Отворено првенство на Австралија (2013)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Отворено првенство на Австралија 2013
Датум:   14–27 јануари
Издание:   101-во
Категорија:   Гренд слем (ИТФ)
Локација:   Мелбурн, Викторија, Австралија
Шампиони
Мажи поединечно
Србија Новак Ѓоковиќ
Жени поединечно
Белорусија Викторија Азаренка
Мажи двојки
САД Боб Брајан / САД Мајк Брајан
Жени двојки
Италија Сара Ерани / Италија Роберта Винчи
Мешано Дабл
Австралија Јармила Гајдошова / Австралија Мејтју Ебден
Отворено првенство на Австралија
 < 2012 2014 > 

Отвореното првенство на Австралија 2013 е тениски турнир кој се одржа во Мелбурн Парк во Мелбурн, Австралија од 14 до 27 јануари 2013.[1] Тоа е 101-во издание на Отвореното првенство на Австралија, и прв гренд слем турнир во годината.

Турнир[уреди | уреди извор]

Отвореното првенство на Австралија ќе се одржи во Мелбурн Парк од 14 до 27 јануари, и ќе биде 101-во издание на турнирот. Во поединечна конкуренција титулите ќе ги бранат Новак Ѓоковиќ во машка конкуренција и Викторија Азаренка во женска конкуренција.

Бодови и награден фонд[уреди | уреди извор]

Поделба на бодовите[уреди | уреди извор]

Подолу е серија од табели за секоја од натпреварувањата, прикажувајќи ги можните бодови во секое натпреварување.

Бодување за сениорите[уреди | уреди извор]

Натпреварување Победник Финалист Полуфиналист Четвртфиналист Топ 16 Топ 32 Топ 64 Топ 128 Квал Квал3 Квал2 Квал1
Мажи поединечно 2000 1200 720 360 180 90 45 10 25 16 8 0
Мажи двојки 0
Жени поединечно 1400 900 500 280 160 100 5 60 50 40 2
Жени двојки 5

Бодување за јуниорите[уреди | уреди извор]

Натпреварување Победник Финалист Полуфиналист Четвртфиналист Топ 16 Топ 32 Квал Квал3
Јуниори поедничено 250 180 120 80 50 30 25 20
Јуниорки поединечно
Јуниори двојки 180 120 80 50 30 -
Јуниорки двојки

Награден фонд[уреди | уреди извор]

На Отвореното првенство на Австралија 2013 ќе има значителен пораст на паричниот фонд во споредба со претходните години, и паричниот износ кој ќе биде поделен за сите играчи ќе изнесува 30 милиони австралиски долари, со што турнирот ќе стане најплатен турнир на сите времиња. Ова е резултат на состанокот на АТП играчите, примарно фокусирајќи се на парите што ќе ги заработат играчите кои ќе бидат елиминирани во првите рунди.[2] Сите парични награди се во Австралиски долари (AUD).

Натпреварување Победник Финалист Полуфиналист Четвртфиналист Топ 16 Топ 32 Топ 64 Топ 128 Квал3 Квал2 Квал1
Поединечно $2,430,000 $1,215,000 $500,000 $250,000 $125,000 $71,000 $45,500 $27,600 $13,120 $6,560 $3,280
Двојки* $475,000 $237,500 $118,750 $60,000 $33,500 $19,500 $12,500
Мешани парови * $135,500 $67,500 $33,900 $15,500 $7,800 $3,800

* за тим

Поединечно[уреди | уреди извор]

Мажи поединечно

Жени поединечно

Преглед ден по ден[уреди | уреди извор]

