Прејди на содржината

Отворено првенство на Франција 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ролан Гарос 2010
Датум:  
Издание:   109то
Категорија:   Гренд Слем (ИТФ)
Локација:   Париз
Шампиони
Мажи поединечно
Шпанија Рафаел Надал
Жени поединечно
Италија Флавија Скијавоне
Мажи двојки
Канада Даниел Нестор / Србија Ненад Зимојниќ
Жени двојки
САД Серена Вилијамс / САД Венус Вилијамс
Мешано Дабл
Словенија Катерина Среботник / Србија Ненад Зимојниќ
Ролан Гарос
 < 2009 2011 > 

2010 Франција Опен (попознато како Ролан Гарос, именувано по славниот француски воздухопловец) е тениски турнир кој се игра на земјена подлога, на отворено. Ова е 109тото издание на Ролан Гарос, и втор Гренд Слем настан оваа година. Тој се одржа на Стадионот Ролан Гарос во Париз, Франција, од 23 мај до 6 јуни 2010.[1]

На 2010 Ролан Гарос се врати и четирикратната шампионка Жастин Енан, која се пензионира веднаш пред 2008 Ролан Гарос. Енан изгуби во четвртата рунда од Саманта Стосур.

Сингл играчи[уреди | уреди извор]

Мажи поединечно
Шампион Вицепрвак
Шпанија Рафаел Надал (2) Шведска Робин Содерлинг (5)
Отпаднати во Полуфинале
Чешка Томаш Бедрух (15) Австрија Јурген Мелцер (22)
Отпаднати во Четвртфинале
Швајцарија Роџер Федерер (1) Русија Микаил Јужни (11) Србија Новак Џоковиќ (3) Шпанија Николас Алмагро (19)
Отпаднати во 4та рунда
Швајцарија Станислас Вавринка (20) Хрватска Марин Чилич (10) Обединето Кралство Енди Мареј (4) Франција Жо-Вилфред Цонга (8)
Русија Теимураз Габашвили (Q) САД Роби Џинепри Шпанија Фернандо Вердаско (7) Бразил Томаз Белучи (24)
Отпаднати во 3та рунда
Германија ЖулианРејстер (Q) Италија Фабио Фоњини Аргентина Леонардо Маер Шпанија Алберт Монатњес (29)
Кипар Маркос Багдатис (25) САД Џон Иснер (17) Србија Виктор Троицки Холандија Тиемо де Бакер
САД Енди Родик (6) Шпанија Давид Ферер (9) Шпанија Хуан Карлос Фереро (16) Романија Виктор Ханеску (31)
Германија Филип Кохлшрајбер (30) Украина Александр Долгопогов Хрватска Иван Љубичич (14) Австралија Лејтон Хјуит (28)
Отпаднати во 2ра рунда
Колумбија Алехандро Фала Белгија Оливиер Рохус Германија Андреас Бек Франција Гаел Монфилс (13)
Шпанија Даниел Химено-Травер Франција Жулиен Бенату Германија Тобиас Камке (Q) САД Тејлор Дент
Аргентина Хуан Игнасио Чела Шпанија Марсел Грањолерс Швајцарија Марко Чиудинели Франција Едоуард Роџер-Васелин (WC)
Словачка Лукаш Лацко Австралија Карстен Бал (WC) Шпанија Гуљелмо Гарсија-Лопес (32) Франција Жозелин Оуана (WC)
Словенија Блаж Кавчич Словенија Грега Земља (Q) Франција Николас Махут (WC) Белгија Хавиер Малис
Шпанија Перер Риба Италија Потито Стараче Казахстан Јури Шукин (Q) Јапонија Кеи Нишикори (PR)
Франција Флорент Сера Италија Андреас Сепи Белгија Стив Дарцис Чиле Фернандо Вердаско (12)
САД Мерди Фиш Шпанија Пабло Андухар (Q) Узбекистан Денис Истомин Аргентина Хорасио Зебаљос
Отпаднати во 1ва рунда
Австралија Петер Лучак Србија Јанко Типсаревиќ Франција Беноит Паир Шпанија Фелисиано Лопес (27)
Чешка Јан Хаек Италија Паоло Лоренци Чиле Николас Масу Германија Дитер Киндлман (LL)
Бразил Рикардо Мело Русија Дмитри Турсунов Украина Сергиј Стакховски Латвија Ернестс Гулбис (23)
Италија Стефано Галвани (Q) Франција Стефане Роберт Еквадор Никоалс Лапенти Франција Лорент Рекудерк (WC)
Франција Ришард Гаскет САД Рјан Свитинг (WC) Франција Пол-Анри Метју САД Џеси Витен
Казахстан Андреј Голубев Индија Сомдев Деварман (Q) Јужна Африка Кевин Андерсон Чиле Хорхе Агуиљар
Полска Михел Пржисизни САД Мајкл Јани Германија Филип Пецшнер Шпанија Томи робредо (21)
Германија Реинер Шутлер Франција Оливиер Патиенс (Q) Полска Лукаш Кубот Германија Даниел Брендс
Финска Јарко Ниеминен Аргентина Едуардо Шванк Австрија Даниел Кулерер Аргентина Хуан Монако (26)
Израел Дуди Села Германија Миша Ѕверев Германија Симон Греул Франција Давид Гуез (WC)
Уругвај Пабло Кувас Франција Марк Гицкел Украина Иљја Марченко САД Сем Кјури (18)
Шпанија Оскар Ернандес САД Рајив Рам Колумбија Сантјаго Џиралдо Казахстан Евгениј Корољов
Русија Игор Кѕнитсин САД Мајкл Расел Шпанија Сантјаго Вентура (LL) Словачка Керло Бек
Холандија Робин Хаасе (PR) Белгија Кристоф Влинген Франција Арнод Клемент Бразил Тиаго Алвес (Q)
Лу Јен-хсун Германија Мајкл Берер Италија Симоне Болели (Q) Франција Мајкл Љодра
Франција Џерми Чарди Германија Бенџамин Бекер Австрија Мартин Фишер (Q) Франција Џани Мина (WC)

