Феликс Оже-Алијасим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Феликс Оже-Алијасим
Félix Auger-Aliassime
Феликс Оже-Алиасим во 2019 година
Земја Канада
Место на живеењеМонте Карло, Монако
Роден на8 август 2000.(2000-08-08)(23 г.)[1]
Роден воМонтреал, Квебек, Канада
Спорт Тенис
Висина&100000000000001930000001,93 м[1]
Професионалец2017
Игра сосо десна рака (дворачен хендбек)
Тренер(и)Гијом Маркс
Фредерик Фонтан
Тони Надал
ЗаработкаUS$ 11,440,621[2]
Поединечно
Победи-порази181-121
Титули5
Највисок пласманБр. 6 (7 ноември 2022)
Сегашен пласманБр. 9 (23 октомври 2023)[3]
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан ОпенQF (2022)
Ролан Гарос1R (2020, 2021)
ВимблдонQF (2021)
УС ОпенSF (2021)
Во двојки
Победи-порази26-30
Титули1
Највисок пласманБр. 60 (1 ноември 2021)
Сегашен пласманБр. 198 (23 октомври 2023)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен1R (2021)
Ажурирано на: 29 мај 2021.

Феликс Оже-Алијасим (француски: Félix Auger-Aliassime; роден на 8 август 2000, Монтреал) — канадски професионален тенисер. Тој е најмладиот играч рангиран меѓу најдобрите 20 од страна на Асоцијацијата на тениски професионалци (АТП), а највисок пласман во кариерата му е 9. место, кое го достигнал на 10 јануари 2022. Има освоено пет титули во поеднинечна конкуренција и во двојки.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


  • Наводи[уреди | уреди извор]

    1. 1,0 1,1 „Felix Auger-Aliassime“. ATP World Tour. Посетено на 6 мај 2019.
    2. „ATP Prize Money Leaders“ (PDF).
    3. „ATP Rankings“. Посетено на 28 октомври 2020.