Beautiful Burnout

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Beautiful Burnout“
Сингл од Underworld
од албумот 'Oblivion with Bells'
Издаден 14 јануари 2008
Формат Грамофонска плоча (12")
Издавачка куќа underworldlive.com, Traffic
Композитор Рик Смит, Карл Хајд
Продуцент Рик Смит
Хронологија на синглови на Underworld
Boy, Boy, Boy
(2007)
Beautiful Burnout
(2008)

Beautiful Burnout“ е песна од групата Underworld. Таа е втора песна на нивниот албум Oblivion with Bells и била издадена како трет сингл од тој албум на 14 јануари 2008.

Beautiful Burnout“ произлегла од претходна песна наречена „Biro the Leggy“, којашто Underworld ја пуштале на концерти.

Песни[уреди | уреди извор]

Underworldlive.com Digital only mixes 1[уреди | уреди извор]

 1. Beautiful Burnout (What dog mix) w/video

Underworldlive.com Digital only mixes 2[уреди | уреди извор]

 1. Beautiful Burnout (video mix) 7:56

CDR : underworldlive.com (Британија) promo[уреди | уреди извор]

 1. „Beautiful Burnout (LP Version)“ – 8:11
 2. „Beautiful Burnout (Mark Knight Remix)“ – 8:49
 3. „Beautiful Burnout (Mark Knight Dub)“ – 7:47
 4. „Beautiful Burnout (Pig & Dan Remix)“ – 7:24

CDR : underworldlive.com (Британија) promo[уреди | уреди извор]

 1. „Beautiful Burnout (Original (Unfaded))“ – 11:12
 2. „Beautiful Burnout (Mark Knight Remix)“ – 8:51
 3. „Beautiful Burnout (Tiefschwarz Remix)“ – 9:17
 4. „Beautiful Burnout (Mark Knight Dub)“ – 7:47

12": underworldlive.com, UWR-00020-4A (Британија)[уреди | уреди извор]

 1. „Beautiful Burnout (Original Extended Mix)“ –
 2. „Beautiful Burnout (Mark Knight Remix)“ – 8:49

12": underworldlive.com, UWR-00020-4B (Британија)[уреди | уреди извор]

 1. „Beautiful Burnout (Pig & Dan Remix)“ – 7:24
 2. „Beautiful Burnout (Tiefschwarz Remix)“ – 9:17

Надворешни врски[уреди | уреди извор]