2011 УС Опен – Мажи поединечно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2011 УС Опен
Шампион :   Србија Новак Џоковиќ
Вице-шампион :   Шпанија Рафаел Надал
Резултат :   6–2, 6–4, 6–7(3–7), 6–1
Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „2011 УС Опен.

Рафаел Надал е бранител на титулата, но тој беше поразен во финалето од Новак Џоковиќ со резултат од 6–2, 6–4, 6–7(3–7), 6–1. Џоковиќ ја освои првата титула на УС Опен, негов трет Гренд Слем оваа година и четврт во неговата кариера. Забележително, како и на Ролан Гарос порано оваа година, првите четири носители стигнаа до полуфинале.

Носители[уреди | уреди извор]

 1. Србија Новак Џоковиќ (Шампион)
 2. Шпанија Рафаел Надал (Финале)
 3. Швајцарија Роџер Федерер (Полуфинале)
 4. Обединето Кралство Енди Мареј (Полуфинале)
 5. Шпанија Давид Ферер (Четврта Рунда)
 6. Шведска Робин Содерлинг (се откажа поради болест)
 7. Франција Гаел Монфилс (Втора Рунда)
 8. САД Мерди Фиш (Четврта Рунда)
 9. Чешка Томаш Бердих (Трета Рунда, се откажа поради повреда на десното рамо)
 10. Шпанија Николас Алмагро (Прва Рунда)
 11. Франција Жо-Вилфред Цонга (Четвртфинале)
 12. Франција Жил Симон (Четврта Рунда)
 13. Франција Ричард Гаскет (Втора Рунда)
 14. Швајцарија Станислас Вавринка (Втора Рунда)
 15. Србија Виктор Троицки (Прва Рунда)
 16. Русија Микаил Јужни (Прва Рунда)

 1. Австрија Јурген Мелцер (Втора Рунда)
 2. Аргентина Хуан Мартин дел Потро (Трета Рунда)
 3. Шпанија Фернандо Вердаско (Трета Рунда)
 4. Србија Јанко Типсаревиќ (Четвртфинале, се откажа поради повреда на левата ципа)
 5. САД Енди Родик (Четвртфинале)
 6. Украина Александр Долгопогов (Четврта Рунда)
 7. Чешка Радек Штепанек (Втора Рунда, се откажа поради повреда на абдоменот)
 8. Аргентина Хуан Игнасио Чела (Трета Рунда)
 9. Шпанија Фелисијано Лопез (Трета Рунда)
 10. Германија Флоријан Мајер (Трета Рунда)
 11. Хрватска Марин Чилич (Трета Рунда)
 12. САД Џон Иснер (Четвртфинале)
 13. Франција Михаел Љодра (Втора Рунда)
 14. Хрватска Иван Љубичич (Втора Рунда)
 15. Шпанија Марсел Грањолерс (Трета Рунда, се откажа поради повреда на абдоменот)
 16. Хрватска Иван Додиг (Прва Рунда)

Главна жрепка[уреди | уреди извор]

Легенда[уреди | уреди извор]


Финале[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Финале
                                                   
  1  Србија Новак Џоковиќ 77 63 6 3    
20  Србија Јанко Типсаревиќ 62 77 0 0r    
  1  Србија Новак Џоковиќ 67 4 6 6 7  
  3  Швајцарија Роџер Федерер 79 6 3 2 5  
3  Швајцарија Роџер Федерер 6 6 6    
  11  Франција Жо-Вилфред Цонга 4 3 3      
    1  Србија Новак Џоковиќ 6 6 63 6  
  2  Шпанија Рафаел Надал 2 4 77 1  
  28  САД Џон Иснер 5 4 6 62    
4  Обединето Кралство Енди Мареј 7 6 3 77    
4  Обединето Кралство Енди Мареј 4 2 6 2  
  2  Шпанија Рафаел Надал 6 6 3 6    
21  САД Енди Родик 2 1 3    
  2  Шпанија Рафаел Надал 6 6 6      


Горна половина[уреди | уреди извор]