Дневни резимеа[уреди | уреди извор]

Ден 1 (23 мај)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 1ва Рунда Русија Светлана Кузнецова [6] Романија Сорана Кирстеа 6–3, 6–1
Мажи поединечно 1ва Рунда Шведска Робин Содерлинг [5] Франција Лорент Рекудерк [WC] 6–0, 6–2, 6–3
Жени поединечно 1ва Рунда Франција Араване Резаи [15] Канада Хеиди Ел Табак [Q] 6–1, 6–1
Мажи поединечно 1ва Рунда Франција Жо-Вилфред Цонга [8] Германија Даниел Брандс 4–6, 6–3, 6–2, 6–7, 7–5
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 1ва Рунда Хрватска Марин Чилич [10] Бразил Рикардо мело 6–1, 3–6, 6–3, 6–1
Жени поединечно 1ва Рунда Аргентина Гизела Дулко Белорусија Викторија Азаренка [10] 6–1, 6–2
Мажи поединечно 1ва Рунда Франција Жулиен Бенату Латвија Ернестс Гулбис [23] 6–4, 6–2, 1–0 retired
Жени поединечно 1ва Рунда САД Венус Вилијамс [2] Швајцарија Пети Шнајдер 6–3, 6–3
Жени поединечно 1ва Рунда Русија Надја Петрова [19] Кина Џанг Шуаи 6–0, 6–3

Ден 2 (24 мај)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 1ва рунда Данска Каролине Возниацки [3] Русија Ала Кудрравчева 6–0, 6–3
Мажи поединечно 1ва рунда Швајцарија Роџер Федерер [1] Австралија Петер Лучак 6–4, 6–1, 6–2
Жени поединечно 1ва рунда САД Серена Вилијамс [1] Швајцарија Стефани Вогеле 7–6(2), 6–2
Мажи поединечно 1ва рунда Франција Гаел Монфилс [13] Германија Дитер Киндлман [LL] 6–3, 7–5, 6–7(5), 6–2
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 1ва рунда Кина На Ли [11] Франција Кристина Младеновиќ 7–5, 6–3
Мажи поединечно 1ва рунда Србија Новак Џоковиќ [3] Казахстан Евгениј Корољов 6–1, 3–6, 6–1, 6–3
Мажи поединечно 1ва рунда Обединето Кралство Енди Мареј [4] Франција Ришард Гаскет 4–6, 6–7(5), 6–4, 6–2, 6–1

Ден 3 (25 мај)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпервар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 1ва рунда Белгија Жастин Енан [22] Бугарија Цветана Пиронкова 6–4, 6–3
Мажи поединечно 1ва рунда САД Енди Родик [6] Финска Јарко Ниеминен 6–2, 4–6, 4–6, 7–6(4), 6–3
Жени поединечно 1ва рунда Франција Марион Бартоли [13] Италија Марија Елена Камерин 6–2, 6–3
Мажи поединечно 1ва рунда Австралија Лејтон Хјуит [28] Франција Џереми Чарди 7–5, 6–0, 6–4
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпервар Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 1ва рунда Шпанија Фернандо Вердаско [7] Русија Игор Кунитсин 6–4, 6–2, 6–2
Жени поединечно 1ва рунда Јапонија Кимико Дате Крум Русија Динара Сафина [9] 3–6, 6–4, 7–5
Мажи поединечно 1ва рунда Шпанија Рафаел Надал [2] Франција Џани Мина 6–2, 6–2, 6–2
Жени поединечно 1ва рунда Русија Марија Шарапова [12] Русија Ксенија Первак [Q] 6–3, 6–2

