)

 • Хубер и Рејмонд ја освоија нивната прва УС Опен титула како пар.

Мешани двојки[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „2011 УС Опен – Мешани двојки.

САД Мелани Удин / САД Џек Сок го победија Аргентина Гизела Дулко / Аргентина Едуардо Шванк, 7–6(7–4), 4–6, [10–8]

 • Удин и Сок станаа 12тиот тим од неносители кој ја освоил титулата во историјата на УС Опен.

Сингл носители[уреди | уреди извор]

Следниве играчи се носители и поважни играчи кои се откажале. Ранкингот е од 22 август.

2011 УС Опен – Мажи поединечно[уреди | уреди извор]

[20]

Носител Старо Место Ново Место Играч Бодови Бодови за бранење Освоени бодови Нови бодови Статус
1 1 1 Србија Новак Џоковиќ
13,920
1,200
2,000
14,720
Шампион, го победи Шпанија Рафаел Надал [2]
2 2 2 Шпанија Рафаел Надал
11,420
2,000
1,200
10,620
Вице-шампион; изгуби во финалето од Србија Новак Џоковиќ [1]
3 3 3 Швајцарија Роџер Федерер
8,380
720
720
8,380
Полуфинале изгуби од Србија Новак Џоковиќ [1]
4 4 4 Обединето Кралство Енди Мареј
6,535
90
720
7,165
Полуфинале изгуби од Шпанија Рафаел Надал [2]
5 5 5 Шпанија Давид Ферер
4,200
180
180
4,200
Четврта Рунда изгуби од САД Енди Родик [21]
6 6 6 Шведска Робин Содерлинг
4,145
360
0
3,785
Се откажа поради болест
7 7 7 Франција Гаел Монфилс
3,165
360
45
2,850
Втора Рудна изгуби од Шпанија Хуан Карлос Фереро
8 8 8 САД Мерди Фиш
2,820
180
180
2,820
Четврта Рунда изгуби Франција Жо-Вилфред Цонга [11]
9 9 9 Чешка Томаш Бердих
2,690
10
90
2,770
Трета Рунда изгуби од Србија Јанко Типсаревиќ [20]
10 10 12 Шпанија Николас Алмагро
2,380
90
10
2,300
Прва Рунда изгуби од Франција Жулиен Бенето [WC]
11 11 10 Франција Жо-Вилфред Цонга
2,350
0
360
2,710
Четвртфинале изгуби од Швајцарија Роџер Федерер [3]
12 12 11 Франција Жил Симон
2,325
90
180
2,415
Четврта Рунда изгуби од САД Џон Иснер [28]
13 13 15 Франција Ричард Гаскет
2,080
180
45
1,945
Втора Рунда изгуби од Хрватска Иво Карловиќ [PR]
14 14 19 Швајцарија Станислас Вавринка
2,035
360
45
1,720
Втора Рунда изгуби од САД Доналд Јанг [WC]
15 15 16 Србија Виктор Троицки
1,935
10
10
1,935
Прва Рунда изгуби од Колумбија Алехандро Фаља
16 16 31 Русија Микаил Јужни
1,955
720
10
1,245
Прва Рунда изгуби од Латвија Ернестс Гулбис
17 17 21 Австрија Јурген Мелцер
1,830
180
45
1,695
Втора Рунда изгуби од Русија Игор Кунитсон
18 18 17 Аргентина Хуан мартин дел Потро
1,800
0
90
1,890
Трета Рунда изгуби од Франција Жил Симон [12]
19 19 22 Шпанија Фернандо Вердаско
1,785
360
90
1,515
Трета Рунда изгуби од Франција Жо-Вилфред Цонга [11]
20 20 13 Србија Јанко Типсаревиќ
1,740
90
360
2,010
Четвртфинале изгуби од Србија Новак Џоковиќ [1]
21 21 14 САД Енди Родик
1,680
45
360
1,995
Четвртфинале изгуби од Шпанија Рафаел Надал [2]
22 22 20 Украина Александр Долгопогов
1,530
10
180
1,700
Четврта Рунда изгуби од Србија Новак Џоковиќ [1]
23 23 25 Чешка Радек Штепанек
1,440
10
45
1,475
Втора Рунда изгуби од Аргентина Хуан Монако
24 24 23 Аргентина Хуан Игнасио Чела
1,440
45
90
1,495
Трета Рунда изгуби од САД Доналд Јанг [WC]
25 25 27 Шпанија Фелисијано Лопез
1,415
180
90
1,325
Трета Рунда изгуби од Обединето Кралство Енди Мареј [4]
26 26 24 Германија Флоријан Мејер
1,405
10
90
1,485
Трета Рунда изгуби од Шпанија Давид Ферер [5]
27 27 26 Хрватска Марин Чилич
1,375
45
90
1,420
Трета Рунда изгуби од Швајцарија Роџер Федерер [3]
28 28 18 САД Џон Иснер
1,545
90
360
1,815
Четвртфинале изгуби од Обединето Кралство Енди Мареј [4]
... 29 30 Канада Милош Раонич 1,312 35 0 1,277 Повреда на колкот[21]
29 30 32 Франција Михаел Љодра
1,280
90
45
1,235
Втора Рунда изгуби од Јужна Африка Кевин Андерсон
30 31 28 Хрватска Иван Љубичич
1,280
10
45
1,315
Втора Рунда изгуби од Аргентина Давид Налбандијан
31 32 29 Шпанија Марсел Грањолерс
1,243
45
90
1,288
Трета Рунда изгуби од Шпанија Хуан Карлос Фереро
32 33 33 Хрватска Иван Додиг
1,207
70
10
1,147
Прва Рунда изгуби од Русија Николај Давиденко