Секција 1[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
1  Србија Н Џоковиќ 6 5        
Q  Ирска К Ниланд 0 1 r         1  Србија Н Џоковиќ 6 6 6      
   Шпанија П Риба 5 0 1          Аргентина К Берлок 0 0 2      
   Аргентина К Берлок 7 6 6           1  Србија Н Џоковиќ 6 6 6      
   Италија П Стараче 6 4 6 6            Русија Н Давиденко 3 4 2      
   Германија М Берер 4 6 3 2          Италија П Стараче 2 4 5    
   Русија Н Давиденко 66 6 6 2 6      Русија Н Давиденко 6 6 7      
32  Хрватска И Додиг 78 3 0 6 2       1  Србија Н Џоковиќ 716 6 6    
22  Украина А Долгопогов 6 6 7           22  Украина А Долгопогов 614 4 2    
   Португалија Ф Гил 4 2 5         22  Украина А Долгопогов 6 7 2 5 6  
   Јапонија К Нишикори 4 2r            Италија Ф Ципола 0 5 6 7 4  
   Италија Ф Ципола 6 6             22  Украина А Долгопогов 64 6 6 6  
PR  Хрватска И Карловиќ 6 6 77           PR  Хрватска И Карловиќ 77 2 4 4    
PR  Чиле Ф Гонзалез 4 4 63         PR  Хрватска И Карловиќ 6 6 2 77  
   Украина С Стакховски 4 4 0       13  Франција Р Гаскет 4 2 6 64    
13  Франција Р Гаскет 6 6 6      

Секција 2[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
9  Чешка Т Бердих 6 77 6      
Q  Франција Р Јоуан 2 64 1         9  Чешка Т Бердих 7 6 6      
   Италија Ф Фоњини 5 6 77 6        Италија Ф Фоњини 5 0 0      
   Аргентина Х Зебаљос 7 4 65 4         9  Чешка Т Бердих 4 0r        
   Германија Ф Пецшнер 7 62 6 65 6       20  Србија Ј Типсаревиќ 6 5        
   Шпанија А Рамос 5 77 3 77 3        Германија Ф Пецшнер 0 3 6 3  
Q  Франција А Генсе 2 5 0       20  Србија Ј Типсаревиќ 6 6 3 6    
20  Србија Ј Типсаревиќ 6 7 6           20  Србија Ј Типсаревиќ 7 63 7 6  
31  Шпанија М Грањолерс 6 6 6              Шпанија ХК Фереро 5 77 5 2  
   Белгија К Малис 4 4 4         31  Шпанија М Грањолерс 7 6 6      
   Казахстан М Кукушкин 7 6 3 77        Казахстан М Кукушкин 5 3 4      
   Шпанија А Монтањес 5 2 6 65         31  Шпанија М Грањолерс 1 3r      
   Шпанија П Андухар 6 5 7 1 3          Шпанија ХК Фереро 6 4        
   Шпанија ХК Фереро 1 7 5 6 6        Шпанија ХК Фереро 77 5 65 6 6
   Бугарија Г Димитров 64 3 4       7  Франција Г Монфилс 65 7 77 4 4  
7  Франција Г Монфилс 77 6 6      

Секција 3[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
3  Швајцарија Р Федерер 6 6 6      
   Колумбија С Гиралдо 4 3 2         3  Швајцарија Р Федерер 6 6 6      
   Израел Д Села 4 2 6 6 6      Израел Д Села 3 2 2      
   Бразил Т Белучи 6 6 4 3 0       3  Швајцарија Р Федерер 6 4 6 6    
Q  САД М Јани 3 4 4           27  Хрватска М Чилич 3 6 4 2    
   Австралија Б Томич 6 6 6            Австралија Б Томич 1 0 2    
WC  САД Р Харисон 2 5 66       27  Хрватска М Чилич 6 6 6      
27  Хрватска М Чилич 6 7 78           3  Швајцарија Р Федерер 6 6 6    
23  Чешка Р Штепанек 6 6 6              Аргентина Х Монако 1 2 0    
   Германија Ф Колшрајбер 4 1 3         23  Чешка Р Штепанек 4 1 0r      
   Аргентина Х Монако 77 6 6          Аргентина Х Монако 6 6 2      
   Италија А Сепи 61 2 2              Аргентина Х Монако 63 6 6 6  
PR  Германија Т Хас 6 6 65 6         PR  Германија Т Хас 77 3 2 3    
Q  Франција Џ Даснирес де Веги 3 4 77 1       PR  Германија Т Хас 77 6 7    
   Колумбија А Фаља 3 6 4 7 7      Колумбија А Фаља 65 1 5      
15  Србија В Троицки 6 3 6 5 5  