Ден 4 (26 мај)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпервар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ра рунда САД Венус Вилијамс [2] Шпанија Аранткса Пара Сантоња 6–2, 6–4
Мажи поединечно 2ра рунда Швајцарија Роџер Федерер [1] Колумбија Алехандро Фала 7–6(4), 6–2, 6–4
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпервар Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 2ра рунда Шведска Робин Содерлинг [5] САД тејлор Дент 6–0, 6–1, 6–1
Мажи поединечно 2ра рунда Франција Жо-Вилфред Цонга [8] Франција Жозелин Оуана 6–0, 6–1, 6–4
Жени поединечно 2ра рунда Франција Араване Резаи [15] Германија Ангелике Кербер 6–2, 2–6, 6–3
Жени поединечно 2ра рунда Данска Каролине Возниацки [3] Италија Татиана Гарбин 6–3, 6–1

Ден 5 (27 мај)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ра рунда Србија Јелена Јанковиќ [4] Естонија Каиа Кинепи [Q] 6–2, 3–6, 6–4
Мажи поединечно 2ра рунда Италија Фабио Фоњини Франција Гаел Монфилс [13] 2–6, 4–6, 7–5, 6–4, 9–7
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 2ра рунда САД Енди Родик [6] Словенија Блаж Кавчич 6–3, 5–7, 6–4, 6–2

Ден 6 (28 мај)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 2ра рунда Шпанија Рафаел Надал [2] Аргентина Хорасио Зебаљос 6–2, 6–2, 6–3
Жени поединечно 2ра рунда Белгија Жастин Енан [22] Чешка Клара Закопалова 6–3, 6–3
Жени поединечно 3та рунда САД Венус Вилијамс [2] Словачка Доминика Чибулкова [26] 6–3, 6–4
Мажи поединечно 3та рунда Франција Жо-Вилфред Цонга [8] Холандија Тиемо де Бакер 6–7(6), 7–6(4), 6–3, 6–4
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ра рунда САД Серена Вилијамс [1] Германија Џулија Горгес 6–1, 6–1
Жени поединечно 2ра рунда Франција Марион Бартоли [13] Франција Оливиа Санчес [WC] 7–5, 6–2
Мажи поединечно 3та рунда Швајцарија Роџер Федерер [1] Германија Жулиен Рајстер [Q] 6–4, 6–0, 6–4
Мажи поединечно 3та рунда Обединето Кралство Енди Мареј [4] Кипар Маркос Багдатис [25] 6–2, 6–3, 0–6, 6–2
Жени поединечно 3та рунда Русија Елена Дементиева [5] Канада Александра Возниак 6–7(2), 6–3, 6–4

Ден 7 (29 мај)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3та рунда САД Серена Вилијамс [1] Русија Анастасија Павличенкова [29] 6–1, 1–6, 6–2
Жени поединечно 3та рунда Русија Надја Петрова [19] Франција Араване Резаи [15] 7–6(2), 4–6, 10–8
Мажи поединечно 3та рунда Србија Новак Џоковиќ [3] Романија Виктор Ханеску [31] 6–3, 3–6, 6–3, 6–2
Мажи поединечно 3та рунда Шпанија Рафаел Надал [2] Австралија Лејтон Хјуит [28] 6–3, 6–4, 6–3
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 3та рунда Русија Теимураз Габашвили [Q] САД Енди Родик [6] 6–4, 6–4, 6–2
Жени поединечно 3та рунда Израел Шахар Пе'ер [18] Франција Марион Бартоли [13] 7–6(7), 6–2
Мажи поединечно 3та рунда Шпанија Фернандо Вердаско [7] Германија Филип Кохлшрајбер [30] 2–6, 6–3, 6–3, 6–7(1), 6–4
Жени поединечно 3та рунда Србија Јелена Јанковиќ [4] Украина Алона Бондаренко [27] 6–4, 7–6(3)

