МРТ Сат

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од MRT Sat)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
МРТ Сат
MRT sat Logo.jpg
Отпочната30 април 2000
СопственикМакедонска радио телевизија
ДржаваМакедонија
Јазикмакедонски
Област на емитувањецел свет
СедиштеБул. Гоце Делчев бб 1000, Скопје Македонија Македонија
Претходно имеМКТВ Сат / MKTV Sat (2000-2012)
Сестрински канал(и)МРТ 1
МРТ 2
МРТ 3
МРТ 4
МРТ 5
МРТ собраниски канал
МРТ 2 Сат
Веб-странаmrt.com.mk
Достапност
Сателитска телевизија
Intelsat 19
(Австралија, Нов Зеланд)
12526 H 30000 3/4
Eutelsat 16A
(Европа)
11221 H 30000 3/4
Total TVКанал 700
Семрежно емитување
MRT PlayГледај во живо

МРТ Сат (MRT Sat, поранешно име: МКТВ Сат, MKTV Sat) односно Сателитска програма на Македонската телевизија е сателитскиот канал на Македонската радиотелевизија. Пуштена во етерот е на 30 април 2000 година точно на Велигден.

Почетоци и програма[уреди | уреди извор]

Поранешното лого на каналот.
Поранешно лого на каналот.

На 30 април 2000-та, токму на ден Велигден, со огромна симболика во чинот, започна емитувањето на Сателитскиот канал на МРТ. МРТ Сат емитува непрекинато 24-часовна програма за Европа, Медитеранските земји, Северна Африка, Источна Азија и за Австралија, што претставува избор од програмите на МРТ, како и оригинална програма во траење од 0,5 часа. МРТ Сат е етнички канал наменет за сите Македонци кои живеат надвор од матичната земја, но, воедно, тој претставува и најрепрезентативонто македонско комуникациско средство кое е достапно до најразновидна милионска публика во светот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Телевизии[уреди | уреди извор]

Радија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]