Прејди на содржината

Македонско радио Сат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радио Македонија
Македонско радио Сат
ГрадСкопје
Зона на емитувањеМакедонија Македонија
Честота810 kHz (Овче Поле)
Програма
Јазикмакедонски
МрежаМакедонска радио-телевизија
Сопственичка структура
СопственикМакедонија Македонија
Историја
Основано1970
Технички информации
Регулаторно тело
АВМУ
Врски
Интенет преносplay.mrt.com.mk
Мрежно местоmrt.com.mk


Македонско Радио Сат (познато како Радио Македонија) — радио станица на Македонската радио-телевизија. Радиото се емитува преку среднобрановиот предавател Овче Поле помеѓу 19 и 5 часот секоја вечер на честота од 810 kHz. Исто така, програмата е достапна преку сателит и на мрежното место на МРТ.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Слушај online Архивирано на 8 април 2020 г.