Откажувања[уреди | уреди извор]

Место Играч Бодови Бодови за бранење Освоени бодови Нови Бодови Се откажа поради
6 Шведска Робин Содерлинг
4,145
360
0
3,785
болест[22]
29 Канада Милош Раонич
1,312
35
0
1,277
Повреда на колкот[21]

2011 УС Опен – Жени поединечно[уреди | уреди извор]

[23]

Носител Старо Место Ново Место Играч Бодови Бодови за бранење Освоени бодови Нови бодови Статус
1 1 1 Данска Каролине Возниацки
9,335
900
900
9,335
Полифинале изгуби од САД Серена Вилијамс [28]
2 2 4 Русија Вера Звонарева
6,820
1,400
500
5,920
Четвртфинале изгуби од Австралија Саманта Стосур [9]
... 3 9 Белгија Ким Клајстерс
6,501
2,000
0
4,501
Се откажа поради повреда на стомачните мускули[24]
3 4 2 Русија Марија Шарапова
6,346
280
160
6,226
Трета Рунда изгуби од Италија Флавија Пенета [26]
4 5 3 Белорусија Викторија Азаренка
5,995
100
160
6,055
Трета Рунда изгуби од САД Серена Вилијамс [28]
5 7 6 Чешка Петра Квитова
5,685
160
5
5,530
Прва Рунда изгуби одo Романија Александра Дулгеру
6 6 5 Кина Ли На
5,870
5
5
5,870
Трета Рунда изгуби од Романија Симона Халеп
7 8 8 Италија Франческа Скијавоне
4,995
500
280
4,775
Четврта Рунда изгуби од Русија Анастасија Павличенкова [17]
8 9 10 Франција Марион Бартоли
4,225
100
100
4,225
Втора Рунда изгуби од САД Кристина МекХејл
9 10 7 Австралија Саманта Стосур
3,880
500
2000
5,380
Шампион, победи во финалето против Серена Вилијамс [28]
10 11 11 Германија Андреа Петкович
3,805
280
500
4,025
Четвртфинале изгуби од Данска Каролине Возниацки [1]
11 12 12 Србија Јелена Јанковиќ
3,270
160
160
3,270
Трета Рунда изгуби од Русија Анастасија Павличенкова [17]
12 12 13 Полска Агнешка Радванска
3,270
100
100
3,270
Втора Рунда изгуби од Германија Анжелик Кербер
13 14 15 Кина Пенг Шуи
2,705
160
280
2,825
Четврта Рунда изгуби од Италија Флавија Пенета [26]
14 15 22 Словачка Доминика Цибулкова
2,565
500
100
2,165
Втора Рунда изгуби од САД Ирина Фалкони
15 17 19 Русија Светлана Кузнецова
2,481
280
280
2,481
Четврта Рунда изгуби од Данска Каролине Возниацки [1]
16 19 20 Србија Ана Ивановиќ
2,415
280
280
2,415
Четврта Рунда изгуби од САД Серена Вилијамс [28]
17 16 16 Русија Анастасија Павличенкова
2,500
280
500
2,720
Четвртфинале против САД Серена Вилијамс [28]
18 20 18 Италија Роберта Вични
2,350
5
160
2,505
Трета Рунда изгуби од Германија Андреа Петкович [10]
19 21 21 Германија Џулија Горгес
2,335
100
160
2,395
Трета Рунда изгуби од Кина Пенг Шуи [13]
20 22 24 Белгија Јанина Викмајер
2,320
280
100
2,140
Втора Рунда изгуби од Русија Ала Кудрјавцева
21 23 25 Словачка Даниела Хантукова
2,220
160
5
2,065
Прва Рунда изгуби од Франција Паулин Перментиер
22 18 17 Германија Сабине Лисицки
2,478
100
280
2,658
Четврта Рунда изгуби од Русија Вера Ѕвонарева [2]
23 24 26 Израел Шахар Пеер
2,115
280
100
1,935
Втора Рунда изгуби од САД Слоан Стефенс [WC]
24 30 29 Русија Надја Петрова
1,695
5
160
1,850
Трета Рунда изгуби од Австралија Саманта Стосур [9]
25 29 28 Русија Марија Кириленко
1,735
160
280
1,955
Четврта Рунда изгуби од Австралија Саманта Стосур [9]
26 25 23 Италија Флавија Пенета
1,800
160
500
2,140
Четвртфинале изгуби од Германија Анжелик Кербер
27 26 27 Чешка Луси Шафарова
1,785
5
160
1,940
Трета Рунда изгуби од Романија Моника Никулеску
28 27 14 САД Серена Вилијамс
1,780
0
1400
3,180
Вице-шампион, изгуби во финалето против Саманта Стосур [9]
... 28 33 Русија Алиса Кејбанова
1,755
100
0
1,655
Се откажа поради болест на крвта [25]
29 31 30 Австралија Јармила Гајдошова
1,690
5
100
1,785
Втора Рунда изгуби од САД Ваниа Кинг
30 32 31 Шпанија Анабел Медина Гаригес
1,610
5
160
1,765
Трета Рунда изгуби од Русија Вера Ѕвонарева [2]
31 33 48 Естонија Каиа Канепи
1,508
500
100
1,108
Втора Рунда изгуби од Шпанија Силвија-Солер Еспиноза [Q]
32 34 36 Шпанија Марија Хозе мартинез Санчез
1,505
100
5
1,410
Прва Рунда изгуби од Германија Мона Бартел

