Леонардо Мајер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леонардо Мајер
Земја Аргентина
Место на живеењеБуенос Аирес, Аргентина
Роден на15 мај 1987(1987-05-15)(36 г.)
Роден воКоријентес, Аргентина
Спорт Тенис
Висина&100000000000001900000001,90 м
Професионалец2003
Игра со• десна рака
• еднорачен бекхенд
Заработка$ 3,617,227
Поединечно
Победи-порази114-118
Титули1
Највисок пласманБр. 21 (22 јуни 2015)
Сегашен пласманБр. 39 (14 септември 2015)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен2К (2014, 2015)
Ролан Гарос3К (2010, 2011, 2012, 2014, 2015)
Вимблдон4К (2014)
УС Опен3К (2012, 2014)
Во двојки
Победи-порази49-69
Титули1
Највисок пласманБр. 61 (27 јули 2015)
Сегашен пласманБр. 63 (14 септември 2015)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен3К (2010)
Ролан Гарос3К (2015)
Вимблдон2К (2010)
УС ОпенЧФ (2014, 2015)
Ажурирано на: 14 септември 2015.

Леонардо Мартин Мајер (роден на 15 мај 1987 г.) е аргентински професионален тенисер.

Негово највисоко место на АТП листата е 21. место кое го постигнал во јуни 2015 година.[1] Тој во кариерата освоил 1 АТП титула во поединечна конкуренција, и 1 АТП титула во двојки. Негов тренер е Франциско Јунис.[1]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Мајер е роден во Коријентес, Аргентина. Неговиот татко, Орландо, работи во банка, а неговата Мајка, Естела е учителка. Тој има два браќа, Габриел и Валтер и една сестра, Вероника. Тој започнал да игра тенис на 9-годишна возраст. Негова омилена подлога е Земјината подлога, а негово омилено хоби е играњето фудбал.[2]

АТП финалиња во кариерата[уреди | уреди извор]

Поединечно: 3 (1–2)[уреди | уреди извор]

Легенда
Гренд слем (0-0)
АТП завршен Мастерс во годината (0–0)
АТП Мастерс 1000 (0–0)
АТП 500 серија (1–0)
АТП 250 серија (0–2)
Финалиња по подлога
Тврда (0–0)
Земја (1–2)
Трева (0–0)
Тепих (0–0)
Исход Бр. Датум Турнир Подлога Противник Резултат
Финалист 1. 9 февруари 2014 Виња дел Мар, Чиле Земја Италија Фабио Фоњини 2–6, 4–6
Победник 1. 20 јули 2014 Хамбург, Германија Земја Шпанија Давид Ферер 6–7(3–7), 6–1, 7–6(7–4)
Финалист 2. 23 мај 2015 Ница, Франција Земја Австрија Доминик Тим 7–6(10–8), 5–7, 6–7(2–7)

Во двојки: 3 (1–2)[уреди | уреди извор]

Легенда
Гренд слем (0–0)
АТП Мастерс 1000 (0–0)
АТП 500 серија (0–0)
АТП 250 серија (1–2)
Финалиња по подлога
Тврда (0–2)
Земја (1–0)
Трева (0–0)
Тепих (0–0)
Исход Бр. Датум Турнир Подлога Партнер Противници Резултат
Финалист 1. 14 февруари 2010 Сан Хосе, САД Тврда Германија Бенјамин Бекер САД Марди Фиш
САД Сем Квери
6–7(3–7), 5–7
Победник 1. 20 февруари 2011 Буенос Аирес, Аргентина Земја Австрија Оливер Марах Бразил Франко Фереиро
Бразил Андре Са
7–6(8–6), 6–3
Финалист 2. 25 август 2012 Винстон-Салем, САД Тврда Шпанија Пабло Андухар Мексико Сантјаго Гонсалес
САД Скот Липски
3–6, 6–4, [2–10]

Победи над топ 10 играчи[уреди | уреди извор]

# Играч Ранг Турнир Подлога Рунда Резултат
2014
1. Шпанија Давид Ферер 7 Хамбург, Германија Земја Финале 6–7(3–7), 6–1, 7–6(7–4)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-07-09. Посетено на 2015-09-18.
  2. Leonardo Mayer Biography

Надворешни врски[уреди | уреди извор]