Mmm... Skyscraper I Love You

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Mmm... Skyscraper I Love You“
Сингл од Underworld
Страна Б (telegraph 6.11.92)“, „(jam scraper)
Издаден 1993
Формат Грамофонска плоча (12"), ЦД
Издавачка куќа Boy's Own (London)
Композитор Рик Смит
Карл Хајд
Дарен Емерсон
Продуцент Рик Смит
Карл Хајд
Дарен Емерсон
Хронологија на синглови на Underworld
Mother Earth“ / „The Hump
(1992)
Mmm... Skyscraper I Love You
(1993)
Rez
(1993)

Mmm... Skyscraper I Love You“ е првиот официјален сингл на реформираната, MKII верзија на Underworld, издаден во 1993 во Велика Британија. Заедно со други синглови и снимки од тој период, Skyscraper била одбрана за нивниот прв албум dubnobasswithmyheadman (1993).

ЦД-синглот е многу повеќе баран, бидејќи плочата е многу полесна да се најде.

Песни[уреди | уреди извор]

": Boy's Own (London) / BOIX 13 857051-1 (Британија)[уреди | уреди извор]

 1. „Mmm...Skyscraper I Love You“ – 13:14
 2. „Mmm...Skyscraper I Love You (telegraph 6.11.92)“ – 7:06
 3. „Mmm...Skyscraper I Love You (jam scraper)“ – 9:12

": Boy's Own (London) / BOIXDJ 13 857051-1 (Британија) PROMO[уреди | уреди извор]

 1. „Mmm...Skyscraper I Love You“ – 13:14
 2. „Mmm...Skyscraper I Love You (telegraph 6.11.92)“ – 7:06
 3. „Mmm...Skyscraper I Love You (jam scraper)“ – 9:12

CD: Boy's Own (London) / BOICD 13 857051-2 (Британија)[уреди | уреди извор]

 1. „Mmm...Skyscraper I Love You“ – 13:14
 2. „Mmm...Skyscraper I Love You (telegraph 6.11.92)“ – 7:06
 3. „Mmm...Skyscraper I Love You (jam scraper)“ – 9:12

Белешки[уреди | уреди извор]

 • Mmm... Skyscraper I Love You (во превод: Ммм... Облакодеру те сакам) е инспирирана од патувањата на Карл Хајд до Њујорк.

Појавувања[уреди | уреди извор]

 • Mmm... Skyscraper I Love You е 2. песна на dubnobasswithmyheadman (1993).
 • Ремикс на Mmm... Skyscraper I Love You се појавува на Razormaid Level 1 (ЦД-компилација) (1993).
 • Mmm... Skyscraper I Love You ја има на FFRR Classics 1988-1998 (3 x компилациско ЦД) во преуредена форма (1993).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]