Откажувања[уреди | уреди извор]

Место Играч Бодови Бодови за бранење Освоени бодови Нови бодови Се откажа поради
3 Белгија Ким Клајстерс
6,501
2,000
0
4,501
повреда на стомачните мускули [24]
30 Русија Алиса Клејбанова
1,755
100
0
1,655
Болест на крвта [25]

Покани од организаторот[уреди | уреди извор]

Подолу е списокот на играчи кои добија покани од организаторот во главната жрепка.[26][27]

Доделени покани за мажи поединечно[уреди | уреди извор]

 1. Франција Жулиен Бенето
 2. САД Роби Џинепри
 3. САД Рајан Харисон
 4. САД Стив Џонсон
 5. Австралија Маринко Матошевич
 6. САД Боби Рејнолдс
 7. САД Џек Сок
 8. САД Доналд Јанг

Доделени покани за жени поединечно[уреди | уреди извор]

 1. САД Џил Крејбас
 2. САД Лорен Дејвис
 3. Австралија Кејси Делакуа
 4. САД Џејми Хемптон
 5. САД Медисон Кис
 6. Франција Араване Резаи
 7. САД Алисон Риске
 8. САД Слоан Стефенс

Доделени покани за мажи двојки[уреди | уреди извор]

 1. САД Џеф Дадамо / САД Остин Крајичек
 2. САД Роби Џинепри / САД Рајан Вилијамс
 3. САД Стив Џонсон / САД Денис Кудла
 4. САД Бредли Клан / САД Дејвид мартин
 5. САД Травис Перот / САД Боби Рејнолдс
 6. САД Џек Сок / САД Џек Витроу

Доделени покани за жени двојки[уреди | уреди извор]