Ден 1 (14 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Род Лејвер Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно прво коло Русија Марија Шарапова [2] Русија Олга Пучкова 6–0, 6–0
Жени поединечно прво коло Австралија Саманта Стосур [9] Чанг Каи-Чен 7–6(7–3), 6–3
Мажи поединечно прво коло Србија Новак Ѓоковиќ [1] Франција Пол-Анри Матје 6–2, 6–4, 7–5
Жени поединечно прво коло Србија Јанко Типсаревиќ [8] Австралија Лејтон Хјуит 7–6(7–4), 7–5, 6–3
Жени поединечно прво коло Србија Ана Ивановиќ [13] Унгарија Мелинда Чинк 6–2, 6–1
Натпревари на Хајсенс Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно прво коло САД Венус Вилијамс [25] Казахстан Галина Воскобоева 6–1, 6–0
Мажи поединечно прво коло Шпанија Фернандо Вердаско [22] Белгија Давид Гофан 6–3, 3–6, 4–6, 6–3, 6–4
Жени поединечно прво коло Словачка Доминика Цибулкова [15] Австралија Ешли Барти [ВК] 3–6, 6–0, 6–1
Мажи поединечно прво коло Шпанија Давид Ферер [4] Белгија Оливер Рохус 6–3, 6–4, 6–2
Натпревари на Маргарет Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно прво коло Кина Ли На [6] Казахстан Сесил Каратанчева 6–1, 6–3
Жени поединечно прво коло Полска Агнешка Радванска [4] Австралија Бојана Бобушиќ [ВК] 7–5, 6–0
Мажи поединечно прво коло Русија Михаил Јужни [23] Австралија Метју Ебден 4–6, 6–7(0–7), 6–2, 7–6(7–4), 6–3
Жени поединечно прво коло САД Медисон Кејс [ВК] Австралија Кејси Делаква 6–4, 7–6(7–0)
Мажи поединечно прво коло Кипар Маркос Багдатис [28] Шпанија Алберт Рамос 6–7(0–7), 7–6(7–4), 6–4, 3–6, 6–3
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари
Натпреварите започнуваат во 11:00, Ноќните натпревари не започнуваат пред 19:00

Ден 2 (15 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Род Лејвер Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Мажи поединечно прво коло Обединето Кралство Енди Мареј [3] Холандија Робин Хасе 6–3, 6–1, 6–3
Жени поединечно прво коло Белорусија Викторија Азаренка [1] Романија Моника Никулеску 6–1, 6–4
Мажи поединечно прво коло Швајцарија Рожер Федерер [2] Франција Беноа Паире 6–2, 6–4, 6–1
Мажи поединечно прво коло Австралија Бернард Томиќ Аргентина Леонардо Мајер 6–3, 6–2, 6–3
Жени поединечно прво коло Белгија Јанина Викмајер [20] Австралија Јармила Гајдошова [ВК] 6–1, 7–5
Натпревари на Хајсенс Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно прво коло Данска Каролина Возњацки [10] Германија Сабине Лизики 2–6, 6–3, 6–3
Жени поединечно прво коло САД Серена Вилијамс [3] Романија Едина Галовиц-Хол 6–0, 6–0
Мажи поединечно прво коло Франција Жо-Вилфрид Цонга [7] Франција Микаел Лодра 6–4, 7–5, 6–2
Мажи поединечно прво коло Аргентина Хуан Мартин дел Потро [6] Франција Адријан Манарино [Q] 6–1, 6–2, 6–2
Натпревари на Маргарет Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно прво коло Шпанија Карла Суарез Наваро Италија Сара Ерани [7] 6–4, 6–4
Жени поединечно прво коло Чешка Петра Квитова [8] Италија Франческа Скијавоне 6–4, 2–6, 6–2
Жени поединечно прво коло САД Слоан Стифенс [29] Романија Симона Халеп 6–1, 6–1
Мажи поединечно прво коло Хрватска Марин Чилиќ [12] Австралија Маринко Матошевиќ 6–4, 7–5, 6–2
Мажи поединечно прво коло Франција Гаел Монфилс Украина Александар Долгополов [18] 6–7(7–9), 7–6(7–4), 6–3, 6–3
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари
Натпреварите започнуваат во 11:00, Ноќните натпревари не започнуваат пред 19:00

Ден 3 (16 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Род Лејвер Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно второ коло Полска Агњешка Радвањска [4] Романија Ирина-Камелија Бегу 6–3, 6–3
Мажи поединечно второ коло Чешка Томаш Бердих [5] Франција Гиљом Руфин 6–2, 6–2, 6–4
Жени поединечно второ коло Кина Жи Женг Австралија Саманта Стосур [9] 6–4, 1–6, 7–5
Жени поединечно второ коло САД Венус Вилијамс [25] Франција Ализе Корне 6–3, 6–3
Мажи поединечно второ коло Србија Новак Ѓоковиќ [1] САД Рајан Харисон 6–1, 6–2, 6–3
Натпревари на Хајсенс Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Мажи поединечно второ коло Шпанија Николас Алмагро [10] Шпанија Даниел Химено-Травер 6–4, 6–1, 6–2
Жени поединечно второ коло Кина Ли На [6] Белорусија Олга Говорцова 6–2, 7–5
Мажи поединечно второ коло Кипар Маркос Багдатис [28] Јапонија Тацума Ито 3–6, 6–3, 6–2, 6–2
Жени поединечно второ коло Русија Марија Шарапова [2] Јапонија Мисаки Дои 6–0, 6–0
Натпревари на Маргарет Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно второ коло Германија Анжелик Кербер [5] Чешка Луси Храдецка 6–3, 6–1
Жени поединечно второ коло Германија Јулија Гергес [18] Швајцарија Ромина Опранди 6–3, 6–2
Мажи поединечно второ коло Шпанија Давид Ферер [4] САД Тим Смичек [LL] 6–0, 7–5, 4–6, 6–3
Жени поединечно второ коло Србија Ана Ивановиќ [13] Чан Јунг-Јан [Q] 7–5, 1–6, 6–4
Мажи поединечно второ коло Шпанија Фернандо Вердаско [22] Белгија Ксавиер Малис 6–1, 6–3, 6–2
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари
Натпреварите започнуваат во 11:00, Ноќните натпревари не започнуваат пред 19:00

