Прејди на содржината

АТП Ротердам 2024 – поединечно

Од Википедија — слободната енциклопедија
поединечно
АТП Ротердам 2024
Финале
ШампионИталија Јаник Синер
ФиналистАвстралија Алекс де Минор
Резултат7–5, 6–4
Детали
Жреб32 (4Q / 3WC)
Носители8
Конкуренции
поединечно двојки
← 2023 · АТП Ротердам · 2025 →

АТП Ротердам 2024 – поединечно - бил тениски турнир во поединечна конкуренција од АТП серијата 500 кој се одиграл во Ротердам, Холандија, како дел од тениската сезона 2024.

Турнирот се одиграл од 12 до 18 февруари 2024.

Во финалето на ова издание, Јаник Синер го победил Алекс де Минор со 7–5, 6–4, со што ја освоил својата прва титула во Ротердам и вкупно 12-та АТП титула во кариерата. За него, исто така, ова била втора титула во 2024 година, по освојувањето на Отвореното тениско првенство на Австралија, со што ја продолжил својата непобедливост во годината со учинок од 12-0.

Носители

[уреди | уреди извор]
 1. Италија Јаник Синер (победник)
 2. Андреј Рубљов
 3. Данска Холгер Руне
 4. Полска Хуберт Хуркач
 5. Австралија Алекс де Минор
 6. Бугарија Григор Димитров
 7. Франција Иго Умбер
 8. Казахстан Александер Бублик
Легенда

 • -w/o- = предавање пред натпреварот
  (англиски: Walkover)
 • -r- = предавање во текот на натпреварот
  (англиски: Retired)
 • -d- = дисквалификација во текот на натпреварот
  (англиски: Defaulted)

Завршница на турнирот

[уреди | уреди извор]
Полуфинале Финале
          
1 Италија Јаник Синер 6 6
Холандија Талон Грикспор 2 4
1 Италија Јаник Синер 7 6
5 Австралија Алекс де Минор 5 4
6 Бугарија Григор Димитров 4 3
5 Австралија Алекс де Минор 6 6

Горна половина на жребот

[уреди | уреди извор]
Прво коло Второ коло Четвртфинале Полуфинале
1 Италија Ј Синер 6 6
Холандија Б ван де Зандшулп 3 3 1 Италија Ј Синер 6 3 6
Q Канада Д Шаповалов 64 65 WC Франција Г Монфис 3 6 3
WC Франција Г Монфис 77 77 1 Италија Ј Синер 77 1
PR Канада М Раониќ 77 6 PR Канада М Раониќ пред. 64 1
WC Холандија Ј де Јонг 65 4 PR Канада М Раониќ 6 6
Хрватска Б Ќориќ 3 4 8 Казахстан А Бублик 4 4
8 Казахстан А Бублик 6 6 1 Италија Ј Синер 6 6
4 Полска Х Хуркач 6 69 711 Холандија Т Грикспор 2 4
Чешка Ј Лехечка 3 711 69 4 Полска Х Хуркач 77 65 64
Холандија Т Грикспор 3 79 77 Холандија Т Грикспор 65 77 77
Италија Л Музети 6 67 63 Холандија Т Грикспор 7 77
Шпанија А Давидович Фокина 6 65 64 Финска Е Русувуори 5 64
Германија Ј-Л Штруф 4 77 77 Германија Ј-Л Штруф 3 3
Финска Е Русувуори 77 4 6 Финска Е Русувуори 6 6
7 Франција И Умбер 65 6 3

Долна половина на жребот

[уреди | уреди извор]
Прво коло Второ коло Четвртфинале Полуфинале
6 Бугарија Г Димитров 77 6
Италија Л Сонего 64 3 6 Бугарија Г Димитров
Унгарија Ф Марошан 65 1 Унгарија М Фучович
Унгарија М Фучович 77 6 6 Бугарија Г Димитров 77 3 6
Кина Ж Жанг 6 4 3 Казахстан А Шевченко 62 6 4
Казахстан А Шевченко 4 6 6 Казахстан А Шевченко
Р Сафиулин 4 6 1 3 Данска Х Руне
3 Данска Х Руне 6 2 6 6 Бугарија Г Димитров 4 3
5 Австралија А де Минор 6 6 5 Австралија А де Минор 6 6
САД С Корда 4 3 5 Австралија А де Минор 6 6
WC Хрватска Д Прижмиќ 4 714 1 Q Белгија Д Гофан 3 1
Q Белгија Д Гофан 6 612 6 5 Австралија А де Минор 77 4 6
Q САД М Креси 63 68 2 А Рубљов 65 6 3
Канада Ф Оже-Алијасим 77 710 Канада Ф Оже-Алијасим 6 66 5
Q Белгија З Бергс 5 3 2 А Рубљов 3 78 7
2 А Рубљов 7 6