Pro Evolution Soccer

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Pro Evolution Soccer
Pro Evolution Soccer.jpg
Изработувач(и) Konami
Издавач(и) Konami
Дизајнер(и) Мичиру Јамане
Нориказу Миура
Серијал Pro Evolution Soccer
Подлоги PlayStation 2, PlayStation
Датум на издавање PlayStation 2
23 ноември 2001
PlayStation
15 февруари 2002
Жанр(ови) Спортски игри
Режим(и) Single player, Multiplayer

Pro Evolution Soccer (во Јапонија, или во САД World Soccer Winning Eleven 5) е видеоигра со фудбал дизајнирана и објавена од страна на Konami на 23 ноември 2001.

Таа е прво издание од серијалот игри Pro Evolution Soccer.

Екипи[уреди | уреди извор]

Оваа видеоигра содржи 85 екипи, вклучувајќи 53 репрезентации и 32 клубови.

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Клубови[уреди | уреди извор]

Во видео играта, некои клубови имаат измислени имиња. Во заграда се вистинските имиња.

Стадиони[уреди | уреди извор]

Во играта има 8 стадиони со измислени имиња:

Режим на игра[уреди | уреди извор]

 • Режим на игра: егзибициски натпревар помеѓу две репрезентации или клубови
 • Ол-стар натпревар: натпревар меѓу најдобрите играчи во Европа против најдобрите играчи во Остатокот од Светот
 • Натпревар на пенали: две репрезентации или клубови се предизвикуваат едни против други на пенали
 • Првенство/Турнир: првенство во група со 16 репрезентации каде се игра еднократно или двокружно
 • Интерконтинентален куп: 32 тимови се поделени во 8 групи А-Х; првите две одат во фаза на нокаут;
 • Европско првенство: 16 Европските репрезентации се поделени во 4 групи A-Д; првите две одат во фаза на нокаут;
 • Куп на Африка: шестте африкански екипи (Мароко, Тунис, Египет, Нигерија, Камерун, Јужна Африка) се натпреваруваат во нокаут-турнир;
 • Копа Америка: 10 американски екипи (САД, Мексико, Јамајка, Колумбија, Бразил, Перу, Чиле, Парагвај, Уругвај, Аргентина) се натпреваруваат во нокаут-турнир;
 • Азиски куп: 5 азиски екипи (Јапонија, Јужна Кореја, Кина, Иран, Саудиска Арабија) и една екипа од Океанија (Австралија) се натпреваруваат во нокаут-турнир;
 • Куп Konami: од 3 до 16 националните тимови се натпреваруваат во едно коло или во нокаут-турнирот;
 • Мастер лига: лига поделена во две серии од 16 клупски екипи во кои е можно да се набават играчите да бидат распоредени;
 • Тренинг режим.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]