Флоријан Мајер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Флоријан Мејер
Florian Mayer
Mayer F. RG13 (4) (9374097145).jpg
Земја  Германија
Место на живеење Бајројт, Германија
Роден на 5 октомври 1983 (1983-10-05) (35 г.)
Роден во Бајројт, Западна Германија
Спорт Tennis pictogram.svg Тенис
Висина &100000000000001900000001,90 м
Професионалец 2001
Игра со десна рака
Заработка $3,504,230
Поединечно
Победи-порази 139–138
Титули 0
Највисок пласман No. 18 (6 јуни 2011)
Моментално место No. 18 (6 јуни 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 3R (2007, 2010)
Ролан Гарос 2R (2004, 2011)
Вимблдон QF (2004)
УС Опен 2R (2004, 2006)
Во двојки
Победи-порази 22–48
Титули 0
Највисок пласман No. 128 (11 јули 2005)
Моментално место No. 133 (6 јуни 2011)
Ажурирано на: 6 јуни 2011.

Флоријан Мејер (германски: Florian Mayer) е германски тенисер, роден на 5 октомври 1983 во Бајројт. Моментално се наоѓа на осумнаесеттото место според АТП листата.