Ден 4 (17 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Род Лејвер Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно второ коло Белорусија Викторија Азаренка [1] Грција Елени Данилиду 6–1, 6–0
Жени поединечно второ коло САД Серена Вилијамс [3] Шпанија Габрине Мугуруза 6–2, 6–0
Мажи поединечно второ коло Австралија Бернард Томиќ Германија Даниел Брендс [Q] 6–7(4–7), 7–5, 7–6(7–3), 7–6(10–8)
Мажи поединечно второ коло Швајцарија Рожер Федерер [2] Русија Николај Давиденко 6–3, 6–4, 6–4
Жени поединечно второ коло Обединето Кралство Лаура Робсон Чешка Петра Квитова [8] 2–6, 6–3, 11–9
Натпревари на Хајсенс Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно второ коло Русија Марија Кириленко [14] Кина Пенг Шуаи 7–5, 6–2
Мажи поединечно второ коло Обединето Кралство Енди Мареј [3] Португалија Жоао Соуза 6–2, 6–2, 6–4
Жени поединечно второ коло Данска Каролина Возњацки [10] Хрватска Дона Векиќ 6–1, 6–4
Мажи поединечно второ коло Франција Гаел Монфилс Лу Јен-Хсун 7–6(7–5), 4–6, 0–6, 6–1, 8–6
Натпревари на Маргарет Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Мажи поединечно второ коло Франција Жо-Вилфрид Цонга [7] Јапонија Го Соеда 6–3, 7–6(7–1), 6–3
Жени поединечно второ коло Русија Светлана Кузнецова Су-Веј Ксије [26] 6–2, 6–1
Мажи поединечно второ коло Аргентина Хуан Мартин дел Потро [6] Германија Бенџамин Бекер 6–2, 6–4, 6–2
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари
Натпреварите започнуваат во 11:00, Ноќните натпревари не започнуваат пред 19:00

Ден 5 (18 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Род Лејвер Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно трето коло Германија Анжелик Кербер [5] САД Медисон Кејс [ВК] 6–2, 7–5
Жени поединечно трето коло Кина Ли На [6] Романија Сорана Кирстеа [27] 6–4, 6–1
Мажи поединечно трето коло Србија Новак Ѓоковиќ [1] Чешка Радек Штепанек [31] 6–4, 6–3, 7–5
Жени поединечно трето коло Русија Марија Шарапова [2] САД Венус Вилијамс [25] 6–1, 6–3
Мажи поединечно трето коло Шпанија Давид Ферер [4] Кипар Маркос Багдатис [28] 6–4, 6–2, 6–3
Натпревари на Хајсенс Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно трето коло Полска Агњешка Радвањска [4] Обединето Кралство Хедер Вотсон 6–3, 6–1
Жени поединечно трето коло Србија Ана Ивановиќ [13] Србија Јелена Јанковиќ [22] 7–5, 6–3
Мажи поединечно трето коло Јужна Африка Кевин Андерсон Шпанија Фернандо Вердаско [22] 4–6, 6–3, 4–6, 7–6(7–4), 6–2
Мажи поединечно трето коло Чешка Томаш Бердих [5] Австрија Јирген Мелцер [26] 6–3, 6–2, 6–2
Натпревари на Маргарет Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно трето коло Русија Екатерина Макарова [19] Франција Марион Бартоли [11] 6–7(4–7), 6–3, 6–4
Мажи поединечно трето коло Србија Јанко Типсаревиќ [8] Франција Жулиен Бенето [32] 3–6, 6–4, 2–6, 6–4, 6–3
Мажи поединечно трето коло Швајцарија Станислас Вавринка [15] САД Сем Квери [20] 7–6(8–6), 7–5, 6–4
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари
Натпреварите започнуваат во 11:00, Ноќните натпревари не започнуваат пред 19:00

