Жереми Шарди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жереми Шарди
Jeremy Chardy Wimbledon 2012.jpg
Земја  Франција
Место на живеење Лиеж, Белгија
Роден на 12 февруари 1987 (1987-02-12) (31 г.)
Роден во По, Франција
Спорт Tennis pictogram.svg Тенис
Висина &100000000000001880000001,88 м
Професионалец 2006
Игра со • десна рака
• дворачен бекхенд
Заработка $ 3,511,774
Поединечно
Победи-порази 152–150
Титули 1
Највисок пласман Бр. 25 (28 јануари 2013)
Моментално место Бр. 35 (18 август 2014)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен QF (2013)
Ролан Гарос 4R (2008)
Вимблдон 4R (2014)
УС Опен 3R (2012)
Во двојки
Победи-порази 54-76
Титули 2
Највисок пласман Бр. 58 (20 септември 2010)
Моментално место Бр. 77 (15 јули 2013)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 2R (2011)
Ролан Гарос 1R (2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012)
Вимблдон 1R (2008, 2010)
УС Опен 3R (2010)
Ажурирано на: 15 July 2013.

Жереми Шарди (роден на 12 февруари 1987 во По, Франција) е француски тенисер. Најдобро рангиран според АТП листата бил во 2013, кога бил на 25. место.

На Гренд Слем турнирите дебитирал во 2006 година на Отвореното првенство на Франција.