Ден 8 (30 мај)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 4та рунда Русија Елена Дементиева [5] Јужна Африка Шанел Шиперс [Q] 6–1, 6–3
Жени поединечно 3та рунда Белгија Жастин Енан [22] Русија Марија Шарапова [12] 6–2, 3–6, 6–3
Жени поединечно 4та рунда Русија Надја Петрова [19] САД Венус Вилијамс [2] 6–4, 6–3
Мажи поединечно 4та рунда Швајцарија Роџер Федерер [1] Швајцарија Станислас Вавринка [20] 6–3, 7–6(5), 6–2
Мажи поединечно 4та рунда Русија Микаил Јужни [11] Франција Жо-Вилфред Цонга [8] 6–2 retired
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 4та рунда Италија Франческа Скијавоне [17] Русија Марија Кириленко [30] 6–4, 6–4
Жени поединечно 4та рунда Данска Каролине Возниацки [3] Италија Флавија Пенета [14] 7–6(5), 6–7(4), 6–2
Мажи поединечно 4та рунда Шведска Робин Содерлинг [5] Хрватска Марин Чилич [10] 6–4, 6–4, 6–2
Мажи поединечно 4та рунда Чешка Томаш Бедрух [15] Обединето Кралство Енди Мареј [4] 6–4, 7–5, 6–3

Ден 9 (31 мај)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 4та рунда Србија Новак Џоковиќ [3] САД Роби Џинепри 6–4, 2–6, 6–1, 6–2
Жени поединечно 4та рунда САД Серена Вилијамс [1] Израел Шахар Пе'ер [18] 6–2, 6–2
Мажи поединечно 4та рунда Шпанија Рафаел Надал [2] Бразил Томаз Белучи [24] 6–2, 7–5, 6–4
Жени поединечно 4та рунда Србија Јелена Јанковиќ [4] Словачка Даниела Хантучова [23] 6–4, 6–2
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 4та рунда Австрија Јурген Мелцер [22] Русија Теимураз Габашвили [Q] 7–6(6), 4–6, 6–1, 6–4
Жени поединечно 4та рунда Австралија Саманта Стосур [7] Белгија Жастин Енан [22] 2–6, 6–1, 6–4
Мажи поединечно 4та рунда Шпанија Николас Алмагро [19] Шпанија Фернандо Вердаско [7] 6–1, 4–6, 6–1, 6–4
Жени поединечно 4та рунда Казахстан Јарослава Шведова Австралија Јармила Грот [WC] 6–4, 6–3

Ден 10 (1 јуни)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Четвртфинале Италија Франческа Скијавоне [17] Данска Каролине Возниацки [3] 6–2, 6–3
Мажи поединечно Четвртфинале Шведска Робин Содерлинг [5] Швајцарија Роџер Федерер [1] 3–6, 6–3, 7–5, 6–4
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Четвртфинале Русија Елена Дементиева [5] Русија Надја Петрова [19] 2–6, 6–2, 6–0
Мажи поединечно Четвртфинале Чешка Томаш Бедрух [15] Русија Микаил Јужни [11] 6–3, 6–1, 6–2

Ден 11 (2 јуни)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Четвртфинале Австралија Саманта Стосур [7] САД Серена Вилијамс [1] 6–2, 6–7(2), 8–6
Мажи поединечно Четвртфинале Шпанија Рафаел Надал [2] Шпанија Николас Алмагро [19] 7–6(2), 7–6(3), 6–4
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Четвртфинале Србија Јелена Јанковиќ [4] Казахстан Јарослава Шведова 7–5, 6–4
Мажи поединечно Четвртфинале Австрија Јурген Мелцер [22] Србија Новак Џоковиќ [3] 3–6, 2–6, 6–2, 7–6(3), 6–4

Ден 12 (3 јуни)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Полуфинале Италија Франческа Скијавоне [17] Русија Елена Дементиева [5] 7–6(3) retired
Жени поединечно Полуфинале Австралија Саманта Стосур [7] Србија Јелена Јанковиќ [4] 6–1, 6–2
Мешани двојки Финале Словенија Катарина Среботник [6]
Србија Ненад Зимојниќ [6]
Казахстан Јарослава Шведова
Австрија Жулиен Кноуле
4–6, 7–6(5), [11–9]
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи двојки Финале Канада Даниел Нестор [2]
Србија Ненад Зимојниќ [2]
Јужна Африка Весли Муди [4]
Белгија Дик Норман [4]
6–0, 6–3

Ден 13 (4 јуни)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно Полуфинале Шведска Робин Содерлинг [5] Чешка Томаш Бедрух [15] 6–3, 3–6, 5–7, 6–3, 6–3
Мажи поединечно Полуфинале Шпанија Рафаел Надал [2] Австрија Јурген Мелцер [22] 6–2, 6–3, 7–6(6)
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени двојки Финале САД Серена Вилијамс [1]
САД Венус Вилијамс [1]
Чешка Квета Пешке [12]
Словенија Катарина Среботник [12]
6–2, 6–3