Ден 6 (19 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Род Лејвер Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно трето коло Белорусија Викторија Азаренка [1] САД Џејми Хемптон 6–4, 4–6, 6–2
Жени поединечно трето коло САД Серена Вилијамс [3] Јапонија Ајуми Морита 6–1, 6–3
Мажи поединечно трето коло Обединето Кралство Енди Мареј [3] Литванија Ричардас Беранкис [Q] 6–3, 6–4, 7–5
Мажи поединечно трето коло Швајцарија Рожер Федерер [2] Австралија Бернард Томиќ 6–4, 7–6(7–5), 6–1
Натпревари на Хајсенс Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно трето коло Русија Марија Кириленко [14] Белгија Јанина Викмајер [20] 7–6(7–4), 6–3
Мажи поединечно трето коло Франција Џереми Чарди Аргентина Хуан Мартин дел Потро [6] 6–3, 6–3, 6–7(3–7), 3–6, 6–3
Жени поединечно трето коло Данска Каролина Возњацки [10] Украина Лесија Цуренко [Q] 6–4, 6–3
Мажи поединечно трето коло Франција Жил Симон [14] Франција Гаел Монфилс 6–4, 6–4, 4–6, 1–6, 8–6
Натпревари на Маргарет Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно трето коло Русија Елена Веснина Италија Роберта Винчи [16] 4–6, 7–6(7–4), 6–4
Мажи поединечно трето коло Франција Жо-Вилфрид Цонга [7] Словенија Блаж Кавчиќ 6–2, 6–1, 6–4
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари
Натпреварите започнуваат во 11:00, Ноќните натпревари не започнуваат пред 19:00

Ден 7 (20 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Род Лејвер Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно четврто коло Русија Екатерина Макарова [19] Германија Анжелик Кербер [5] 7–5, 6–4
Мажи поединечно четврто коло Шпанија Давид Ферер [4] Јапонија Кеј Нишикори [16] 6–2, 6–1, 6–4
Жени поединечно четврто коло Русија Марија Шарапова [2] Белгија Кирстен Флипкенс 6–1, 6–0
Жени поединечно четврто коло Полска Агњешка Радвањска [4] Србија Ана Ивановиќ [13] 6–2, 6–4
Мажи поединечно четврто коло Србија Новак Ѓоковиќ [1] Швајцарија Станислас Вавринка [15] 1–6, 7–5, 6–4, 6–7(5–7), 12–10
Натпревари на Хајсенс Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Мажи поединечно четврто коло Шпанија Николас Алмагро [10] Србија Јанко Типсаревиќ [8] 6–2, 5–1 предадено
Жени поединечно четврто коло Кина Ли На [6] Германија Јулија Гергес [18] 7–6(8–6), 6–1
Натпревари на Маргарет Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Мажи поединечно четврто коло Чешка Томаш Бердих [5] Јужна Африка Кевин Андерсон 6–3, 6–2, 7–6(15–13)
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари
Натпреварите започнуваат во 11:00, Ноќните натпревари не започнуваат пред 19:00

Ден 8 (21 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Род Лејвер Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно четврто коло Русија Светлана Кузнецова Данска Каролина Возњацки [10] 6–2, 2–6, 7–5
Жени поединечно четврто коло Белорусија Викторија Азаренка [1] Русија Елена Веснина 6–1, 6–1
Мажи поединечно четврто коло Франција Жо-Вилфрид Цонга [7] Франција Ришар Гаске [9] 6–4, 3–6, 6–3, 6–2
Жени поединечно четврто коло САД Серена Вилијамс [3] Русија Марија Кириленко [14] 6–2, 6–0
Мажи поединечно четврто коло Швајцарија Рожер Федерер [2] Канада Милош Раониќ [13] 6–4, 7–6(7–4), 6–2
Натпревари на Хајсенс Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Мажи поединечно четврто коло Франција Џереми Чарди Италија Андреас Сепи [21] 5–7, 6–3, 6–2, 6–2
Жени поединечно четврто коло САД Слоан Стивенс [29] Србија Бојана Јовановски 6–1, 3–6, 7–5
Мажи поединечно четврто коло Обединето Кралство Енди Мареј [3] Франција Жил Симон [14] 6–3, 6–1, 6–3
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари
Натпреварите започнуваат во 11:00, Ноќните натпревари не започнуваат пред 19:30

