Хуан Монако

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хуан Монако
Juan Mónaco
Juan Monaco 2007 Australian Open R1.jpg
Име Хуан Монако
Земја  Аргентина
Место на живеење Буенос Аирес
Роден на март 29 1984 (1984-03-29) (воз. 34 г.)
Роден во Тандил, Аргентина
Спорт Tennis pictogram.svg Тенис
Висина &100000000000001850000001,85 м
Професионалец 2002
Игра со десна рака
Заработка $6,217,090
Поединечно
Победи-порази 290-227 (56.09%)
Титули 8
Највисок пласман бр. 10 (23 јули 2012)
Моментално место бр. 100 (18 август 2014)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 3R (2008, 2010)
Ролан Гарос 4R (2007, 2012)
Вимблдон 3R (2012, 2013)
УС Опен 4R (2007, 2011)
Во двојки
Победи-порази 67-89
Титули 2
Највисок пласман бр. 41 (5 јануари 2009)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 3R (2009)
Ролан Гарос QF (2005, 2007)
Вимблдон 1R (2005, 2009)
УС Опен SF (2008)
Ажурирано на: 11 февруари 2013.

Хуан Монако (шпански: Juan Mónaco) — аргентински тенисер, роден на 29 март 1984. Најдобро место според ранг-листата на АТП е 43 место.

Најдобаро рангиран бил во 2008 година, кога се наоѓал на 14 место.