Прејди на содржината

Mother Earth (песна)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Mother Earth“ / „The Hump“
Сингл од Underworld
Страна Б The Hump
Издаден 1992
Формат Грамофонска плоча (12")
Должина 7:09
Издавачка куќа Tomato Records
Композитор Рик Смит, Карл Хајд, Дарен Емерсон
Продуцент Рик Смит, Карл Хајд, Дарен Емерсон
Хронологија на синглови на Underworld
Bigmouth“ / „Eclipse
(1992)
Mother Earth“ / „The Hump
(1992)
Mmm... Skyscraper I Love You
(1993)

Mother Earth“ е првиот сингл од реформираната верзија на групата Underworld, издаден во 1992 во Велика Британија. Песната била дистрибуирана лично од групата, некогаш дури и од багажникот на нивниот автомобил. Песната излегла како „M.E.“ на албумот dubnobasswithmyheadman (1993).

12": Tomato Records / PLUM 2001 (Британија)

[уреди | уреди извор]
  1. „Mother Earth“ - 7:09
  2. „Mother Earth (FM mix)“ - 5:43
  1. „The Hump (Wild Beasts)“ - 6:28
  2. „The Hump (Groove Without a doubt)“ - 9:00
  • Ремиксana од Steppin Razor (Дарен Емерсон / Рик Смит).
  • Издадена од Tomato Records.
  • Дизајн од Tomato. Овој сингл нема насловна слика и доаѓа во стандардна црна грамофонска паковка.

Појавувања

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]