Прејди на содржината

Rez (песна)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Rez“
Податотека:Underworld rezCollect002a.jpg
Сингл од Underworld
Страна Б Why, Why, Why“, „Cowgirl
Издаден 1993
Формат Грамофонска плоча (12")
Издавачка куќа Junior Boy's Own
Композитор Рик Смит
Карл Хајд
Продуцент Рик Смит
Карл Хајд
Дарен Емерсон
Хронологија на синглови на Underworld
Mmm... Skyscraper I Love You
(1993)
Rez
(1993)
Spikee“ / „Dogman Go Woof
(1993)

Rez“ е неалбумска песна од Underworld, првично издадена во 1993 во Велика Британија. Станала една од најпрепознатливите химни на Underworld, и покрај тоа што не можела да се најде на албум. Сепак, се појавила на многу компилации, Б страни, па дури и на бонус диск за Second Toughest in the Infants (1996).

Песни[уреди | уреди извор]

12": Junior Boy's Own / COLLECT 002 (Британија) Promo Pink Vinyl[уреди | уреди извор]

 1. „Rez“ – 9:55
 2. „Why, Why, Why“ – 12:14

12": Junior Boy's Own / COLLECT 002 (Британија)[уреди | уреди извор]

 1. „Rez“ - 9:55
 2. „Cowgirl“ - 8:30

12": Junior Boy's Own / JBO 13 (Британија)[уреди | уреди извор]

 1. „Rez“ - 9:55
 2. „Cowgirl“ - 8:30

12": Junior Boy's Own / JBO 1001 (Британија) 1995[уреди | уреди извор]

 1. „Rez“ - 9:55
 2. „Cowgirl“ - 8:30

12": Logic / Junior Boy's Own / LOC 188 (Германија) 1996 Promo[уреди | уреди извор]

 1. „Born Slippy“ - 11:37
 2. „Rez“ - 9:55

12": Wax Trax! / TVT Records / TVT 8718-0 (САД)[уреди | уреди извор]

 1. „Rez“ - 9:55
 2. „Cowgirl“ - 8:30

12": Simply Vinyl (S12) / S12DJ118 (Британија) Reissue[уреди | уреди извор]

 1. „Rez“ - 9:55
 2. „Cowgirl“ - 8:30

12": Dance Train Classics / 541 / 541416 500462 (Белгија) Reissue[уреди | уреди извор]

 1. U2 „Lemon“ (Perfecto Mix) - 8:54
 2. Underworld - „Rez“ - 9:55

12": I Love Techno Classics / 541 / 541416 501471 (Белгија) Reissue[уреди | уреди извор]

 1. Dave Angel „Airborne“ (Carl Craig Remix) - 11:39
 2. Underworld - „Rez“ - 9:55

Појавувања[уреди | уреди извор]

 • Rez се појавува на огромен број денс компилации.
 • Rez се појавува на американската верзија на филмот „Abre los Ojos“, односно „Небо од ванила“.
 • Rez се појавува на EP-то на Underworld од 1994, Dirty Epic/Cowgirl.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]