Ден 14 (5 јуни)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Финале Италија Франческа Скијавоне [17] Австралија Саманта Стосур [7] 6–4, 7–6(2)
Мажи двојки Финале Канада Даниел Нестор [2]
Србија Ненад Зимојниќ [2]
Чешка Лукаш Длуху [3]
Индија Леандер Паез [3]
7–5, 6–2
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат

Ден 15 (6 јуни)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно Финале Шпанија Рафаел Надал [2] Шведска Робин Содерлинг [5] 6–4, 6–2, 6–4
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат

Шампиони[уреди | уреди извор]

Мажи поединечно[уреди | уреди извор]

Шпанија Рафаел Надал го победи Шведска Робин Содерлинг, 6–4, 6–2, 6–4

 • За Надал ова е 4та титула оваа година и 40та во неговата кариера. Ова е неговата петта победа во шест година на Ролан Гарос и негова седма Гренд Слем титула.
 • Надал со оваа победа се врати на местото бр. 1 на АТП Листата.

Жени поединечно[уреди | уреди извор]

Италија Франческа Скијавоне ја победи Австралија Саманта Стосур, 6–4, 7–6(2)

 • Двете и Скијавоне и Стосур за првпат играа во финале на Гренд Слем.
 • За Скијавоне ова е втора титула годинава, четврта во нејзината кариера и прва нејзина позначајна титула.

Мажи двојки[уреди | уреди извор]

Канада Даниел Нестор/ Србија Ненад Зимојниќ ги победија Чешка Лукаш Длуху / Индија Леандер Паез, 7–5, 6–2

Жени двојки[уреди | уреди извор]

САД Серена Вилијамс / САД Венус Вилијамс ги победија Чешка Квета Пешке / Словенија Катарина Среботник, 6–2, 6–3

 • Сестрите Вилијамс ја освоија својата 12та Гренд Слем титула во двојки и 2ра на Ролан Гарос. Со оваа победатие ги држат сите Гренд Слем титули во исто време.
 • Исто така, ти освоија златен слем во жени двојки по вторпат во нивните успешни кариери.

Мешани двојки[уреди | уреди извор]

Словенија Катарина Среботник / Србија Ненад Зимојниќ ги победија Казахстан Јарослава Шведова / Австрија Жулиен Кноуле, 4–6, 7–6(5), [11–9]

 • Двајцата Среботник и Зимојниќ ја освоија нивната четврта Гренд Слем титула во мешани двојки.

Сингл носители[уреди | уреди извор]

Следниве играчи се носители и поважни играчи кои се откажаа од турнирот. Ранкингзите се од 17 мај 2010.

Мажи поединечно[уреди | уреди извор]