Ден 9 (22 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Род Лејвер Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно четврфинале Кина Ли На [6] Полска Агњешка Радвањска [4] 7–5, 6–3
Мажи поединечно четврфинале Шпанија Давид Ферер [4] Шпанија Николас Алмагро [10] 4–6, 4–6, 7–5, 7–6(7–4), 6–2
Жени поединечно четврфинале Русија Марија Шарапова [2] Русија Екатерина Макарова [19] 6–2, 6–2
Мажи поединечно четврфинале Србија Новак Ѓоковиќ [1] Чешка Томаш Бердих [5] 6–1, 4–6, 6–1, 6–4
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари
Натпреварите започнуваат во 11:00, Ноќните натпревари не започнуваат пред 19:30

Ден 10 (23 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Род Лејвер Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно четврфинале Белорусија Викторија Азаренка [1] Русија Светлана Кузнецова 7–5, 6–1
Жени поединечно четврфинале САД Слоан Стивенс [29] САД Серена Вилијамс [3] 3–6, 7–5, 6–4
Мажи поединечно четврфинале Обединето Кралство Енди Мареј [3] Франција Џереми Чарди 6–4, 6–1, 6–2
Мажи поединечно четврфинале Швајцарија Рожер Федерер [2] Франција Жо-Вилфрид Цонга [7] 7–6(7–4), 4–6, 7–6(7–4), 3–6, 6–3
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари
Натпреварите започнуваат во 11:00, Ноќните натпревари не започнуваат пред 19:30

Ден 11 (24 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Род Лејвер Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно полуфинале Кина Ли На [6] Русија Марија Шарапова [2] 6–2, 6–2
Жени поединечно полуфинале Белорусија Викторија Азаренка [1] САД Слоан Стивенс [29] 6–1, 6–4
Мажи поединечно полуфинале Србија Новак Ѓоковиќ [1] Шпанија Давид Ферер [4] 6–2, 6–2, 6–1
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари
Натпреварите започнуваат во 11:00, Ноќните натпревари не започнуваат пред 19:30

Ден 12 (25 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Род Лејвер Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Мажи поединечно полуфинале Обединето Кралство Енди Мареј [3] Швајцарија Рожер Федерер [2] 6–4, 6–7(5–7), 6–3, 6–7(2–7), 6–2
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 13 (26 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Род Лејвер Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Жени поединечно финале Белорусија Викторија Азаренка [1] Кина Ли На [6] 4–6, 6–4, 6–3
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 14 (27 јануари)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Род Лејвер Арена
Конкуренција Победник Поразен Резултат
Мажи поединечно финале Србија Новак Ѓоковиќ [1] Обединето Кралство Енди Мареј [3] 6–7(2–7), 7–6(7–3), 6–3, 6–2
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Шампиони[уреди | уреди извор]

Сениори[уреди | уреди извор]

Мажи поединечно[уреди | уреди извор]

Србија Новак Ѓоковиќ против Обединето Кралство Енди Мареј 6–7(7–2), 7–6(7–3), 6–3, 6–2

Жени поединечно[уреди | уреди извор]

Белорусија Викторија Азаренка против Кина Ли На 4–6, 6–4, 6–3

Мажи двојки[уреди | уреди извор]

САД Боб Брајан / САД Мајк Брајан против Холандија Робин Хасе / Холандија Игор Сијслинг 6–3, 6–4

Жени двојки[уреди | уреди извор]

Италија Сара Ерани / Италија Роберта Винчи против Австралија Ешли Берти / Австралија Кејси Делаква 6–2, 3–6, 6–2

Мешани двојки[уреди | уреди извор]

Австралија Јармила Гајдошова / Австралија Метју Ебден против Чешка Луси Храдецка / Чешка Франтишек Чермак 6–3, 7–5

Јуниори[уреди | уреди извор]

Јуниори поединечно[уреди | уреди извор]

Австралија Ник Киргиос против Австралија Танасиј Кокинакис 7–6(7–4), 6–3

Јуниорки поединечно[уреди | уреди извор]

Хрватска Ана Коњух против Чешка Катерина Синиакова 6–3, 6–4

Јуниори двојки[уреди | уреди извор]

Австралија Џеј Андријиќ / Австралија Бредли Мусли против Германија Максимилијан Мартерер / Австрија Лукас Мидлер 6–3, 7–6(7–3)

Јуниорки двојки[уреди | уреди извор]

Хрватска Ана Коњух / Канада Керол Жао против Украина Олександра Корашвили / Чешка Барбора Крејчикова 5–7, 6–4, [10–7]

Список на носители[уреди | уреди извор]

Списокот на носители и ранкингот се од 7 јануари 2013 и бодовите се од 14 јануари 2013.

