Junior Boy's Own

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Junior Boy's Own
Холдинг компанија V2 Records
Основана 1990
Основач Тери Фарли
Ендру Ведерол
Жанр Електронска
Земја на потекло Велика Британија
Локација Лондон

Junior Boy's Own е издавачка куќа основана во Лондон, Велика Британија, денес филијала на V2 Records.

Тери Фарли им се приклучил на Ендру Ведерол и Пит Хелер и ја формирале Boy's Own Recordings (1990-1993), којашто потоа станала Junior Recordings Ltd., пред да почнат да го користат името Junior Boy's Own. На крајот била именувана JBO Limited.

Junior Boy's Own е специјализирана за денс музика, а Underworld и The Chemical Brothers се нејзините најуспешни изведувачи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]