Носител Ранкинг Играч Бодови
Бодови за бранење
Освоени бодови Нови бодови Статус
1 1 Швајцарија Роџер Федерер 10030 2000 360 8390 Четвртфинале, изгуби од Робин Содерлинг [5]
2 2 Шпанија Рафаел Надал 6880 180 2000 8700 Шампион, победи во финалето против Робин Содерлинг [5]
3 3 Србија Новак Џоковиќ 6405 90 360 6675 Четвртфинале, изгуби од Јурген Мелцер [22]
4 4 Обединето Кралство Енди Мареј 5565 360 180 5385 4та рунда, изгуби од Томаш Бедрух [15]
5 7 Шведска Робин Содерлинг 4755 1200 1200 4755 Вице-првак, изгуби во финалето од Рафаел Надал [2]
6 8 САД Енди Родик 4600 180 90 4510 3та рунда, изгуби од Теимураз Габашвили [Q]
7 9 Шпанија Фернандо Вердаско 3645 180 180 3645 4та рунда, изгуби од Николас Алмагро [19]
8 10 Франција Жо-Вилфред Цонга 3185 180 180 3185 4та рунда, изгуби од Микаил Јужни [11]
9 11 Шпанија Давид Ферер 3010 90 90 3010 3та рунда, изгуби од Јурген Мелцер [22]
10 12 Хрватска Марин Чилич 2945 180 180 2945 4та рунда, изгуби од Робин Содерлинг [5]
11 13 Русија Микаил Јужни 2375 45 360 2690 Четвртфинале, изгуби од Томаш Бедрух [15]
12 14 Чиле Фернандо Гонсалес 2385 720 45 1710 2ра рунда, изгуби од Александр Долгопогов
13 15 Франција Гаел Монфилс 2220 360 45 1905 2ра рунда, изгуби од Фабио Фоњини
14 16 Хрватска Иван Љубичич 2140 10 90 2220 3та рунда, изгуби од Томаз Белучи [24]
15 17 Чешка Томаш Бедрух 2115 10 720 2825 Полуфинале, изгуби од Робин Содерлинг [5]
16 18 Шпанија Хуан Карлос Фереро 2050 45 90 2095 3та рунда, изгуби од Роби Џинепри
17 19 САД Џон Иснер 1880 0(45) 90 1925 3та рунда, изгуби од Томаш Бедрух [15]
18 21 САД Сем Кјури 1675 10 10 1675 1ва рунда, изгуби од Роби Џинепри
19 22 Шпанија Николас Алмагро 1690 90 360 1960 Четвртфинале, изгуби од Рафаел Надал [2]
20 23 Швајцарија Станислас Вавринка 1600 90 180 1690 4та рунда, изгуби од Роџер Федерер [1]
21 25 Шпанија Томи Робредо 1505 360 10 1155 1ва рунда, изгуби од Виктор Троицки
22 26 Австрија Јурген Мелцер 1495 90 720 2125 Полуфинале, изгуби од Рафаел Надал [2]
23 27 Латвија Ернестс Гулбис 1494 45 10 1459 1ва рунда, изгуби од Жулиен Бенату
24 28 Бразил Томаз Белучи 1482 10 180 1652 4та рунда, изгуби од Рафаел Надал [2]
25 29 Кипар Маркос Багдатис 1465 10 90 1545 3та рунда, изгуби од Енди Мареј [4]
26 30 Аргентина Хуан Монако 1510 45 10 1475 1ва рунда, изгуби од Грега Земља [Q]
27 31 Шпанија Фелисиано Лопес 1420 45 10 1385 1ва рунда, изгуби од Жулиен Рајстер [Q]
28 33 Австралија Лејтон Хјуит 1350 90 90 1350 3та рунда, изгуби од Рафаел Надал [2]
29 34 Шпанија Алберт Монтањес 1325 10 90 1405 3та рунда, изгуби од Робин Содерлинг [5]
30 35 Германија Филип Кохлшрајбер 1320 180 90 1230 3та рунда, изгуби од фернандо Вердаско [7]
31 37 Романија Виктор Ханеску 1160 180 90 1070 3та рунда, изгуби од Новак Џоковиќ [3]
32 38 Шпанија Гуљелмо Гарсија-Лопес 965 10 45 1000 2ра рунда, изгуби од Тиемо де Бакер

Жени поединечно[уреди | уреди извор]