Мажи поединечно[уреди | уреди извор]

Носител Ранг[13] Играч Бодови[13]
Бранени
бодови
Освоени бодови Нови бодови Статус
1 1 Србија Новак Ѓоковиќ
12,920
2,000
2,000
12,920
Шампион, победник против Обединето Кралство Енди Мареј [3]
2 2 Швајцарија Рожер Федерер
10,265
720
720
10,265
Полуфинале загубил од Обединето Кралство Енди Мареј [3]
3 3 Обединето Кралство Енди Мареј
8,000
720
1,200
8,480
Финалист, загубил од Србија Новак Ѓоковиќ [1]
4 5 Шпанија Давид Ферер
6,505
360
720
6,865
Полуфинале загубил од Србија Новак Ѓоковиќ [1]
5 6 Чешка Томаш Бердих
4,680
360
360
4,680
Четвртфинале загубил од Србија Новак Ѓоковиќ [1]
6 7 Аргентина Хуан Мартин дел Потро
4,480
360
90
4,210
Трето коло загубил од Франција Џереми Чарди
7 8 Франција Жо-Вилфрид Цонга
3,375
180
360
3,555
Четвртфинале загубил од Швајцарија Рожер Федерер [2]
8 9 Србија Јанко Типсаревиќ
3,090
90
180
3,180
Четврто коло загубил од Шпанија Николас Алмагро [10]
9 10 Франција Ришар Гаске
2,720
180
180
2,720
Четврто коло загубил од Франција Жо-Вилфрид Цонга [7]
10 11 Шпанија Николас Алмагро
2,515
180
360
2,695
Четвртфинале загубил од Шпанија Давид Ферер [4]
11 12 Аргентина Хуан Монако
2,430
10
10
2,430
Прво коло загубил од Русија Андреј Кузнецов
12 14 Хрватска Марин Чилиќ
2,210
0
90
2,300
Трето коло загубил од Италија Андреас Сепи [21]
13 15 Канада Милош Раониќ
2,175
90
180
2,265
Четврто коло загубил од Швајцарија Рожер Федерер [2]
14 16 Франција Жил Симон
2,145
45
180
2,280
Четврто коло загубил од Обединето Кралство Енди Мареј [3]
15 17 Швајцарија Станислас Вавринка
1,900
90
180
1,990
Четврто коло загубил од Србија Новак Ѓоковиќ [1]
16 18 Јапонија Кеј Нишикори
1,870
360
180
1,690
Четврто коло загубил од Шпанија Давид Ферер [4]
17 19 Германија Филип Колшрајбер
1,830
180
90
1,740
Трето коло загубил од Канада Милош Раониќ [13]
18 20 Украина Александар Долгополов
1,750
90
10
1,670
Прво коло загубил од Франција Гаел Монфилс
19 21 Германија Томи Хас
1,720
45
10
1,685
Прво коло загубил од Финска Јарко Ниеминен
20 22 САД Сем Квери
1,650
45
90
1,695
Трето коло загубил од Швајцарија Станислас Вавринка [15]
21 23 Италија Андреас Сепи
1,595
10
180
1,765
Четврто коло загубил од Франција Џереми Чарди
22 24 Шпанија Фернандо Вердаско
1,445
10
90
1,525
Трето коло загубил од Јужна Африка Кевин Андерсон
23 25 Русија Микаил Јужни
1,335
10
45
1,370
Второ коло загубил од Русија Евгениј Донској
24 26 Полска Јержи Јанович
1,299
0
90
1,389
Трето коло загубил од Шпанија Николас Алмагро [10]
25 28 Германија Флоријан Мајер
1,215
0
45
1,260
Второ коло загубил од Литванија Ричардас Беранкис (Q)
26 29 Австрија Јирген Мелцер
1,177
10
90
1,257
Трето коло загубил од Чешка Томаш Бердих [5]
27 30 Словачка Мартин Клижан
1,175
20
10
1,165
Прво коло загубил од Германија Даниел Брендс [Q]
28 31 Кипар Маркос Багдатис
1,115
45
90
1,160
Трето коло загубил од Шпанија Давид Ферер [4]
29 32 Бразил Томаш Белучи
1,112
45
10
1,077
Прво коло загубил од Словенија Блаж Кавчиќ
30 33 Чешка Радек Штепанек
1,110
10
90
1,190
Трето коло загубил од Србија Новак Ѓоковиќ [1]
31 34 Шпанија Марсел Гранољерс
1,125
45
45
1,125
Второ коло загубил од Франција Џереми Чарди
32 35 Франција Жулиен Бенето
1,075
90
90
1,075
Трето коло загубил од Србија Јанко Типсаревиќ [8]
Откажани играчи (мажи поединечно)[уреди | уреди извор]
Ранг Играч Бодови
Бранени бодови
Освоени бодови Нови бодови Откажан поради
4 Шпанија Рафаел Надал
6,600
1,200
0
5,400
Стомачен вирус[14]
13 САД Џон Иснер
2,215
90
0
2,125
Повреда на коленото
27 САД Марди Фиш
1,255
45
0
1,210
Здравствени причини

