Прејди на содржината

Spikee

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Spikee“ / „Dogman Go Woof“
Сингл од Underworld
Страна Б Dogman Go Woof
Издаден 11 декември 1993
Формат Грамофонска плоча (12"), ЦД
Должина 12:34
Издавачка куќа Junior Boy's Own
Композитор Рик Смит
Карл Хајд
Дарен Емерсон
Продуцент Рик Смит
Карл Хајд
Дарен Емерсон
Хронологија на синглови на Underworld
Rez
(1993)
Spikee“ / „Dogman Go Woof
(1993)
Spoonman
(1993)

Spikee“ — неалбумски сингл од Underworld, издаден во 1993 во Велика Британија. Бил на британските списоци на 63. место една недела од 18 декември 1993. Синглот не бил комерцијално издаден надвор од Британија.

Песни[уреди | уреди извор]

12": JBO / JBO 17 (Британија)[уреди | уреди извор]

 1. „Spikee“ – 12:34 (Хајд/Смит/Емерсон)
 2. „Dogman Go Woof“ – 12:13 (Смит/Emerson)

CD: JBO / JBO 17 CD (Британија)[уреди | уреди извор]

 1. „Spikee“ – 12:34
 2. „Dogman Go Woof“ – 12:13

Белешки[уреди | уреди извор]

 • Dogman Go Woof е компонирана, продуцирана и миксувана од Рик Смит и Дарен Емерсон.
 • Издадена е од Underworld / Sherlock Holmes Music.
 • Насловната е од Third Planet Inc.

Појавувања[уреди | уреди извор]

 • Во 2003, Spikee била издадена на ЦД како дел од антологијата 1992-2002 низ целиот свет.
 • Spikee е на Cyberspace 2 (ЦД-компилација) (1994) во изменета форма.
 • Spikee е на Foundations - Coming Up From the Streets (2ЦД-компилација) (1997)
 • Видео спотот за Spikee, режиран од Грејам Вуд (1993), е на видео компилацијата Kiteless: A Tomato Project, издадена во Британија.
 • Истата верзија на спотот за Spikee исто така е на компилацијата Footwear Repairs by Craftsmen at Competitive Prices, издадена во САД.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]