Носител Ранкинг Играч Бодови
Бодови за бранење
Освоени бодови Нови бодови Статус
1 1 САД Серена Вилијамс 8475 500 500 8475 Четвртфинале, изгуби од Самнатса Стосур [7]
2 2 САД Венус Вилијамс 6386 160 280 6506 4та рунда, изгуби од Надја Петрова [19]
3 3 Данска Каролине Возниацки 5630 160 500 5970 Четвртфинале, изгуби од Франческа Скијавоне [17]
4 4 Србија Јелена Јанковиќ 5160 280 900 5780 Полуфинале, изгуби од Саманта Стосур [7]
5 5 Русија Елена Дементиева 4830 160 900 5570 Полуфинале, изгуби од Франческа Скијавоне [17]
6 6 Русија Светлана Кузнецова 4661 2000 160 2821 3та рунда, изгуби од Марија Кириленко [30]
7 7 Австралија Саманта Стосур 4405 900 1400 4905 Вице-првак, изгуби во финалето од Франческа Скијавоне [17]
8 8 Полска Агнешка Радванска 4190 280 100 4010 2ра рунда, изгуби од јарослава Шведова
9 9 Русија Динара Сафина 4156 1400 5 2761 1ва рунда, изгуби од Кимико Дате Крум
10 11 Белорусија Викторија Азаренка 3665 500 5 3170 1ва рунда, изгуби од Гизела Дулко
11 12 Кина Ли На 3515 280 160 3395 3та рунда, изгуби од Франческа Скијавоне [17]
12 13 Русија Марија Шарапова 3350 500 160 3010 3та рунда, изгуби од Жастин Енан [22]
13 14 Франција Марион Бартоли 3186 100 160 3246 3та рунда, изгуби од Шахар Пе'ер [18]
14 15 Италија Флавија Пенета 3175 5 280 3450 4та рунда, изгуби од Каролине Возниацки [3]
15 16 Франција Араване Резаи 2875 280 160 2755 3та рунда, изгуби од Надја Петрова [18]
16 17 Белгија Јанина Викмаер 3050 100 160 3110 3та рунда, изгуби од Даниела Хантучова [22]
17 18 Италија Франческа Скијавоне 2995 5 2000 4990 Шампион, победи во финалето против Саманта Стосур [7]
18 19 Израел Шахар Пе'ер 2895 0 280 3175 4та рунда, изгуби од Серена Вилијамс [1]
19 20 Русија Надја Петрова 2795 100 500 3195 Четвртфинале, изгуби од Елена Дементиева [5]
20 21 Шпанија Марија Хосе Мартинес Санчес 2635 160 5 2480 1ва рунда, изгуби од Акгул Аманмурадова
21 22 Русија Вера Ѕвонарева 2625 0 100 2725 2ра рунда, изгуби од Анастасија Радионава
22 23 Белгија Жастин Енан 2575 0 280 2855 4та рунда, изгуби од Саманата Стосур [7]
23 24 Словачка Даниела Хантучова 2010 5 280 2285 4та рунда, изгуби од Јелена Јанковиќ [4]
24 25 Чешка Луси Шафарова 2075 100 100 2075 2ра рунда, изгуби од Полона Херцог
25 26 Кина Џанг Ји 2325 100 100 2325 2ра рунда, изгуби од Анастасија Пивоварова [Q]
26 27 Словачка Доминика Чибулкова 2005 900 160 1265 3та рунда, изгуби од Венус Вилијамс [2]
27 28 Украина Алона Бондаренко 1700 5 160 1855 3та рунда, изгуби од Јелена Јанковиќ [4]
28 29 Русија Алиса Клејбанова 1855 5 160 2010 3та рунда, изгуби од Јарослава Шведова
29 30 Русија Анастасија Павличенкова 1850 160 160 1850 3та рунда, изгуби од Серена Вилијамс [1]
30 31 Русија Марија Кириленко 1710 5 280 1985 4та рунда, изгуби од Франческа Скијавоне [17]
31 32 Романија Алкесандра Дулферу 1655 0(30) 160 1785 3та рунда, изгуби од Каролине Возниацки [3]
32 33 Украина Катерина Бондаренко 1570 160 100 1510 2ра рунда, изгуби од Александра Возниак

Откажани играчи[уреди | уреди извор]

Ранкинг Играч Бодови
Бодови за бранење
Освоени бодови Нови бодови Откажано поради
5 Аргентина Хуан Мартин дел Потро 5115 720 0 4395 операција на десниот зглоб [2]
6 Русија Николај Давиденко 5145 360 0 4785 скршен зглоб[2]
20 Чешка Радек Штепанек 1705 90 0 1615 преумореност
23 САД Томи Хаас 1660 180 0 1480 операција на десниот колк[2]
32 Франција Жил Симон 1395 90 0 1305 повреда на десното колено[3]
36 Хрватска Иво Карловиќ 1295 10 0 1285 повреда на десното стапало[4]
10 Белгија Ким Клајстерс 3890 0 0 3890 повреда на левото стапало[2]

Учесници поканети од организаторот[уреди | уреди извор]

Подолу се листите од учесниците поканети од организаторот во главната жрепка.

Доделени вајлдкарти во мажи поединечно[уреди | уреди извор]

 1. САД Рјан Свитинг
 2. Австралија Карстен Бал
 3. Франција Давид Гуез
 4. Франција Николас Махут
 5. Франција Џани Мина
 6. Франција Жозелин Оуана
 7. Франција Лорент Рекудерк
 8. Франција Едоуард Роџер-Васелин

Доделени вајлдкарти во жени поединечно[уреди | уреди извор]

 1. САД Кристина МекХејл
 2. Австралија Јармила Грот
 3. Франција Стефани Кохон-Алоро
 4. Франција Клер Фуерстејн
 5. Франција Стефане Форец
 6. Франција Матилде Јохансен
 7. Франција Кристина Младеновиќ
 8. Франција Оливија Санчес

Доделени вајлдкарти во мажи двојки[уреди | уреди извор]

 1. Франција Ришард Гаскет / Франција Себастиен Гросјан
 2. Франција Марк Гицкел / Франција Едоуард Роџер-Васелин
 3. Франција Николас Давилдер / Франција Пол-Анри Метју
 4. Франција Тиери Аскионе / Франција Лорент Рекудерк
 5. Франција Џонатан Ејсерик / Франција Беноит Паире
 6. Франција Гиљерме Руфин / Франција Александре Сидоренко

Доделени вајлдкарти во жени двојки[уреди | уреди извор]

