АТП 500

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

АТП 500 е треторангирана серија на АТП, после четирите Гренд Слем турнири и деветте турнири од АТП Мастерс 1000 серијата. Серијата претходно била позната како Гран при супер серија и АТП меѓународна златна серија. Оваа серија вклучува 13 турнири. Бројот 500 означува дека победникот добива 500 бодови. Турнирите имаат различна жрепка во поединечна конкуренција и може да има 32, 48 или 56 тенисери а во двојки 16 или 24. Најдобрите тенисери мораат да изиграат четири АТП 500 турнири во сезоната, вклучувајќи и еден турнир после Отвореното првенство на САД.

Турнири[уреди | уреди извор]

Моментални турнири[уреди | уреди извор]

Турнир Држава Место Основан Подлога Ждреб Последен победник Парична добивка
Отворено првенство на Ротердам  Холандија Ротердам 1972 Тврда (сала) 32 Швајцарија Станислас Вавринка 1,267,875 евра
Отворено првенство на Рио де Жанеиро  Бразил Рио де Жанеиро 2014 Земја 32 Шпанија Давид Ферер 1,500,000 долари[1]
Отворено првенство на Мексико  Мексико Акапулко 1993 Тврда 32 Шпанија Давид Ферер 1,212,750 долари
Тениско првенство на Дубаи  ОАР Дубаи 1993 Тврда 32 Швајцарија Роџер Федерер 1,785,500 долари
Отворено првенство на Барселона  Шпанија Барселона 1953 Земја 48 Јапонија Кеј Нишикори 1,708,875 евра
Отворено првенство на Хале  Германија Хале 1993 Трева 32 Швајцарија Роџер Федерер 1,575,000 евра
Квинс Клуб Првенство  Англија Лондон 1890 Трева 32 Обединето Кралство Енди Мари 1,574,640 евра
Отворено првенство на Германија  Германија Хамбург 1892 Земја 48 Шпанија Рафаел Надал 1,102,500 евра
Отворено првенство на Вашингтон  САД Вашингтон 1969 Тврда 48 Јапонија Кеј Нишикори 1,295,790 долари
Отворено првенство на Кина Народна Република Кина НР Кина Пекинг 1993 Тврда 32 Србија Новак Ѓоковиќ 2,315,250 долари
Отворено првенство на Јапонија Flag of Japan.svg Јапонија Токио 1972 Тврда 32 Јапонија Кеј Нишикори 1,297,000 долари
Отворено првенство на Виена[2]  Австрија Виена 1974 Тврда (сала) 32 Обединето Кралство Енди Мари
2,400,000 евра[3]
АТП Базел  Швајцарија Базел 1970 Тврда (сала) 32 Швајцарија Роџер Федерер 1,445,835 евра

Претходни турнири[уреди | уреди извор]

Турнир Држава Место Основан Подлога Ждреб Последен победник Последно издание
Отворено првенство на Мемфис  САД Мемфис 1898 Тврда (сала) 32 Јапонија Кеј Нишикори 2013
Отворено првенство на Валенсија  Шпанија Валенсија 2003 Тврда (сала) 32 Обединето Кралство Енди Мари 2014

АТП бодови[уреди | уреди извор]

Конкуренција П Ф ПФ ЧФ 2. коло 1. коло Q Q2 Q1
Поединечно[4] 500 300 180 90 45 0 20 10 0
Двојки[4] 0 Н/П Н/П Н/П Н/П

Победници (од 2009)[уреди | уреди извор]

Поединечно

Титули #
1. Србија Новак Ѓоковиќ 10
2. Швајцарија Роџер Федерер 8
Шпанија Рафаел Надал 8
4. Шпанија Давид Ферер 7
5. Аргентина Хуан Мартин дел Потро 6
Јапонија Кеј Нишикори 6
7. Обединето Кралство Енди Мари 5
8. Чешка Томаш Бердих 2
САД Енди Родик 2
Шведска Робин Седерлинг 2

Двојки

Титули #
1. Србија Ненад Зимоњиќ 13
2. Канада Даниел Нестор 9
3. САД Боб Брајан 7
САД Мајк Брајан 7
5. Франција Микаел Лодра 6
Романија Хорија Текау 6
7. Австрија Александар Пеја 5
Холандија Жан-Жилијен Ројер 5
9. Шпанија Дивид Мареро 4
Бразил Бруно Соарес 4
Индија Рохан Бопана 4

^ Активните играчи се напишани со задебелени букви.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.atpworldtour.com/News/Tennis/2013/09/38/Nadal-To-Play-Rio-Open.aspx
  2. http://www.atpworldtour.com/News/Tennis/2015/04/17/Vienna-ATP-World-Tour-500-Event.aspx
  3. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-06-15. Посетено на 2015-09-16.
  4. 4,0 4,1 „Rankings explained“. atpworldtour.com. Посетено на 25 February 2013.