Dirty (песна)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Dirty“ / „Minniapolis“
Lemoninterupt dirty.gif
Сингл од Lemon Interupt
Страна Б Minniapolis“, „Minniapolis Airwaves
Издаден 1992
Формат Грамофонска плоча (12")
Издавачка куќа Junior Boy's Own
Композитор Рик Смит
Карл Хајд
Дарен Емерсон
Продуцент Рик Смит
Карл Хајд
Дарен Емерсон
Хронологија на синглови на Lemon Interupt
- Dirty“ / „Minniapolis
(1992)
Bigmouth“ / „Eclipse
(1992)

Dirty“ / „Minniapolis“ е сингл од Lemon Interupt, познати и како Underworld, издаден во 1992. Песната не успеала да се пласира на британските списоци кога била издадена.

Песни[уреди | уреди извор]

12": Junior Boy's Own / JBO7-12 (Британија)[уреди | уреди извор]

 1. „Dirty“ - 11:14
 2. „Minniapolis“ - 9:09
 3. „Minniapolis Airwaves“ - 3:03

12": Junior Boy's Own / ??? (Британија) PROMO[уреди | уреди извор]

 1. „Dirty“ - 11:14
 2. „Minniapolis“ - 9:09

12": Junior Boy's Own / Collect 001 (Британија - 1 Sided White Label Promo)[уреди | уреди извор]

 1. „Dirty (Remix)“ - 10:00

12": Junior Boy's Own / JBO 1005 (Британија)[уреди | уреди извор]

JBO 1995 re-issue

 1. „Bigmouth“
 2. „Dirty“

Белешки[уреди | уреди извор]

 • Сите изданија на Lemon Interupt, вклучувајќи го и „Dirty“ се продуцирани и миксувани од Underworld.
 • Издавачката куќа Collect е гранка од Junior Boy's Own, главната куќа на Underworld.
 • Dirty (Remix)“ е истата песна со „Dirty Guitar“.

Појавувања[уреди | уреди извор]

 • Dirty Epic“, верзија на „Dirty“ со вокали од Карл Хајд, е на првиот целосен албум на Underworld, Dubnobasswithmyheadman (1993).
 • Dirty“ претходно била достапна само како сингл, додека не била издадена низ целиот свет на ЦД во 2003 како дел од антологијата 1992-2002.
 • Dirty“ ја има на JUKEBOX CD (ЦД-компилација од списанието Jockey Slut Magazine) (1998)
 • Dirty“ ја има на Renaissance: The Mix Collection - Sasha & John Digweed (3CD, 3LP) (1994, 2004)
 • Dirty (DMD Remix)“ (од Lemon Interupt) ја има на Trance Sylvania 4 (ЦД-компилација)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]