Михаил Јужни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Михаил Јужни
Михаи́л Миха́йлович Ю́жный
Mikhail Youzhny at the 2009 US Open 01.jpg
Земја  Русија
Место на живеење Москва
Роден на јуни 25 1982 (1982-06-25) (36 г.)
Роден во Москва, денеска Русија
Спорт Tennis pictogram.svg Тенис
Висина &100000000000001830000001,83 м
Професионалец 1999
Игра со десна рака
Заработка $8,302,762
Поединечно
Победи-порази 346–249
Титули 7
Највисок пласман No. 8 (28 јануари 2008)
Моментално место No. 17 (25 април 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен QF (2008)
Ролан Гарос QF (2010)
Вимблдон 4R (2001, 2002, 2005, 2007, 2008, 2011)
УС Опен SF (2006, 2010)
Во двојки
Победи-порази 109–126
Титули 8
Највисок пласман No. 43 (11 септември 2006)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 1R (2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 2008, 2009)
Ролан Гарос 3R (2006)
Вимблдон 1R (2004, 2006)
УС Опен QF (2006)
Ажурирано на: 11 април 2011.

Михаил Јужни (руски: Михаи́л Миха́йлович Ю́жный) е руски тенисер, роден на 25 јуни 1982 во Москва. Моментално се наоѓа на седумнаесеттото место според АТП листата.

Професионално со тенис започнал да се натпреварува во 1999 година, кога победил на четири турнира. Негов најголем успех му е полуфиналето од 2006 година на Отвореното првенство на САД.