Мајкл Расел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајкл Расел
Michael Russell
RussellIndoor.jpeg
Земја  САД
Место на живеење Хјустон, USA
Роден на 1 мај 1978
Роден во Детроит, САД
Спорт Tennis pictogram.svg Тенис
Висина 5 ft 8 in (173 cm)
Професионалец 1998
Игра со десна рака
Заработка US$1,314,085
Поединечно
Победи-порази 41–94
Титули 0
Највисок пласман No. 60 (13 август 2007)
Моментално место No. 90 (20 јуни 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 2R (2008, 2011)
Ролан Гарос 4R (2001)
Вимблдон 2R (2010)
УС Опен 1R (1998, 2000, 2001, 2006, 2010)
Во двојки
Победи-порази 11–27
Титули 0
Највисок пласман No. 222 (12 ноември 2001)

Мајкл Расел е американски тенисер.