Жени поединечно[уреди | уреди извор]

Носител Ранг[13] Играч Бодови[13]
Бранени
бодови
Освоени бодови Нови бодови Статус
1 1 Белорусија Викторија Азаренка
10,325
2,000
2,000
10,325
Шампион, победник против Кина Ли На [6]
2 2 Русија Марија Шарапова
10,045
1,400
900
9,545
Полуфинале загубила од Кина Ли На [6]
3 3 САД Серена Вилијамс
9,750
280
500
9,970
Четвртфинале загубила од САД Слоан Стивенс [29]
4 4 Полска Агњешка Радвањска
7,750
500
500
7,750
Четвртфинале загубила од Кина Ли На [6]
5 5 Германија Анжелик Кербер
5,575
160
280
5,695
Четврто коло загубила од Русија Екатерина Макарова [19]
6 6 Кина Ли На
5,135
280
1,400
6,255
Финалист, загубила од Белорусија Викторија Азаренка [1]
7 7 Италија Сара Ерани
5,100
500
5
4,605
Прво коло загубила од Шпанија Карла Суарез Наваро
8 8 Чешка Петра Квитова
5,085
900
100
4,285
Второ коло загубила од Обединето Кралство Лаура Робсон
9 9 Австралија Саманта Стосур
4,135
5
100
4,230
Второ коло загубила од Кина Жи Женг
10 10 Данска Каролина Возњацки
3,765
500
280
3,545
Четврто коло загубила од Русија Светлана Кузнецова
11 11 Франција Марион Бартоли
3,740
160
160
3,740
Трето коло загубила од Русија Екатерина Макарова [19]
12 12 Русија Надија Петрова
3,040
100
5
2,945
Прво коло загубила од Јапонија Кимико Дате Крум
13 13 Србија Ана Ивановиќ
2,841
280
280
2,841
Четврто коло загубила од Полска Агњешка Радвањска [4]
14 14 Русија Марија Кириленко
2,570
160
280
2,690
Четврто коло загубила од САД Серена Вилијамс [3]
15 15 Словачка Доминика Цибулкова
2,695
100
100
2,695
Второ коло загубила од Русија Валерија Савињих [Q]
16 16 Италија Роберта Винчи
2,525
100
160
2,585
Трето коло загубила од Русија Елена Веснина
17 17 Чешка Луси Сафарова
2,065
5
100
2,160
Второ коло загубила од Србија Бојана Јовановски
18 18 Германија Јулија Гергес
1,965
280
280
1,965
Четврто коло загубила од Кина Ли На [6]
19 19 Русија Екатерина Макарова
1,881
500
500
1,881
Четвртфинале загубила од Русија Марија Шарапова [2]
20 20 Белгија Јанина Викмајер
1,680
5
160
1,835
Трето коло загубила од Русија Марија Кириленко [14]
21 21 САД Варвара Лепченко
1,835
60
100
1,870
Второ коло загубила од Русија Елена Веснина
22 22 Србија Јелена Јанковиќ
1,751
280
160
1,631
Трето коло загубила од Србија Ана Ивановиќ [13]
23 23 Чешка Клара Закопалова
1,705
5
100
1,800
Второ коло загубила од Белгија Кирстен Флипкенс
24 24 Русија Анастасија Павличенкова
1,690
100
5
1,595
Прво коло загубила од Украина Лесија Цуренко [Q]
25 25 САД Венус Вилијамс
1,650
0
160
1,810
Трето коло загубила од Русија Марија Шарапова [2]
26 26 Су-Веј Ксије
1,636
40
100
1,696
Второ коло загубила од Русија Светлана Кузнецова
27 27 Романија Сорана Кирстеа
1,565
160
160
1,565
Трето коло загубила од Кина Ли На [6]
28 28 Казахстан Јарослава Шведова
1,583
2
5
1,586
Прво коло загубила од Германија Аника Бек
29 29 САД Слоан Стивенс
1,666
100
900
2,466
Полуфинале загубила од Белорусија Викторија Азаренка [1]
30 30 Австрија Тамира Пашек
1,523
5
100
1,618
Второ коло загубила од САД Медисок Кејс [ВК]
31 31 Полска Урсула Радванска
1,490
100
5
1,395
Прво коло загубила од САД Џејми Хамптон
32 32 Германија Мона Бартел
1,380
160
5
1,170
Прво коло загубила од Казахстан Ксенија Первак

