Bigmouth

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Bigmouth„ / “Eclipse“
Lemoninterupt bigmouth.gif
Сингл од Lemon Interupt
Страна Б Eclipse
Издаден 1992
Формат Грамофонска плоча (12")
Издавачка куќа Junior Boy's Own
Композитор Рик Смит
Карл Хајд
Дарен Емерсон
Продуцент Рик Смит
Карл Хајд
Дарен Емерсон
Хронологија на синглови на Lemon Interupt
Dirty“ / „Minniapolis
(1992)
Bigmouth'“ / „Eclipse
(1992)
Mother Earth“ / „The Hump
(1992)

Bigmouth“ / „Eclipse“ е вториот сингл на Lemon Interupt, подоцна познати како Underworld, издаден во 1992. Песната не успеала да се пласира на британските листи.

Песни[уреди | уреди извор]

12": Junior Boy's Own / JBO12-002 (Британија)[уреди | уреди извор]

 1. „Bigmouth“ - 10:08
 2. „Eclipse“ - 12:49

12": Junior Boy's Own / JBO 002 (Британија) WHITE LABEL TEST PRESSING[уреди | уреди извор]

 1. „Bigmouth“ - 10:08
 2. „Eclipse“ - 12:49

12": Junior Boy's Own / JBO 1005 (Британија)[уреди | уреди извор]

JBO реиздание од 1995

 1. „Bigmouth“
 2. „Dirty“

Белешки[уреди | уреди извор]

 • Сите изданија на Lemon Interupt се продуцирани и миксувани од Underworld.
 • Елементи од „Bigmouth“ биле вклучени во „Dark & Long“.

Појавувања[уреди | уреди извор]

 • Bigmouth“ претходно била достапна само како сингл, додека не бил издадена низ целиот свет во 2003 како дел од антологијата 1992-2002.
 • Bigmouth“ ја има на Progressive House Classics (FIRMCD 01, 1996).
 • Една преработка на „Bigmouth“ ја има на The Journey (Mixmag Free CD, јуни 1998).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]