Секција 4[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
11  Франција Ж-В Цонга 6 6 6      
   Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Ј-х Лу 4 4 4         11  Франција Ж-В Цонга 6 7 6      
   Австрија А Хајдер-Мауер 3 2 6 4     Q  Украина С Бубка 3 5 2      
Q  Украина С Бубка 6 6 3 6         11  Франција Ж-В Цонга 6 7 6      
Q  Турција М Илхан 6 6 1           19  Шпанија Ф Вердаско 3 5 4      
Q  Канада Ф Данчевич 3 2 0r         Q  Турција М Илхан 4 3 1    
   Финска Ј Ниеминен 6 4 1 4     19  Шпанија Ф Вердаско 6 6 6      
19  Шпанија Ф Вердаско 3 6 6 6         11  Франција Ж-В Цонга 6 65 3 6 6
29  Франција М Љодра 6 4 4 6 6       8  САД М Фиш 4 77 6 4 2
   Романија В Ханеску 2 6 6 3 2     29  Франција М Љодра 1 2 2      
   ЈАР К Андерсон 6 6 6          ЈАР К Андерсон 6 6 6      
Q  Јапонија Г Соеда 1 3 0              ЈАР К Андерсон 4 64 63    
Q  Тунис М Јазири 4 6 6 6         8  САД М Фиш 6 77 77      
   Холандија Т де Бакер 6 1 4 2       Q  Тунис М Јазири 2 2 4    
   Германија Т Камке 2 2 1       8  САД М Фиш 6 6 6      
8  САД М Фиш 6 6 6      

Долна половина[уреди | уреди извор]

Секција 5[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
LL  Бразил Р Дутра да Силва 6 3 6 1    
Q  Ирска Л Соренсен 0 6 4 0r       LL  Бразил Р Дутра да Силва 4 3 5      
   САД А Богомолов 4 4 6 77 6      САД А Богомолов 6 6 7      
WC  САД С Џонсон 6 6 3 63 3          САД А Богомолов 69 4 4      
WC  САД Р Џинепри 6 6 65 6         28  САД Џ Иснер 711 6 6      
Q  Бразил Ж Соуза 3 4 77 1       WC  САД Р Џинепри 4 3 4    
   Кипар М Багдатис 62 611 6 4     28  САД Џ Иснер 6 6 6      
28  САД Џ Иснер 77 713 2 6         28  САД Џ Иснер 77 3 77 77  
18  Аргентина ХМ дел Потро 6 6 6           12  Франција Ж Симон 62 6 62 64  
   Италија Ф Воландри 3 1 1         18  Аргентина ХМ дел Потро 6 6 7      
   Аргентина Д Јункуера 6              Аргентина Д Јункуера 2 1 5      
   Словачка К Бек 2r               18  Аргентина ХМ дел Потро 6 65 2 63  
   Шпанија Г Гарсија-Лопез 6 1 77 4 77       12  Франција Ж Симон 4 77 6 77    
   Шпанија Д Химено-Травер 3 6 61 6 64        Шпанија Г Гарсија-Лопез 4 77 5 3  
   Бразил Р Мело 6 3 4 6 4   12  Франција Ж Симон 6 64 7 6    
12  Франција Ж Симон 3 6 6 3 6  