Учесници со вајлд карта[уреди | уреди извор]

Мажи поединечно[уреди | уреди извор]

Жени поединечно[уреди | уреди извор]

Квалификанти[уреди | уреди извор]

Мажи поединечно[уреди | уреди извор]
 1. Белгија Максим Аутом
 2. Обединето Кралство Џејми Бејкер
 3. Белгија Рубен Бемелманс
 4. Литванија Ричардас Беранкис
 5. Русија Алекс Богомолов
 6. Германија Даниел Брендс
 7. Шпанија Арнау Бругес-Дави
 8. САД Стив Џонсон
 9. Франција Адријан Манарино
 10. Шпанија Адријан Менендез
 11. Шпанија Даниел Муњос де ла Нава
 12. САД Рахив Рам
 13. Германија Џилијан Рејстер
 14. Израел Дуди Села
 15. Германија Седрик-Марсел Стебе
 16. Израел Амир Вајнтрауб

Следниве играчи се пласирале во главниот ждреб како среќни губитници:

 1. САД Тим Смичек

Жени поединечно[уреди | уреди извор]
 1. Узбекистан Агул Аманмурадова
 2. Унгарија Грета Арн
 3. Србија Весна Долонц
 4. Русија Вера Душевина
 5. Русија Дарија Гаврилова
 6. Португалија Марија Жоао Келер
 7. Италија Карин Кнап
 8. Тајланд Лаксика Кумхум
 9. Португалија Мишел Ларчер де Брито
 10. Русија Валерија Савинјук
 11. Украина Лесија Цуренко
 12. Чан Јунг-јан

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Australian Open Tickets“. Ticketliquidator.com. Посетено на August 19, 2012.
 2. „Tennis: Australian Open offer record prize money to avert strike“. walesonline.co.uk. Посетено на October 6, 2012.
 3. „Australian Open (d1)“. Austadiums. Посетено на 17 јануари 2013.
 4. „Australian Open (d2)“. Austadiums. Посетено на 17 January 2013.
 5. „Australian Open (d3)“. Austadiums. Посетено на 17 јануари 2013.
 6. „Australian Open (d4)“. Austadiums. Посетено на 17 јануари 2013.
 7. „Australian Open (d5)“. Austadiums. Посетено на 20 јануари 2013.
 8. „Australian Open (d6)“. Austadiums. Посетено на 20 јануари 2013.
 9. „Australian Open (d7)“. Austadiums. Посетено на 20 јануари 2013.
 10. „Australian Open (d8)“. Austadiums. Посетено на 22 јануари 2013.
 11. „Australian Open (d9)“. Austadiums. Посетено на 23 јануари 2013.
 12. „Australian Open (d10)“. Austadiums. Посетено на 23 јануари 2013.
 13. 13,0 13,1 13,2 13,3 „WTA tour notes for week commencing 17 January 2012(PDF)“ (PDF). wtatour.com. Посетено на 25 January 2012.[мртва врска] Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „WTA Points pre“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 14. „Australian Open 2013: Rafael Nadal withdraws due to stomach virus“. Telegraph. 28 December 2012.
 15. „Main Australian Open berth for China's Wu Di“. Australianopen.com. Посетено на October 23, 2012.
 16. „Chinese qualifier wins women's Asian wildcard“. Australianopen.com. Посетено на October 23, 2012.

Распоред Архивирано на 16 јануари 2013 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Отворено првенство на Австралија 2012
Отворено првенство на Австралија Наследник
Отворено првенство на Австралија 2014
Претходник
Отворено првенство на САД 2012
Гренд слем турнири Наследник
Отворено првенство на Франција 2013