 1. САД Хилари Барте / САД Мелори Бурде
 2. САД Саманта Крофорд / САД Медисон Кис
 3. САД Лорен Дејвис / САД Никол Гибс
 4. САД Алекса Глач / САД Џејми Хемптон
 5. САД Мелани Удин / САД Аша Рол
 6. САД Џесика Пегула / САД Тејлор Таунсенд
 7. САД Алисон Риске / САД Слоан Стефенс

Доделени покани за мешани двојки[уреди | уреди извор]

 1. САД Ирина Фалкони / САД Стив Џонсон
 2. САД Кристина Фусано / САД Дејвид мартин
 3. САД Ракел Копс-Џонс / САД Рајив Рам
 4. САД Мелани Удин / САД Џек Сок
 5. САД Абигаил Спирс / САД Травис Перот
 6. САД Тејлор Таунсенд / САД Доналд Јанг
 7. САД Коко Вандервеге / САД Ерик Буторак
 8. САД Машона Вашингтон / САД мајкл Расел

Квалификувани учесници[уреди | уреди извор]

Квалификувани учесници во мажи поединечно[уреди | уреди извор]

 1. Украина Сергеј Бубка
 2. Канада Франк Данчевич
 3. Франција Џонатан Дансиерес де Веиги
 4. Колумбија Роберт Фара
 5. Франција Аугустин Генсе
 6. Холандија Џесе Хута Галунг
 7. Турција Марсел Илхан
 8. Тунис Малики Јазири
 9. Франција Ромаин Јоуан
 10. Монако Жан-Рене Лисард
 11. Ирска Конор Ниланд
 12. Канада Васек Посписил
 13. Јапонија Го Соеда
 14. Ирска Лук Соренсен
 15. Бразил Жоао Соуза
 16. САД мајкл Јани

Среќни губитници[уреди | уреди извор]

Следниве играчи добија место на среќни губитници:

 1. Бразил Рожерио Дутра да Силва
 2. Словачка Лукаш Лацко

Квалификувани учесници во жени поединечно[уреди | уреди извор]

 1. Русија Екатерина Бучкова
 2. Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Чан Јунг-јан
 3. Русија Виталија Диаченко
 4. Нов Зеланд Марина Еракович
 5. Франција Стефани Форец Гакон
 6. Унгарија Река-Лука Јани
 7. Италија Карин Кнап
 8. Холандија Михаела Крајичек
 9. Тајланд Нопаван Лертчивакарн
 10. Италија Ромина Опранди
 11. Русија Александра Панова
 12. Полска Урзула Радавански
 13. Обединето Кралство Лаура Робсон
 14. Шпанија Силвија Солер-Еспиноза
 15. Казахстан Галина Воскобоева
 16. Канада Александра Возниак

Рекорди[уреди | уреди извор]

Во тајбрејкот во вториот сет од натпреварот Марија Кириленко - Саманта Стосур се изиграа 32 бода, што е рекорд во еден натпревар во жени поединечно на отворено, со што го подобрија рекордот од 30 бода, стар 12 години.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Објаснување на ранкингот“. atpworldtour.com. Посетено на 8 јануари 2011.
 2. 2,0 2,1 „Правила на ВТА Турот“ (PDF). wtatour.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-01-24. Посетено на 8 јануари 2011.
 3. „Рекорди парични награди за УС Опен 2011“. USOpen.com. 4 август 2011.
 4. „Парични награди на УС Опен 2011“. УС Опен. Архивирано од изворникот на 2011-11-23. Посетено на 2011-09-01.
 5. „2011 Олимпус УС Опен Сеијата е предизвик за бонус добивки“. usopenseries.com. 30 август 2011.
 6. „Играч на денот: Ден 1“. usopen.org. 29 август 2011. Посетено на 29 август 2011.
 7. „Играч на денот: Ден 2“. usopen.org. 30 август 2011. Посетено на 31 август 2011.
 8. „Играч на денот: Ден 3“. usopen.org. 31 август 2011. Посетено на 1 септември 2011.
 9. „Играч на денот: Ден 4“. usopen.org. 1 септември 2011. Посетено на 2 септември 2011.
 10. „Играч на денот: Ден 5“. usopen.org. Посетено на 3 септември 2011.
 11. „Играч на денот: Ден 6“. usopen.org. Посетено на 4 септември 2011.
 12. „Играч на денот: Ден 7“. usopen.org. Посетено на 5 септември 2011.
 13. „Играч на денот: Ден 8“. usopen.org. Посетено на