Прејди на содржината

Crocodile (песна)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Crocodile“
Сингл од Underworld
од албумот 'Oblivion with Bells'
Издаден 12 септември 2007
Формат Грамофонска плоча (12"), ЦД
Издавачка куќа underworldlive.com, Traffic
Композитор Рик Смит, Карл Хајд
Продуцент Рик Смит
Хронологија на синглови на Underworld
Peggy Sussed
(2006)
Crocodile
(2007)
Boy, Boy, Boy
(2007)

Crocodile“ е песна од групата Underworld, издадена како сингл на 12 септември 2007, прво во Јапонија, за да го промовираат најавениот албум Oblivion with Bells.[1][мртва врска] На 5 септември, Underworld го издале спотот за „Crocodile“ на нивното мрежно место.

Песни[уреди | уреди извор]

CD: underworldlive.com, UWR000193 (Британија)[уреди | уреди извор]

 1. „Crocodile (Radio Edit)“ – 3:52
 2. „Crocodile (Pete Heller Remix)“ – 7:33
 3. „Peach Tree“ – 12:35

CD: Traffic, TRCP13 (Јапонија)[уреди | уреди извор]

 1. „Crocodile (Radio Edit)“ – 3:52
 2. „Crocodile (Pete Heller Remix)“ – 7:33
 3. „Crocodile (Oliver Huntemann Remix)“ – 8:35
 4. „Crocodile (Oliver Huntemann Dub)“ – 7:26

CD: underworldlive.com, (Британија/САД) promo[уреди | уреди извор]

 1. „Crocodile (LP Version)“ – 8:58
 2. „Crocodile (Single Edit)“ – 3:52
 3. „Crocodile (Pete Heller Remix)“ – 7:33
 4. „Crocodile (Oliver Huntemann Remix)“ – 8:35
 5. „Crocodile (Oliver Huntemann Dub)“ – 7:26

CD: underworldlive.com, (Британија) promo[уреди | уреди извор]

 1. „Crocodile (LP Version)“ – 8:58
 2. „Crocodile (Single Edit)“ – 3:52
 3. „Crocodile (Pete Heller Remix)“ – 7:33
 4. „Crocodile (Pete Heller Dub)“ – 7:27
 5. „Crocodile (Oliver Huntemann Remix)“ – 8:35
 6. „Crocodile (Oliver Huntemann Dub)“ – 7:26
 7. „Crocodile (Innervisions Orchestra Remix)“ – 10:27

CD: underworldlive.com, (Британија) promo[уреди | уреди извор]

 1. „Crocodile (LP Version)“ – 8:58
 2. „Crocodile (Single Edit)“ – 3:52
 3. „Crocodile (Pete Heller Remix)“ – 7:33
 4. „Crocodile (Innervisions Orchestra Remix)“ – 10:27

CD: PIAS, (Австралија) promo[уреди | уреди извор]

 1. „Crocodile (Single Edit)“ – 3:52

CD: Traffic, TRPCD-1 (Јапонија) promo[уреди | уреди извор]

 1. „Crocodile (Single Edit)“ – 3:52

": underworldlive.com, UWR-000019-4 (Британија)[уреди | уреди извор]

 1. „Crocodile (Album Version)“ – 8:58
 2. „Crocodile (Oliver Huntemann Remix)“ – 8:35

": underworldlive.com, UWR-000019-4A (Британија)[уреди | уреди извор]

 1. „Crocodile (Pete Heller Remix)“ – 7:33
 2. „Crocodile (Innervisions Orchestra Remix)“ – 10:27

Позиции на листите[уреди | уреди извор]

 • #93 во Британија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]