Бенјамин Бекер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бенјамин Бекер

Бенјамин Бекер на Вимблдону 2015.Бенјамин Бекер на Вимблдон 2015.


Професионална кариера:

2005–2017
Прекар Бени
Држава  Германија
Престој Далас, Тексас, САД
Датум на раѓање (1981-06-16)16 јуни 1981.(37 г.)
Место на раѓање Мерциг, Зарланд, Западна Германија
Висина 1,78
Маса 72
Игра Десна рака дворачен бекхенд
Заработка 4.399.584 $
Тренер Андреј Павел
АТП профил
Поединечно
Победи—порази: 153–220
Освоени турнири: 1 (9 челенџери, 4 фјучерса)
Изгубени финалиња: 2
Најдобар пласман: Бр. 35 (27 октомври 2014)

Бенјамин Бекер (германски: Benjamin Becker; 26 јуни 1981 во Мерциг, Сар, Западна Германија) бил поранешен германски тенисер . Неговата најдобра позиција на списокот на АТП е 35. место во поединечна конкуренција.

АТП финале[уреди | уреди извор]

Поединечни: 3 (1-2)[уреди | уреди извор]

Легенда
Гренд слепи турнири (0-0)
Финале сезона првенство (0-0)
АТП Мастерс 1000 (0-0)
АТП 500 (0-0)
АТП 250 (1-2)
Финале на подиумот
Тешко (0-1)
Земја (0-0)
Трева (1-1)
Финале по локација
Отворено (1-1)
Затворено (0-1)
Исход Br. Датум Турнир Поставата Противник Резултатот
Финалист 1. 30 септември 2007 година Бангкок, Тајланд Тешко (г)
Дмитриј Турсунов 
2-6, 1-6
Победник 1. 20 јуни 2009 година Хертогенбос, Холандија Трева Ремон Слујтер 7-5, 6-3
Финалист 2. 21 јуни 2014 година Хертогенбос, Холандија Трева Роберто Баутиста Агут 6-2, 6-7 (2-7), 4-6

Двојки: 2 (0-2)[уреди | уреди извор]

Легенда
Гренд Слен турнири (0-0)
Финална сезона на првенство (0-0)
АТП Мастерс 1000 (0-0)
АТП 500 (0-0)
АТП 250 (0-2)
Финале на подиумот
Тврда (0-2)
Згура (0-0)
Трева (0-0)
Финале по локација
Отвори (0-1)
Хол (0-1)
Исход Br. Датум Турнир Поставата Партнер Противници Резултатот
Финалист 1. 2 август 2009 година Лос Анџелес, САД Тврда Френк Мозер Боб Брајан</br> Мајк Брајан
4-6, 6-7 (2-7)
Финалист 2. 14 февруари 2010 година Сан Хозе, САД Тврда (г) Леонардо Мајер Марди Фиш</br>Сем Квери
6-7 (3-7), 5-7

Надворешни врски[уреди | уреди извор]