Dirty Epic

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Dirty Epic“ / „Cowgirl“
Underworld dirtyEpicGER.jpg
Сингл од Underworld
Страна Б Dirty Guitar“, „Dirty Epic“, „Cowgirl
Издаден 1994
Формат Грамофонска плоча (12"), ЦД
Издавачка куќа Junior Boy's Own
Wax Trax! Records
Intercord
Композитор Рик Смит
Карл Хајд
Дарен Емерсон
Продуцент Рик Смит
Карл Хајд
Дарен Емерсон
Хронологија на синглови на Underworld
Cowgirl
(1994)
Dirty Epic“ / „Cowgirl
(1994)
Born Slippy
(1995)

Dirty Epic“ е сингл на Underworld, издаден во 1994.

Песни[уреди | уреди извор]

CD: Intercord / 893.019 DMD INT 001 (Германија)[уреди | уреди извор]

 1. „Dirty Epic“ – 9:46
 2. „Dirty Guitar“ – 10:00
 3. „Dirty“ – 11:14

12": Intercord / DMD INT 193 019 (Германија)[уреди | уреди извор]

 1. „Dirty“ – 11:14
 2. „Dirty Guitar“ – 10:00

CD: WaxTrax! TVT / TVT 8725-2V (САД)[уреди | уреди извор]

 1. „Dirty Epic (Jed The Fish Edit)“ – 4:10
 2. „Dirty Epic (Album Version)“ – 9:56

CD: WaxTrax! TVT / TVT 8722-2 (САД)[уреди | уреди извор]

 1. „Dirty Epic (Dirty Guitar Mix)“ – 10:00 (Хајд/Смит)
 2. „Dirty Epic (Dirty Mix)“ – 11:14 (Хајд/Смит/Емерсон)
 3. „Dirty Epic (Album Version)“ – 9:56 (Хајд/Смит)
 4. „Cowgirl (Irish Pub in Kyoto Mix)“ – 11:45 (Хајд/Смит/Емерсон)
 5. „Cowgirl (Winjer Mix)“ – 6:25 (Хајд/Смит/Емерсон)
 6. „Cowgirl (Album Version)“ – 8:29 (Хајд/Смит)
 7. „Rez“ – 9:55 (Хајд/Смит)
 8. „River of Bass“ – 6:26 (Хајд/Смит)

Белешки[уреди | уреди извор]

 • Dirty Epic (Dirty Guitar Mix)“ е истата песна со „Dirty Guitar“.
 • Dirty Epic (Dirty Mix)“ е истата песна со „Dirty“, првично издадена од Lemon Interupt.

Појавувања[уреди | уреди извор]

 • Видео-спотот за Dirty Epic, режиран од Џон Ворвикер (1995), е на компилацијата Kiteless: A Tomato Project, издадена во Британија.
 • Истата верзија на спотот за Dirty Epic исто така ја има и на компилацијата Footwear Repairs by Craftsmen at Competitive Prices, издадена во САД.
 • Dirty Epic е на Afterburn Records '94 and Beyond' (американска ЦД-компилација) (1994)
 • Dirty Guitar е на Junior Boys Own Collection (2CD, 2LP) (1994)

Насловни слики[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]