Pearl's Girl

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Pearl's Girl“
Underworld pearlsGirlUK.jpg
Сингл од Underworld
од албумот 'Second Toughest in the Infants'
Издаден 1996
Формат Грамофонска плоча (12"), ЦД
Издавачка куќа Junior Boy's Own
Композитор Рик Смит, Карл Хајд, Дарен Емерсон
Продуцент Рик Смит, Карл Хајд, Дарен Емерсон
Хронологија на синглови на Underworld
Rowla
(1996)
Pearl's Girl
(1996)
Born Slippy .NUXX
(1996)

Pearl's Girl“ е наслов на неколку синглови од 1996 и една песна од групата Underworld, од албумот Second Toughest in the Infants.

Песни (првично издание)[уреди | уреди извор]

Британско 12"[уреди | уреди извор]

 1. „Pearl's Girl (Carp Dreams...Koi) - 10:07
 2. „Cherry Pie“ - 8:22

Вританско тројно 12"/дупло CD[уреди | уреди извор]

 1. „Pearl's Girl (Short)“ - 3:50
 2. „Oich Oich“ - 8:33
 3. „Cherry Pie“ - 8:22
 4. „Pearl's Girl (Carp Dreams...Koi)“ - 10:07
 5. „Mosaic“ - 5:01
 6. „Deep Arch“ - 8:24

Британско ЦД[уреди | уреди извор]

 1. „Pearl's Girl (Short)“ - 4:25
 2. „Oich Oich“ - 8:33
 3. „Cherry Pie“ - 8:22

Британско ЦД[уреди | уреди извор]

 1. „Pearl's Girl (Carp Dreams...Koi)“ - 10:07
 2. „Mosaic“ - 5:01
 3. „Deep Arch“ - 8:24

Песни (реиздание)[уреди | уреди извор]

„Pearl's Girl (re-issue)“
Underworld pearlsGirlReUK.jpg
Сингл од Underworld
Издаден 1996
Формат Грамофонска плоча (12"), ЦД
Издавачка куќа Junior Boy's Own
Композитор Рик Смит, Карл Хајд, Дарен Емерсон
Продуцент Рик Смит, Карл Хајд, Дарен Емерсон

Британско 12“ (promo)[уреди | уреди извор]

 1. „Pearl's Girl“
 2. „Pearl's Girl (Tin There)“

Британско 12“ (promo?)[уреди | уреди извор]

 1. „Pearl's Girl (14996 Version)“
 2. „Rowla (extended)“

Британско ЦД[уреди | уреди извор]

 1. „Pearl's Girl (Tin There)“ - 8:11
 2. „Puppies“ - 3:53
 3. „Born Slippy“ - 8:57

Американско ЦД[уреди | уреди извор]

 1. „Pearl's Girl (Tin There)“ - 8:07
 2. „Pearl's Girl (14996 Version)“ - 8:50
 3. „Puppies“ - 3:51
 4. „Oich Oich“ - 8:30
 5. „Cherry Pie“ - 8:18
 6. „Pearl's Girl (Edit)“ - 4:22
 7. „Pearl's Girl (Album Version)“ - 9:35
 8. „Mosaic“ - 4:58
 9. „Deep Arch“ - 8:22

Појавувања[уреди | уреди извор]

 • Pearl's Girl“ е на Second Toughest in the Infants.
 • Верзијата од 9:37 е на првото ЦД од саундтракот за филмот The Saint од 1997 - „Music from the motion Picture soundtrack The Saint“, Virgin Records, 1997.
 • Tin There е на саундтракот за играта Wipeout 2097.
 • Pearl's Girl“ се нашла на ЦД-то Essential Dance на британското списание Q во 2001.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]