8 Ball (песна од Underworld)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„8 Ball“
Сингл од Underworld
Издаден 2000
Издавачка куќа Junior Boy's Own/V2
Композитор Рик Смит
Карл Хајд
Продуцент Рик Смит
Карл Хајд
Хронологија на синглови на Underworld
Beaucoup Fish Singles
(1999)
8 Ball
(2000)
Cowgirl (Live)
(2000)

8 Ball — песна од Underworld, првично издадена како ограничен сингл на плоча во 2000 за промоција на нејзиното појавување на саундтракот за филмот The Beach на Леонардо ДиКаприо.

Песни[уреди | уреди извор]

CD: Junior Boy's Own, (Британија) promo[уреди | уреди извор]

  1. „8 Ball“ – 8:41

12": London Records, BEACH 12 (Британија) promo[уреди | уреди извор]

  1. „8 Ball“ – 8:51
  2. Orbital и Анџело Бадаламенти – „Beached“ – 8:05

Белешки[уреди | уреди извор]

  • Првично издаден на саунтракот за филмот The Beach.
  • Страната А содржи песна „Beached“ од Orbital, којашто била издадена комерцијално, но без песната „8 Ball“, и го достигнала 36. место на британските листи.

Појавувања[уреди | уреди извор]

  • Во 2003, „8 Ball“ била издадена на ЦД, како дел од антологијата 1992-2002, низ целиот свет.
  • 8 Ball“ е на ЦД-компилацијата Fashion TV presents Pete Tong, (2000)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]