 1. Франција Стефане Кохен-Алоро / Франција Pauline Parmentier
 2. Франција Кристина Младеновиќ / Тунис Selima Sfar
 3. Франција Ирена Павловиќ / Франција Laura Thorpe
 4. Франција Северине Бремонд Белтраме / Франција Јоула Федосова
 5. Франција Софи Леферве / Франција Аурели Веди
 6. Франција Клер Фуерстајн / Франција Стефане Форец
 7. Франција Матилде Јохансон / Франција Камиле Пин

Доделени вајлдкарти во мешани двојки[уреди | уреди извор]

 1. Франција Стефане Кохен-Алоро / Франција Тиери Аскионе
 2. Франција Жулие Коин / Франција Николас Махут
 3. Франција Матилде Јохансон / Франција Себастиен де Чонак
 4. Франција Кристина Младеновиќ / Франција Александре Сидоренко
 5. Франција Паулин Парментиер / Франција Марк Гицкел
 6. Франција Аурели Веди / Франција Михаел Љодра

Квалификувани учесници[уреди | уреди извор]

Мажи квалификувани учесници[уреди | уреди извор]

 1. Чиле Хорхе Агуиљар
 2. Бразил Тиаго Алвес
 3. Шпанија Пабло Андухар
 4. Италија Симоне Болели
 5. Индија Сомдев Деварман
 6. Австрија Мартин Фишер
 7. Русија Теимураз Габашвили
 8. Италија Стефано Галвани
 9. Германија Тобиас Камке
 10. Франција Беноит Паире
 11. Франција Оливиер Патиенс
 12. Германија Жулиен Рајстер
 13. Казахстан Јури Шукин
 14. САД Џеси Витен
 15. САД Мајкл Јани
 16. Словенија Грега Земља

Следниве играчи го добија местото на срежни губитници:

 1. Германија Дитер Киндлман
 2. Шпанија Сантјаго Вентура

Жени квалификувани учесници[уреди | уреди извор]

 1. Јапонија Мисаки Дои
 2. Канада Хајди Ел Табак
 3. Австралија Софи Фергусон
 4. Романија Симона Халеп
 5. Русија Екатерина Иванова
 6. Естонија Каиа Канепи
 7. Шпанија Нурија Љагостера вивес
 8. Јапонија Куруми Нара
 9. Русија Ксенија Первак
 10. Русија Анастасија пивоварова
 11. Јужна Африка Шанел Шиперс
 12. Кина Џанг Шуаи

Следниве играчи го добија местото на срежни губитници:

 1. САД Бетани Матек-Сандс

Поделба на бодови[уреди | уреди извор]

Ниво Мажи поединечно Мажи двојки Жени поединечно Жени двојки
Шампион 2000
Финале 1200 1400
Полуфинале 720 900
Четвртфиначе 360 500
4та рунда 180 280
3та рунда 90 160
2ра рунда 45 0 100 5
1ва рунда 10 5
Квалификант 25 60
Квалификување 3та рунда 16 50
Квалификување 2ра рунда 8 40
Квалификување 1ва рунда 0 2

Парични награди[уреди | уреди извор]

Сите парични награди се во Евра (€); паричните награди за двојките се поделуваат меѓу паровите.

Мажи и Жени поединечно[уреди | уреди извор]

 • Победник: €1,120,000
 • Вице-првак: €560,000
 • Полуфиналисти: €280,000
 • Четвртфиналисти: €140,000
 • Четврта рунда: €70,000
 • Трета рунда: €42,000
 • Втора рунда: €25,000
 • Прва рунда: €15,000

Мажи и Жени двојки[уреди | уреди извор]

 • Победник: €320,000
 • Вице-првак: €160,000
 • Полуфиналисти: €80,000
 • Четвртфиналисти: €40,000
 • Трета рунда: €22,000
 • Втора рунда: €11,000
 • Прва рунда: €7,500

Мешани двојки[уреди | уреди извор]

 • Победник: €100,000
 • Вице-првак: €50,000
 • Полуфиналисти: €25,000
 • Четвртфиналисти: €13,000
 • Втора рунда: €7,000
 • Прва рунда: €3,500

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Official Site of the French Open“. Association of Tennis Professionals. Посетено на 22 април 2010.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Kim Clijsters, Nikolay Davydenko Withdraw from French Open“. Посетено на 2010-04-14.
 3. „Simon out of French Open, Kunitsyn in“. Yahoo Sports. Архивирано од изворникот на 2010-05-23. Посетено на 2010-04-18.
 4. „Karlovic withdraws from French Open“. Yahoo Sports. Архивирано од изворникот на 2010-05-23. Посетено на 2010-04-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Претходник
2010 Аустралијан Опен
Гренд Слем Наследник
2010 Вимблдон