Секција 6[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
14  Швајцарија С Вавринка 3 6 6 6    
   Аргентина М Гонзалез 6 4 1 3       14  Швајцарија С Вавринка 67 6 6 3 61  
WC  САД Д Јанг 6 6 6       WC  САД Д Јанг 79 3 2 6 77  
LL  Словачка Л Лацко 4 2 4           WC  САД Д Јанг 7 6 6      
   Русија Д Турсунов 77 6 5 1 60       24  Аргентина ХИ Чела 5 4 3      
   Белгија С Дарцис 64 4 7 6 77        Белгија С Дарцис 2 4 4    
WC  Австралија М Матошевич 1r           24  Аргентина ХИ Чела 6 6 6      
24  Аргентина ХИ Чела 3               WC  САД Д Јанг 2 3 3    
25  Шпанија Ф Лопез 6 6 6           4  Обединето Кралство Е Мареј 6 6 6    
   Јапонија Т Ито 2 4 4         25  Шпанија Ф Лопез 5 6 77 77    
Q  Канада В Посписил 6 6 6       Q  Канада В Посписил 7 4 63 65    
   Чешка Л Росол 1 2 1           25  Шпанија Ф Лопез 1 4 2    
   Португалија Р Мачадо 0 4 4           4  Обединето Кралство Е Мареј 6 6 6      
   Холандија Р Хасе 6 6 6            Холандија Р Хасе 77 6 2 0 4
   Индија С Деварман 65 2 3       4  Обединето Кралство Е Мареј 65 2 6 6 6  
4  Обединето Кралство Е Мареј 77 6 6      

Секција 7[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
5  Шпанија Д Ферер 2 6 6 6    
   Русија И Андреев 6 3 0 4       5  Шпанија Д Ферер 6 6 6      
   САД Џ Блејк 6 6 4 6        САД Џ Блејк 4 3 4      
Q  Холандија Ј Хута Галунг 4 2 6 4         5  Шпанија Д Ферер 6 6 77      
   Белгија О Рохус 65 2 4           26  Германија Ф Мајер 1 2 62      
Q  Монако Ж-Р Лиснард 77 6 6         Q  Монако Ж-Р Лиснард 2 5 2    
   Франција А Манарино 2 0 1       26  Германија Ф Мајер 6 7 6      
26  Германија Ф Мајер 6 6 6           5  Шпанија Д Ферер 3 4 6 3  
21  САД Е Родик 6 6 4 7         21  САД Е Родик 6 6 3 6  
   САД М Расел 2 4 6 5       21  САД Е Родик 6 6 6      
WC  САД Џ Сок 6 6 1 6     WC  САД Џ Сок 3 3 4      
   Франција М Гицкел 4 3 6 4         21  САД Е Родик 6 6 77    
   Узбекистан Д Истомин 3 7 6 77         WC  Франција Ж Бенето 1 4 65      
   САД Р Свитинг 6 5 4 64          Узбекистан Д Истомин 4 4 4    
WC  Франција Ж Бенето 6 6 6       WC  Франција Ж Бенето 6 6 6      
10  Шпанија Н Алмагро 2 4 3      

Секција 8[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
16  Русија М Јужни 2 4 4      
   Латвија Е Гулбис 6 6 6            Латвија Е Гулбис 6 64 4 65    
   Франција Е Рожер-Васелин 65 4 4          Луксембург Ж Милер 3 77 6 77    
   Луксембург Ж Милер 77 6 6              Луксембург Ж Милер 6 6 6      
   Германија М Башингер 6 6 1 4 4          Русија И Кунитсин 1 4 4      
   Русија И Кунитсин 2 1 6 6 6        Русија И Кунитсин 3 6 1 6 77
   Франција Е Продон 2 64 2       17  Австрија Ј Мелцер 6 3 6 2 65  
17  Австрија Ј Мелцер 6 77 6              Луксембург Ж Милер 61 1 2    
30  Хрватска И Љубичич 77 3 6 7         2  Шпанија Р Надал 77 6 6    
   Словенија Б Кавчич 65 6 1 5       30  Хрватска И Љубичич 4 6 3 2    
WC  САД Б Рејнолдс 6 3 4 3        Аргентина Д Налбандијан 6 1 6 6    
   Аргентина Д Налбандијан 4 6 6 6            Аргентина Д Налбандијан 65 1 5    
   Франција Н Махут 3 64 6 6 6       2  Шпанија Р Надал 77 6 7      
Q  Колумбија Р Фарах 6 77 2 4 0        Франција Н Махут 2 2r      
   Казахстан А Голубев 3 61 5       2  Шпанија Р Надал 6 6        
2  Шпанија Р Надал 6 77 7      

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]